email: şifre: yeni üye
Ana SayfaSiyasetGündemEkonomiDünyaSporYaşamTeknolojiSağlıkTasavvuf
Nazan Başoğul [Tabiat Eczanesinden Reçeteler] 1/25/2011

Nazan Başoğul
"Taş"ın Suyunu Çıkarmak

Olmaz olmaz demeyin, olmaz oldu. Edremitli iş adamı Faruk Durukan, taşın suyunu çıkartmayı başardı. Daha önce de iki bin yıl yaşayan zeytin ağaçlarının sırrını çözmeye çalışan Türk girişimci ve mucit, taşın suyunu çıkararak bir ilke daha imza attı. Bu suyun antibakteriyel özelliğinin yanında ateşten etkilenmemesi gibi bir özelliği var. 

Taşı sıkıp suyunu çıkarıyor… 

Girişimci işadamı Faruk Durukan, önceden hep itfaiyecilerin peşine takılırmış. Bir gün bu konuya çözüm getirmek istemiş. Taştan su çıkar mı demiş ve taşı deneylerden geçirerek un haline getirmiş. Un haline gelen taş,12 saat sonra suya dönüşmüş. Sonra da bu suyu bir eşyaya döktüğünde eşyaya yanmamazlık özelliği vermiş… Ayrıca birçok mikrobu yok edeceği kanıtlanmış…  

Taşın suyundan “Domuz Gribine” çözüm!.. 

ABD bilim adamları tüm dünyayı tehdit eden “Domuz Gribi” virüsü üzerinde laboratuar çalışmaları yaparken, Türk bilim adamı Faruk Durukan'ın bulduğu çözümün virüse karşı kullanılabileceğini saptadı. 

Yaklaşık 5 yıl önce taşın suyunu elde ederek, bu suyun orman yangınlarında ve yanmaz madde üretiminde etkili olduğunu tescil ettiren, zeytin yaprağı, zeytin çekirdeği ve bitki özleri üzerinde çalışmalar yaparak dünyada ilkleri gerçekleştiren Türk bilim adamı Faruk Durukan, tüm dünya ülkelerini tehdit eden “Domuz Gribi” virüsüne karşı etkili bir çözüm yolunda. Kendisi tarafından 5 yıl önce kayaç çözeltilerinden elde edilen ‘firetex’ adını verdikleri ürünün, ABD'li bilim adamlarınca incelendikten sonra ‘domuz gribi’ virüsüne karşı kullanılabileceğinin saptandığını söyledi.

Virüs üzerinde dünyanın en başarılı bilim adamları çalışmalar yaparken, ABD'li bir AR-GE firması ise, antibakteriyel, antimikrobiyel, antifungus ve antivirüs gibi özellikleri olduğu onaylanan “taşın suyu” sayesinde “Domuz Gribi” virüsüyle baş edilebileceğini saptadı.  

Balıkesir'in Edremit İlçesi’nde kurulu bir firma, tüm dünyayı tehdit eden ‘domuz gribi’ virüsü üzerindeki laboratuar çalışmalarında kullanılmak üzere ABD’ye, dezenfektan özelliğine sahip 1000 litre taş suyu (kayaç çözeltisi) gönderdi. Daha önce, yaptığı makineyle 3 bin yıllık zeytin karasuyu sorununa çözüm getiren Faruk Durukan’ın bu kez kaya çözeltilerinden elde edip ‘firetex’ adını verdiği ürün ABD’de heyecan yarattı. 

Girişimci işadamı, ‘firetex’ hakkında, Balıkesir Üniversitesi (BAÜ), 9 Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile yurt dışından birçok üniversiteyle ortak çalışma yürüttüklerini, raporlamalar yaptıklarını aktardı. Antiseptik ve dezenfektan özelliğe sahip suyun, antibakteriyel, antimikrobiyel, antifungus ve antivirüs gibi özelliklerinin onaylandığını belirten Durukan, ‘mikropsavar su’ olarak da bilinen firetex’i sadece ABD değil, Yunanistan, Almanya, İngiltere ve İsveç’e ihraç ettiklerini, bugüne kadar yurt içi ve dışında yüz binlerce ton satış yaptıklarını bildirdi.

