email: şifre: yeni üye
Ana SayfaSiyasetGündemEkonomiDünyaSporYaşamTeknolojiSağlıkTasavvuf
Nazan Başoğul [Tabiat Eczanesinden Reçeteler] 6/2/2010

Nazan Başoğul
Kırmızı Pancar ve Sağlığımız

Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz… Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde, sağlıklı kalmak adeta bir sanat! Tabii bu sanat araştırma ve uygulama ile alışverişte başlayıp mutfaktan sofraya devam eden bir zincir…

Alışverişlerimizde tüm günlük ihtiyaçlarımızı doğamıza en uygun doğal ürünleri seçerek, hazırlamada ürünün özelliklerine ve etkilerine dikkat ederek, tüketirken de zamanlama ve oranına hassasiyet göstererek hem çevremiz hem kendimiz hem de ailemiz için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek mümkün...

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan yaşamak ister misiniz? Mide ve bağırsaklarınızı rahatlatarak gaz sancısından kurtulmaya ne dersiniz? Kanınızı adeta yıkayarak mikroplardan arınmak nasıl olur? Karaciğerimizi mutlu etmek, cildimizi güzelleştirmek, sinirlerimizi sakinleştirmek de artık çok kolay… En önemlisi, aynı anda şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmak!

Nasıl mı?

Kırmızı, yuvarlak, tatlı mı tatlı,

Harika olur turşusu, salatası,

Her gün sofralarda kırmızı pancar,

Mazide kalır tüm hastalıklar…

Tabiattan şifamızı alarak kırmızı pancar ile tanışmaya veya tanıyorsanız geçmişten günümüze bu muhteşem bitkiyi tüm özellikleri ile yakından incelemeye ne dersiniz?

Kırmızı Pancar/ beta vulgaris

Ispanakgiller/ chenopodiaceae ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte olup, şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar ince köklü, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.

Muhteşem sebze “Kırmızı Pancar” nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları, bahar başından yaz sonuna kadar ekilebiliyor. Erkenci denen çeşitlerde Ekim’den itibaren ortalama 4- 4,5 ayda, diğer türlerde ise 6 ayda hasat edilebilir. Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze, gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamıyor yani bir o kadar da narin!

Kabuğunun ya da etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Yani kırmızı pancar alırken düzgün yuvarlak hatlı, kırmızı-mor renkli, lekesiz ve olgun olanı tercih etmek gerekir.

Vitamin ve mineral zengini "Kırmızı Pancar"

Kırmızı pancar, A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Serinletici, iştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır.

Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, bu bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da güç, sağlık demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler, kansere karşı savaşta etkili bir sebze olmasını sağlamaktadır.Kırmızı pancarın vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketimi çok yaygın değildir.

İnsan vücuduna mucize etkileri

- Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.

- Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur.

- Zerdeçal, mürrisafi veya tarçınla pişirilmiş kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktaki tıkanıkları açar. Böbrek ve safra kesesini temizler.

- Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.

- Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir.

- Prostat, verem ve sinir hastalıklarında faydalıdır.

- Ilık pancar suyu kulağa damlatılırsa, ağrısını keser ve iltihaplanmayı durdurur.

- Kafa derisine sürülürse kepeğe karşı çok iyi gelir.

- Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır.

- Kemik zafiyeti olanlara çok fayda verir.

- Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.

- İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, kansere karşı korur.

- Almanya’da Dr. Sigmund Schmidt ve Macaristan’da Dr. Ferenczi bu bitkiyi lösemi ve kanserde önleyici ve tedavi edici olarak kullanmaktadırlar. 

- Bünyesinde olağan dışı seviyelerde barındırdığı nitrat, tansiyonu düşürmede ilaçlar kadar etkilidir. Nitrat vücuda girdiğinde, nitrik aside dönüşmektedir. Nitrik asit, kan basıncını düşük sevilerde tutmak için damarlar tarafından üretilen bir maddedir. Ayrıca kandaki enfeksiyon ile mücadele etmek amacıyla antikorlar tarafından yüksek miktarlarda üretilmektedir.

- Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kansere karşı etkisi olan doğal kırmızı pigmentler yüksek oranda yer alır.Kaynak:- Kalp sağlığını korur.

- Hazmı kolaylaştırır.

- İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.

- Vereme karşı koruyucudur.

- Kansızlığı giderir. Demir eksikliği olanların pancar suyu içmesi tavsiye edilmektedir.

- Sinirleri yatıştırır.

- Kırmızı pancar suyu kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek, yüksek tansiyonunun düşürür.

- Zengin folik asit ve betain oranına sahiptir.

- Böbrekleri çalıştırır.

- İştah açıcı etkisi vardır.

- Sinir iltihabına (Zona) ve uçuğa iyi gelmektedir.

Pancar Nasıl Kullanılır?


Kırmızı pancarın yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır.

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda turşusu meşhur... Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz, aslında en faydalısı bu! Ancak, çeşni vermek için salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar, pancarın sindirimini güçleştirir. Bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika oluyor…

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırmaktadır.

Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söktürür, mide ekşimesini ve mide ağrısını giderir. Kan yapar, karaciğere de faydalı olur. Yapraklarını da taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz.

