email: şifre: yeni üye
Ana SayfaSiyasetGündemEkonomiDünyaSporYaşamTeknolojiSağlıkTasavvuf
Gündem
Nazan Başoğul [Tabiat Eczanesinden Reçeteler] 8/28/2010

Nazan Başoğul
Karpuz ve Çekirdekleri ile Gelen Sağlık

Sıcak yaz günlerinde içerdiği su oranı ile susuzluğa ilaç gibi gelen karpuz, daha çok sıcak iklimlerde yetişen, sarı renkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir. Kalori oranı düşüktür. %90’ı su olan karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir.

 

100 gr dilimlenmiş karpuzun besin değerleri şöyle sıralanabilir: 26 kalori; 0,5 gr protein; 0,3 gr lif; 0 kolesterol; 10 mgr fosfor; 7 mgr kalsiyum; 0,5 mgr demir; 320 mgr potasyum: 590 IU A vitamini ve 7 mgr C vitamini. Karpuzun şeker içeriği %8-14 arasındadır. Buna karşılık protein, yağ ve kalori bakımından fakirdir.

 

En lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun ana yurdu, Afrika’nın tropikal bölgeleridir. 500′den fazla çeşidi bulunmaktadır.

İbni Abbas (R.A) şöyle buyurmuştur: “Karpuz hem yiyecek hem içecek ve koklanacak bir reyhandır.”

Yaz mevsiminde bolca bulunan ve ucuz olmasının yanı sıra her yaştan insan tarafından sevilen, iştah açıcı bir meyve olan karpuzun öyle çok faydası var ki saymakla bitmez…

İşte Yazın Mucizevî Bitkisi Karpuzun Faydaları…

- Mesane yollarını temizler: Karpuz aç karnına yenilince içerisini komple temizler, mesane yollarını temizler.

- Hazım: Karpuz yemek hazmı kolaylaştırır.

- Kanı temizler: Karpuz yemek kanı temizler.

- Vücuda kuvvet verir: Karpuz yemek cinsel gücü artırır.

- Mesane taşlarını düşürür: Aç karnına karpuz yemek mesane taşlarını düşürür.

- İstiska: Raventi, karpuz suyuna ıslatıp içilecek olursa istiska (su toplama) hastalığını önler.

- Balgam: Zencefil ve balla yenecek olursa balgamı keser.

- Sevdayı geçirir: Sütle beraber yenirse sevdayı geçirir.

- Safrayı atar: Mide ve karaciğerdeki safra birikintisini dışarı atar.

- Göze inen nezleyi geçirir: Kabukları alna konursa göze inen nezleyi geçirir.

- Tutuklukları açar: Karpuz çekirdekleri idrarı artırır. İdrar yollarını temizler, dalağa zararlıdır, tedavisi baldır.

- Humma ve sıtmayı önler: Humma ve sıtmayı önler.

- Karpuz cilt lekesini geçirir: Karpuz cilt lekesini geçirir.

- Verem: Karpuz çekirdeği öğütülüp balla macun yapılır, yenmeye devam edilir.

- Kan basıncını dengeler: Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

- İdrar söktürür: İdrar söktürücü özelliği vardır.

- Bedeni temizler: Karpuz bedeni temizleyici özelliğe sahiptir.

 - Üre temizler: Böbrekteki üre ve ürat tuzlarını temizleyici özelliği vardır.

- Kum döktürür: Kum dökme, taş düşürmeye de etkilidir.

- Böbrekleri çalıştırır: Karpuzun %95′i su olduğundan böbrekleri çok iyi çalıştırır.

- Antioksidan içerir: Bol bol B, C vitamini ve antioksidan içermektedir.

- Kalp krizine karşı korur: İçeriğindeki yüksek potasyum ve Beta Karoten maddesi sayesinde kalp krizine karşı koruyucu özelliği bulunur.

- Kilo verdirir: Bol miktarda su içermesi ve az kalori barındırması, ayrıca boşaltımı hızlandırması gibi özellikleriyle kilo vermeyi hızlandırır.

- Açken tüketilmesi önerilir: Karpuzu açken tüketmek, içerdiği faydalardan azamî şekilde yararlanılmasını sağlar. Karpuzun saymakla bitmeyen diğer özellikleri:

- En önemli özelliği unutkanlığı gidermesidir.

- Kansere karşı en fazla koruyan meyvedir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof Dr. Nebahat Sarı’ya göre, karpuzda çok önemli iki kimyasal madde olan likopen ve sitrolin bulunmakta ve bu maddelerin kansere karşı en önemli koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir.

Bir domates yaklaşık 150 gram gelmektedir. 150 gramlık domateste 4,5 miligramlık likopen varken, 1 dilim karpuzda yaklaşık o da 150 gramdır ve domatese göre likopen özelliği 7,3 miligramdır.

Araştırmacılar, ‘citrulline’ maddesinin, karpuz dışında salatalık ve kavunda az miktarlarda, ceviz tohumunda ise yüksek miktarda bulunduğunu kaydetmişlerdir.