Şirket olarak dünyanın en gelişmiş bitki ekstrasyon fabrikasına sahip olduklarını ifade eden Durukan “Geçmişte yurtdışına gidiyorlardı, şimdi bize geliyorlar. Problemleri çözmek bize yeni fırsatlar getirdi. Üniversite ile iş dünyasının bir araya gelmesi ile 2005 yılında “Dünya Tıp Ödülünü” aldık.  

Domuz gribi ile alakalı çalışmalarımızın ardından domuz gribi virüsünü param parça ettik. Dünyada problem olduğunda ABD’ye gidilirdi, şimdi Türkiye’ye de geliniyor. Bunun için yürekli, çalışkan öğrenciler gerekli. Üretebilmek için bilim adamları ile sanayicilerin bir araya gelmeleri şart.” ifadelerini kullandı.  

Yaptığı çalışmaları ile Nobel ödülüne aday gösterilen Türk bilim adamının buluşları nedeniyle birçok ülkenin gözü kendisinin üzerine çevrildi.  

Taştan elde ettiği doğal dezenfekte suyuna “Adaclear” adını veren Durukan, suyun şu ana kadar 8 bakteri üzerinde denendiğini ve başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi.  

Taşın suyunu nasıl çıkardığı bilgisini açıklamayan Durukan, suyun tamamen doğal olduğunu belirterek, “Mikroorganizmalar üzerinde 3 deneme yapıldı. Tamamında da başarılı sonuç alındı. Bu su, hastalıklara neden olan bazı bakteri ve mikropları yok ediyor. Su, bu haliyle bile temizlik ürünleri ve tıp alanında kullanılabilir.” diye konuştu. 

Orman Yangın Söndürücüleri: Taş Suyu (Firetex), Bioversal

Buluşları ile tanınan Türk bilim adamı Faruk Durukan, taşın suyunu çıkartarak elde ettiği ürün sayesinde, düşük bir maliyet ve yüzde yüz sonuç alarak çadır brandalarının da yanmaz hale getirilebileceğini ispatladı.

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki laboratuarlarında yaptığı bilimsel çalışmaları sayesinde Nobel ödülüne aday gösterilen Faruk Durukan, İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangını öğrenir öğrenmez harekete geçti. Yıllar önce Yunanistan’da çıkan orman yangınlarına bulduğu çözüm ile binlerce hektar ormanı yanmaktan kurtaran Durukan, yanmayan taş suyunu, Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere Türkiye’de ve dünyada birçok farklı alana sunmayı başardı.
 
Faruk Durukan, taşın suyundan elde ettiği yanmayan su ile kapladığı çadır brandasını yaklaşık 3 bin derece sıcaklık veren ateşe tuttu. Uzun bir süre yanmayan çadır kumaşı dakikalarca ateşe dayandı.

Firetex İle “Milenyum Ödülü” Almıştı…

İlkokul mezunu olan iş adamı, bitki kök, gövde ve yapraklarından özel ayrıştırma yöntemi ile ekolojik boya üretmekte,

Kayaç çözeltisinden elde ettiği eksi 120 derecede donmayan suyu (taş suyu), hava alanlarındaki buzlanmanın önlenmesi için kullanılan bir ürün haline getirilip ihraç da etmektedir.

Durukan, ‘mucizevi su’ olarak tanımlanan bu ürün sayesinde, 2006 yılında Ticari Liderler Kulübü tarafından İspanya’nın başkenti Madrid’te 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Yapı Ödülleri kapsamında ‘Milenyum Ödülü’ne lâyık görülmüştü.

Edremit’te birçok alanda faaliyet gösteren şirket, sıradan kaya parçalarını birtakım işlemlerden geçirerek suya dönüştürüp, bunu yangınlara karşı koruyucu ürün olarak piyasaya sürdü.

Taştan elde edilen sıvının sürüldüğü maddelere yanmazlık özelliği kazandırdığını bildiren yetkililer, "Bu sıvı ahşapta 27 kat, en hızlı yanma özelliğine sahip olan pamukta 97 kat, kağıtta ise 71 kat yanmayı azaltıyor. Bu sıvı, nesnelere önceden sürülerek onları alevlere karşı korumakta da kullanılabilir. Yanmazlığı sağlayan bu sıvı, ülkemizin korkulu rüyası olan “orman yangınlarında” kullanılabilir. Bilhassa kara yollarının kenarlarındaki ağaçlara sürülerek, onları yanmaya karşı korumak mümkün." dedi.

Dünyada ilk kez taşı kendilerinin suya dönüştürdüklerini hatırlatarak, "Günlük 100 ton üretim kapasitemiz var. Bu ürünümüzü üniversitelerde test ettirdik. Ürünün pamuğa, kağıda, ahşaba sürüldüğünde yanmazlık sağladığı, üniversite raporlarında bildirildi. Ürünümüz şimdiden dünyada en son yanıcı malzemeler sınıfına girdi." diye konuştu ve yanmaz sıvının bin yıla kadar dayanabileceğini, insan sağlığına bir zararı olmadığını, içildiği takdirde tek mahzurunun vücutta böbrek taşı yapması olduğunu sözlerine ekledi.

Durukan, şu anda yurt dışından birçok firmanın kendileriyle irtibata geçtiğini belirterek, Yunanistan ve değişik ülkelerden siparişler aldıklarını kaydetti. Yanmaz sıvının bin yıla kadar dayanabileceğini ifade eden Durukan, insan sağlığına bir zararı olmadığını, içildiği takdirde tek mahzurunun vücutta böbrek taşı yapması olduğunu sözlerine ekledi. 

Yunanistan Yangınında Kullanıldı…  

Yunanistan'da yaşanan asrın en büyük yangını sonrası Yunanistan'ın hükümeti ve bilim adamlarının dünya çapında yangın söndürücüsü malzeme arayışına girdiğini belirten yetkililer, "Dünyada üretilen ürünlerin kendilerine fayda sağlamadığının yangınlardan sonra görülerek Yunanistan hükümeti mecbur kalarak ve Orman Yangınlarını minimize etmek için Türkiye'de üretilen bu malzemeyi aldı ve deneyerek büyük başarı elde edildiğini gördü." dedi. Şu anda yurt dışından birçok firma, Yunanistan ve değişik ülkelerden siparişler aldıklarını kaydettiler.  

Yanmayan kâğıt, kumaş ve brandalar…

Deneme amacıyla üzerine Firetex sürülen kağıt ve kumaş parçaları, dakikalarca ateşe tutulmasına rağmen alev almadı. Yine normal bir pamuk ateş alırken bu suya batırılıp kurutulmuş pamuk alev almıyordu. Yetkililer "Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nce yapılan deneylerde, Firetex ürününün ağaç malzemede yüzde 72, kağıtta yüzde 94 ve pamukta yüzde 95 yanmaya karşı koruma sağladığı tespit edildi. Raporlarla kalitesi belgeli ürünümüzün etkili olacağına inanıyoruz." dedi.  

Durukan, "İstanbul Gösteri Merkezi'nin bez diye tabir edilen çadır brandası ile kaplı olan çatısının bilinmeyen bir nedenle tamamen yandığını öğrendim. Yıllar önce bulduğum taş suyunu çadır brandaları üzerinde denedim. Daha sonra yanmayan su ile kapladığım çadır brandalarını yaklaşık üç bin derece ısı veren ateşe tuttum. Gördüm ki, yanmayan suyla kaplı olan çadır brandaları, bu sıcaklığa ve ateşe dayanıyor. Bu deneylerim yüzde yüz sonuç verdi ve artık yanmayan brandalar, yanmayan kumaşlar, yanmayan birçok ürün elde edebilmek mümkündür. Bu suyun kilosu ortalama 2 TL'dir ve çok düşük bir maliyet ile İstanbul Gösteri Merkezi gibi alevlere yenik düşen birçok yerin yanmasını engelleyebilir. Yaptığım deneylerde de görüldüğü gibi, bu yöntem ile yüzyıllarca kalıcılık sağlayan ve yüzde yüz sonuç veren yanmayan ürünler üretilebilir, ya da mevcut ürünler ve yapılar, yanmayan su ile kaplanabilir. Bundan sonra alevlerin önüne geçilebilecek." diye konuştu.