Karpuz, kansere karşı koruma özelliği olan likopen maddesi bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kansere yol açan en büyük sebeplerden biri, doku ve organların zararlı maddeler nedeniyle hasar görmesidir. Likopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Likopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.

- Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerdiğini belirten uzmanlar, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu vurgulamışlardır. Büyük bir dilim karpuz C vitamini ihtiyacının %80'ini karşılamaktadır.

 

- Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetmişlerdir.

- Potasyum, böbreklerin daha iyi çalışmasını ve böylece böbrekler tarafından vücuttan sodyumun atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltılır. Karpuz, yüksek miktarda su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu için de sık tuvalete gidilmesini ve buna bağlı olarak vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını da sağlar.

- Karpuz, yağ ve kolesterol içermediği için sık sık tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur, aksine faydası vardır. Karpuzun büyük bir kısmının su olması sebebiyle yaz aylarında su kaybını önler. Bu özelliği ile böbrekleri çalıştırır, idrarı düzenler. Böbrekteki üre ve ürat tuzlarını temizler. Ayrıca kum dökme, taş düşürmeye de etkilidir.

- Karpuz sabahları kahvaltıdan önce yenildiğinde vücuttaki zehirli madde ve toksinleri atar. Diyet yapan kişiler genelde ara öğünlerde karpuz tercih ederler.

- B ve C vitaminini yoğun olarak içermesi sebebiyle karpuz bir zindelik ve enerji deposudur. Bir dilim karpuz yediğimiz zaman hemen enerjimizi almış oluruz.

 

- Karpuzun iştah açıcı, serinletici özelliğiyle birlikte göz ve mide ağrısı, ağız kokusu giderici gibi özelliği de bulunmaktadır.

 

- Karpuz, soğuk algınlığına iyi gelir ve cinsel gücü arttırır. Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.

- Kemik gelişimini de destekler.

- Ayrıca sağlıklı kilo vermeyi de kolaylaştırır.

- Doğumdan önce yenilmesi doğumu kolaylaştırır.

- Şeker hastalığı olanların karpuzu fazla tüketmemeleri önerilir. Aksi halde kan şekeri yükselir.

Karpuzu aç karnına çekirdekleriyle yiyin.

Karpuzdan maksimum fayda sağlamak için karpuzun aç karnına ve çekirdekleriyle birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Karpuz çekirdeğinde kan basıncını ve börek fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olan ‘cucurbocitrin’ adlı madde bulunmaktadır. Çekirdekler ağızda parçalanırsa faydası daha çok görülmektedir. Midede herhangi bir şikayete sebep olmaz. Karpuz çekirdeği kalbe de faydalıdır. Ayrıca içerdiği likopen maddesi kalbi enfarktüsten korumaktadır. Ancak, çekirdeğini çok fazla tüketmek de bu kez kabızlık sorunu yaratabilir.

 

Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekmektedir.  Yemekten hemen sonra tüketilen karpuz, şişkinlik ve sindirim zorluğu meydana getirir. Karpuzu açken tüketmek, içerdiği faydalardan azamî şekilde yararlanılmasını sağlar. Bu nedenle karpuzun yemeklerden çok önce veya yemeklerden epeyce sonra tüketilmesi gerekir.

Karpuzu tatlı bir şeyle beraber yemek sünnet olduğu gibi sıhhattir. Soğuk mizaçlılar zencefil, hurma alırlarsa zararını önlerler.

Hadîs-i şerifte:Hurmanın hararetini karpuzun soğukluğu ile, karpuzun soğukluğunu hurmanın harareti ile gideriniz.” buyrulmaktadır.  

Yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür.

İlginç olan, karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olmasıdır. Bu nedenle olabildiğince kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketmek gerekmektedir. Karpuzun çekirdekleri kurutulup ezilerek yenilebilir.

Karpuz ve peynir

Yaz döneminde tek besinden oluşan favori meyve diyetleri sağlıklı ve kalıcı kilo verdirmezler. Özellikle karpuz-peynir ikilisinin çok miktarda tüketilmesinin kilo verdirmek yerine kilo aldıracağı unutulmamalıdır. Tercih edilen peynir eğer çok yağlı ve tuzlu ise karpuzun miktarı da fazla kaçırılırsa masum gözüken bir öğün, tam bir diyet faciasına dönüşebilir. Karpuz -peynir ikilisini diyetlerde ana öğün olarak kullanmak yerine, miktarı iyi ayarlandığı zaman iyi bir ara öğün olarak kullanmak gerekir. Orta büyüklükte bir karpuzun 8’de bir diliminde yaklaşık 45 kalori vardır ve bu miktar bir porsiyon için yeterlidir.

Karpuz nasıl seçilmeli?

Uzmanlar, yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunan karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerektiğini bildirmişlerdir.