Daha önce Arabistan'daki hacıların çadırlarının yandığını duyarak çok üzüldüğünü ifade eden Durukan, "Hacılarımızın çadırlarının yanması olayına da çok üzülmüştüm. Bundan sonra da bu buluşumuz sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz envanterindeki branda ve çadır gibi ürünlerin yanmaz su ile kaplanması inşallah daha faydalı olacaktır. Bir ilki gerçekleştirdiğimizden dolayı çok mutluyuz. İnşallah dünya literatürüne bu buluş ile yeniden gireceğiz. Taş suyunu dünyada bizden başka üretebilen hiçbir firma yok." dedi. 

Durukan, yabancıların yaptıklarını yapmanın değil, yapamadıklarını yapmanın önemli olduğunu belirtti.  

Yanmayı engelleyen sıvı ormanlarda kullanılacak

Orman yangınlarını önlemede büyük faydası dokunacağını düşünülen Firetex adlı sıvı, Ormanlarda ve Edremit Körfezi'nde yangınlarda kullanılacak. Bunun için her ağaca sürmek gerekiyor… 

Orman Bakanlığımız ve Orman Mühendislerimizin de daha duyarlı davranarak Yunanistan gibi ormanlarımızı yangından korumaları için gerekli tedbirleri alınması en büyük arzumuz…  

Bu ucuz ve yeni buluştan her alanda yeterince istifade edilmesi, bilim adamlarımıza sahip çıkılması dilek ve temennilerimizle… 

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…     

Nazan Başoğul, 1/25/2011

Bu yazı 1/25/2011 tarihinden itibaren toplam 32514 defa okunmuştur.


Yorumlar
Başlık
Yorum
Yorum yazabilmek için üye girişinizi gerçekleştirmelisiniz.


Yazarın son yazıları
 • Nebevî Bir Uygulama "Hacamat" (11/1/2015)
 • Mutfağımızdaki Doktor "Kekik" (10/4/2015)
 • Enerji Deposu "Fındık" (8/11/2015)
 • Minik Mucize "Bıldırcın Yumurtası" (6/27/2015)
 • Cam Fanusta Minyatür Bahçeler "Terrarium" (5/14/2015)
 • "Yumurta Kabuğu" nun İnanılmaz Faydaları (4/5/2015)
 • Bitkilerin Sarı Altını "Zerdeçal" (3/4/2015)
 • "Kişniş" Mucizesi (2/12/2015)
 • Kan Grupları Nasıl Ortaya Çıkmıştır? (1/10/2015)
 • Doğal Bir İksir "Şalgam Suyu" (12/11/2014)
 • Şeker Hastalığının Düşmanı "Hünnap" (10/23/2014)
 • Sağlıklı Atıştırmalık "Mısır" (9/23/2014)
 • Çekirdeği Toprağa Vermek (8/6/2014)
 • Küçük Kırmızı Mucize "Vişne" (7/23/2014)
 • Doğal Ağrı Kesici "Kiraz" (7/11/2014)
 • Zararlılarla "Doğal Mücadele" (6/27/2014)
 • Suyla Gelen Sağlık "Kaplıcalar" (5/29/2014)
 • Canlı Yaşamın Temeli "Su" (4/18/2014)
 • Kan Grubuna Göre Beslenme (3/16/2014)
 • Çağın Mucizesi "Alkali Beslenme" (1/28/2014)
 • Günümüz Beslenme Hataları (12/11/2013)
 • Doğal Yollarla Güzelleşin (10/20/2013)
 • Evimizdeki Mucize "Karbonat" (9/11/2013)
 • Doğal Yollarla "Saç Bakımı" (8/13/2013)
 • Evde Yapılabilecek “Doğal Temizlik Malzemeleri” (6/18/2013)
 • Kutsal Ot "Adaçayı" (4/24/2013)
 • Kokusuyla Büyüleyen "Lavanta" (3/20/2013)
 • Beynin Dostu "Ceviz" (2/5/2013)
 • Organik Altın "Safran" (1/3/2013)
 • Bir Ecza Deposu "Meyan Kökü" (12/13/2012)
 • Böbrek Doktoru "Gilaburu" (11/2/2012)
 • Yararlı Bir Bitki "At Kestanesi" (10/20/2012)
 • Sonbaharın Habercisi " Kızılcık " (9/15/2012)
 • Her Derdin Devası "Kayısı" (9/4/2012)
 • Ev Yapımı İçecekler (8/4/2012)
 • Ferahlığın Adı "Nane" (7/23/2012)
 • Sağlık Dostu "Kuşburnu" (7/14/2012)
 • Şifanın Bileği "Karanfil" (7/3/2012)
 • Zevkin Tadı "Kahve" (5/17/2012)
 • Çiçeklerin Sultanı " Gül " (4/9/2012)
 • Cebinizdeki Doktor "Kabak Çekirdeği" (3/22/2012)
 • Renk'lerin Hayatımızdaki Etkileri (3/8/2012)
 • Potasyum Deposu "Tarçın" (1/3/2012)
 • Çöldeki Anahtar "Aloe Vera" (12/5/2011)
 • Kalbin En İyi İlâcı "Alıç" (11/16/2011)
 • Gençlik Aşısı "Böğürtlen" (10/27/2011)
 • Şifa Deposu "Zeytin Yaprağı" (10/11/2011)
 • Her Derde Deva "Keten Tohumu" (9/18/2011)
 • Huzurlu Yaşam İçin "Sarı Kantaron" (8/3/2011)
 • Doğa Harikası "Polen" (7/10/2011)
 • Doğanın Doktoru "Zeytinyağı" (6/9/2011)
 • Altın Değerinde Bir Meyve "Altın Çilek" (5/2/2011)
 • Doğal Taşların Dili (4/12/2011)
 • Vücudumuzun Doktoru "Limon" (3/23/2011)
 • Karaciğer Dostu "Deve Dikeni" (3/6/2011)
 • Kendisi Küçük, Şifası Büyük "Çörek Otu" (2/23/2011)
 • Himalaya Tuzu (2/5/2011)
 • Misk-i Amber (1/8/2011)
 • Asrın İlâcı -"Propolis" (12/28/2010)
 • Mini Bir Mucize "Trabzon Hurması" (12/18/2010)
 • Beş Bin Yıllık Mucize İlâç "Keçiboynuzu" (12/11/2010)
 • Soğuk Algınlığı Düşmanı "Ekinezya" (12/3/2010)
 • "Kudret Narı" nın Kudretli Faydaları (11/23/2010)
 • "Kâbe" Dünyanın Merkezinde (11/14/2010)
 • Kâinatta, Canlılarda ve Doğadaki Mükemmel Estetik "Altın Oran" (10/27/2010)
 • Ginseng ve Faydaları (10/12/2010)
 • Kanserin Düşmanı "Zerdeçal" (9/28/2010)
 • Mucize İçecek "Kefir" (9/15/2010)
 • Karpuz ve Çekirdekleri ile Gelen Sağlık (8/28/2010)
 • Canlılığın Hayati Özü " Su " (8/18/2010)
 • Unutturulan "Geleneksel İçeceklerimiz" (8/6/2010)
 • "Kil" ile Gelen Güzellik (7/24/2010)
 • Mükemmel Gıda "Anne Sütü" (7/13/2010)
 • Doğal Mucize -"Maden Suyu" (6/30/2010)
 • İsveç Şurubu (6/16/2010)