 

Tatlı ve sulu, olgun bir karpuz seçmek için kabuğunun renginin parlak değil, mat olmasına ve tırnağınızla hafifçe kazıdığınızda yeşil kısmının kolayca çıkmasına, toprağa oturan kısmının renginin açık sarı olmasına, beyaz veya yeşil olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, eğer kesmece karpuz alınacaksa içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edilmesini istemişlerdir.

Üretimi

Karpuz Türkiye tarımında ekonomik önemi oldukça fazla olan bir üründür. 39.7 milyon ton olan dünya üretiminin yaklaşık %10’u,  3.9 milyon ton ile dünyada Çin’den sonra en fazla karpuz üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Dünya karpuz üretiminin %25’i Türkiye’de yapılmaktadır.

 

Ülkemizde karpuzun en fazla üretildiği bölgeler sırasıyla; Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgeleridir. İl bazında ise en fazla üretim Adana ilimizde yapılmaktadır.Adana ili Türkiye karpuz üretiminin tek başına %20’sini sağlamaktadır.

Bölgemizde karpuz yetiştirme şekli genellikle erkenciliğe yöneliktir.

Allahû Teâlâ’nın yazın hararetini giderme görevi verdiği özel bir meyve olan karpuz, içinde barındırdığı maddelerle tam bir “sağlık kaynağıdır”.

Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

Nazan Başoğul, 8/28/2010

Bu yazı 8/28/2010 tarihinden itibaren toplam 34430 defa okunmuştur.


Yorumlar
Başlık
Yorum
Yorum yazabilmek için üye girişinizi gerçekleştirmelisiniz.
Yazarlarımız
“Rabbinize icabet edin!” Dr. Abdulcabbar Boran
Güneş ve Ay
Avrupa'da tırmanan İslam Düşmanlığı Mustafa Seyit
Ne Var? Ne Yok?
Kurtuluş İslam Birliğinde Lütfi Tümtürk
Olaylar ve Yorumlar
Allah'sız Adalet Mümkün mü? Sibel Yiğit
Seyir Halleri
Mehdi Resul’ü İnkar Edenlerin İbretlik Sonu..! Seyfi Usta
Bir de bizden dinleyin!
Nebevî Bir Uygulama ˝Hacamat˝ Nazan Başoğul
Tabiat Eczanesinden Reçeteler
“BU ASRIN MÜCTEHİD-İ VE OSMANLI ” Gönül Maraşlıoğlu
Gönül Penceremizden
Rabbin hiç terk etmedi seni Mehtap Abdi
Bir Yürek Mesafesi
SELÂHADDÎN-İ EYYÛBÎ Gülay Ozan
Gönül Erenleri
Tebliğsiz adalet olur mu? Emek Durmuş
Hayat Gibi
ALLAH'I HAYATINDAN ÇIKARANLAR Doğan Kuşman
Olayın İç Yüzü
Muhtelif Mustafa Oğuz
Bakış Açısı
ilahi aşk Saliha Güner
Düşünce-Günce
Bayramda Dişlere Dikkat Diş Doktoru Gülbeyaz
Dişler Yolunda
15.06.2013 Düsseldorf Konferans Ender Eker
Almanya'dan
655 Mustafa Müjdeci
Her şey insan için
NİCE BAYRAMLARA... Durdu Bahadır
Hidayet Esintileri
Tuz Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler B. Tugay Keçeci
Evrenin Zerafeti
Allah'a Ulaşmayı Dilemenin Hayatımızdaki Yansımaları Deniz Temuçin
Bir İnsan Yetişirken
Fizik aktivite ve kilo kontrolü Ayşe Müjdeci
Sağlık Pınarı
İlmel Yakîn, Aynel Yakîn ve Hakkul Yakîn hasıl etmek ne anlama gelir? Mustafa G. Güler
Kur'an ne diyor?
Dedikodu nedir? İlkay Yılmaz
Az Öz
Bizim Terör Korkut Eser
Politik Köşe
BORSA VE BEKLENTİLER Salih Erdin
Borsada bu hafta
Diyarbakır:Teksas! Kudret Değirmenci
Spor Gündemi
Hasretine hasretim Ayten Qurbanova
Umut Gülü
Suç ve ceza Kenan E. Akmaz
Belçika'dan
Tek Allah'ın Tek Dini Halim Albayrak
Dinlerin Birleştirilmesi
Belirsizlik Sıkıntısı Meral Okan
Tasavvuf
Bulutların Üzerinde Olmak Ali Gürbüz
Gül'e Özlem
Evvel Zaman Icinde 4 İsmail Veyseloğlu
Mavera
Bilişim Köşesi Taha Erdem
Bilim Köşesi
Referandum İmtihanı Barış Aksoy
Dünyadan
Seven, Sevilen Kişidir! Şule Betül Dağ
En Hayırlı Dost Kimdir
Sana o kadar çok ihtiyacım varki Rabbim! Pervane Qarayeva
Kalp Kalbe
FASLIN ASLI YOK ŞİMDİ Zeren Çelebi
muzik
©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.

Siyaset | Gündem | Ekonomi | Dünya | Spor | Yaşam | Teknoloji | Sağlık | Tasavvuf