 • Kırmızı Pancar ve Sağlığımız (6/2/2010)
 • Mesir Macunu - Kuvvet Macunu (5/21/2010)
 • "Acı Kavun"un Faydaları ve Kullanımı (5/11/2010)
 • Bitkisel Yağların Faydaları (5/3/2010)
 • Kur'ân'da Dikkat Çekilen Bitkiler (4/21/2010)
 • Bal'daki Şifa (4/11/2010)
 • Günlük Hayatımızı Kolaylaştıran Reçeteler (4/3/2010)
 • Misvak ve Faydaları (3/26/2010)
 • Bitkilerle Zayıflama (3/17/2010)
 • Doğal Antibiyotik "Sarımsak" (3/9/2010)
 • "Doktor Sülükler" Hayat Veriyor... (2/27/2010)
 • "Nar" ın Bilinmeyen Faydaları ve Önemi (2/17/2010)
 • Sağlıklı Çay - "Yeşil Çay" (2/7/2010)
 • Bitkilerin Yan Etkileri (1/31/2010)
 • Zencefil ve Faydaları (1/25/2010)
 • Doğal Cilt Bakım Kremleri (1/17/2010)
 • İnsanlara Sunulan Bir Nimet : Yağmur (1/11/2010)
 • Bitkilerle Saç Bakımı (1/3/2010)
 • İlaç Niyetine "Üzüm Çekirdeği" (12/27/2009)
 • Şifalı Bitkisel Yağlar (12/20/2009)
 • Bunları Biliyor Muydunuz? (12/12/2009)
 • Macunlar (12/5/2009)
 • “Zemzem” Suyunun Sırrı (11/29/2009)
 • Şifalı Bitkisel Çaylar (11/23/2009)
 • Her Derde Deva "Isırgan Otu" (11/15/2009)
 • Yazarlarımız
  “Rabbinize icabet edin!” Dr. Abdulcabbar Boran
  Güneş ve Ay
  Avrupa'da tırmanan İslam Düşmanlığı Mustafa Seyit
  Ne Var? Ne Yok?
  Kurtuluş İslam Birliğinde Lütfi Tümtürk
  Olaylar ve Yorumlar
  Allah'sız Adalet Mümkün mü? Sibel Yiğit
  Seyir Halleri
  Mehdi Resul’ü İnkar Edenlerin İbretlik Sonu..! Seyfi Usta
  Bir de bizden dinleyin!
  Nebevî Bir Uygulama ˝Hacamat˝ Nazan Başoğul
  Tabiat Eczanesinden Reçeteler
  “BU ASRIN MÜCTEHİD-İ VE OSMANLI ” Gönül Maraşlıoğlu
  Gönül Penceremizden
  Rabbin hiç terk etmedi seni Mehtap Abdi
  Bir Yürek Mesafesi
  SELÂHADDÎN-İ EYYÛBÎ Gülay Ozan
  Gönül Erenleri
  Tebliğsiz adalet olur mu? Emek Durmuş
  Hayat Gibi
  ALLAH'I HAYATINDAN ÇIKARANLAR Doğan Kuşman
  Olayın İç Yüzü
  Muhtelif Mustafa Oğuz
  Bakış Açısı
  ilahi aşk Saliha Güner
  Düşünce-Günce
  Bayramda Dişlere Dikkat Diş Doktoru Gülbeyaz
  Dişler Yolunda
  15.06.2013 Düsseldorf Konferans Ender Eker
  Almanya'dan
  655 Mustafa Müjdeci
  Her şey insan için
  NİCE BAYRAMLARA... Durdu Bahadır
  Hidayet Esintileri
  Tuz Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler B. Tugay Keçeci
  Evrenin Zerafeti
  Allah'a Ulaşmayı Dilemenin Hayatımızdaki Yansımaları Deniz Temuçin
  Bir İnsan Yetişirken
  Fizik aktivite ve kilo kontrolü Ayşe Müjdeci
  Sağlık Pınarı
  İlmel Yakîn, Aynel Yakîn ve Hakkul Yakîn hasıl etmek ne anlama gelir? Mustafa G. Güler
  Kur'an ne diyor?
  Dedikodu nedir? İlkay Yılmaz
  Az Öz
  Bizim Terör Korkut Eser
  Politik Köşe
  BORSA VE BEKLENTİLER Salih Erdin
  Borsada bu hafta
  Diyarbakır:Teksas! Kudret Değirmenci
  Spor Gündemi
  Hasretine hasretim Ayten Qurbanova
  Umut Gülü
  Suç ve ceza Kenan E. Akmaz
  Belçika'dan
  Tek Allah'ın Tek Dini Halim Albayrak
  Dinlerin Birleştirilmesi
  Belirsizlik Sıkıntısı Meral Okan
  Tasavvuf
  Bulutların Üzerinde Olmak Ali Gürbüz
  Gül'e Özlem
  Evvel Zaman Icinde 4 İsmail Veyseloğlu
  Mavera
  Bilişim Köşesi Taha Erdem
  Bilim Köşesi
  Referandum İmtihanı Barış Aksoy
  Dünyadan
  Seven, Sevilen Kişidir! Şule Betül Dağ
  En Hayırlı Dost Kimdir
  Sana o kadar çok ihtiyacım varki Rabbim! Pervane Qarayeva
  Kalp Kalbe
  FASLIN ASLI YOK ŞİMDİ Zeren Çelebi
  muzik
  ©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.

  Siyaset | Gündem | Ekonomi | Dünya | Spor | Yaşam | Teknoloji | Sağlık | Tasavvuf