Kırmızı pancar suyu, kara lahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir. Günde bir bardak pancar suyu 4 ay süre ile içilirse çok fayda sağlar.

Kırmızı pancar suyunu içerken 30-50gr’dan  başlayarak 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50 gr kırmızı pancar, 150 gr havuç suyuyla karıştırılır. Sonra 75 gr kırmızı pancar, 125 gr havuç suyu, sonra 100 gr kırmızı pancar, 100 gr havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, su ile karıştırılarak içilir.

Pancar,  yüksek tansiyona iyi gelmektedir. İngiltereli bilim adamları gönüllülerle pancar suyunun önemli bir yararını ortaya çıkarmıştır. İngiltere'de bulunan William Harvey Araştırma Enstitüsü'nde görevli uzmanlar, 14 kişilik bir gönüllü grubunu ikiye ayırmış. İlk gruba yarım litre pancar suyu, diğer gruba ise aynı miktarda su içirmişlerdir. Hastaların tansiyonlarını 15 dakikada bir ölçen uzmanlar, pancar suyu içenlerin tansiyonlarının 1 saat içinde düşmeye başladığını gözlemlemişlerdir. Uzmanlara göre, pancarın içindeki bir nitrat türü, ağızdaki bir bakteriyle reaksiyona girerek damarları genişletip tansiyonu düşürmektedir. 

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, günlük bir bardak kırmızı pancar suyu içenlerde, yüksek olan tansiyonun bir saat sonra düştüğünün belirlendiğini ifade etmiştir. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir.

Dikkat! Şeker hastası olanlara zararlı!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında, pancarın sakıncalı olduğu durumlar da vardır! Şeker hastalığına karşı koruyor ancak şeker hastası olanlara, içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlıdır. Şeker hastaları kırmızı pancarı dikkatli tüketmelidirler!

Karaciğer temizliği ve cilt problemleri için kırmızı pancar kürü:

Karaciğer rahatsızlıkları, saç dökülmeleri, cilt problemleri, sedef hastalığı, vitiligo (ala) hastalığı, egzama, kurdeşen (ürtiker) gibi hastalıkların giderilmesi için karaciğerin temizlenmesi gerekir.Karaciğerin temizlenmesi için kırmızı pancar kürünün uygulanması gereklidir.

Kırmızı pancar kürünün haşlanarak hazırlanışı:

Kırmızı pancar kürü: Kırmızı pancarı, 1 gece önceden sirkeli suya koyup iyice kirlerinden arınmasını sağlayın. Sabah, 250 gram kırmızı pancarı dörde bölerek 1 litre kaynar suda 3 dakika kaynatın.

Demlendikten sonra elde ettiğiniz pancar suyunu süzün ve cam bir kavanoza koyun. Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına için. Bu uygulamaya 3 hafta düzenli bir şekilde devam edin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Aşağıda verilen değerler, 100 gr pişirilmiş kırmızı pancarın içerdiği besin değeridir. Sizin hazırlayacağınız kür, 250 gr pancardan oluşacak, dolayısıyla kürdeki değerler de yükselecektir.

32 kalori; 1,1 gr protein; 7,2 gr karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr yağ; 0,8 gr lif; 23 mgr fosfor; 14 mgr kalsiyum; 0,5 mgr demir; 43 mgr sodyum; 208 mgr potasyum; 23 mgr magnezyum; 20 IU A vitamini; 0,03 mgr B1 vitamini; 0,04 mgr B2 vitamini; OJ5 mgr B3 vitamini ve 6 mcgr folik asit.

Daha Zinde Bir Vücut İçin Kozmik Şerbet Tarifi

500 gr (2 Bardak) sebze suyu çıkması için

- Yüzde otuz kırmızı pancar

- Yüzde otuz havuç

- Yüzde on lahana

- Yüzde on ıspanak

- Yüzde on maydanoz

- Yüzde on tere otunun suyu sıkılır. Karışıma bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilâve edilir.

Not: Mide rahatsızlığı olanlar, lahananın miktarını azaltabilir. Karışım beden ısısında olmalı, asla soğuk içilmemelidir.  Arzu edilirse içine az miktarda sıcak su ilâve edilebilir.  Karışım içindeki oranlar, isteğe göre her gün değişik kullanılabilir.

Kırmızı Pancar Salatası-1

Malzemeler:

2 pancar

2 diş sarımsak

2 y.k. zeytinyağı

1 y.k. elma sirkesi

1/2 y.k. maydanoz

1/2 y.k. fesleğen

1/2 soğan

Karabiber

Taze pancarı soymadan tuzlu suda 30-40 dakika kadar haşlayın. Soğuk suda çalkalayıp kabuklarını soyun. Kabukları soyulmuş pancarları çok ince dilimler halinde kesin. Bir büyük tabağa dilimleri dizin. Zeytinyağı, sirke, ufak doğranmış soğanları, ince ince kıyılmış maydanoz ve fesleğeni, sarımsağı çok hafif olarak mikserde çekip karabiberi de ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı tabaklara dizmiş olduğunuz pancarların üstüne gezdirip servisinizi yapın.

Kırmızı Pancar Salatası - 2

Malzemeler:

6 adet kırmızı pancar

1 tutam maydanoz

1 tutam dereotu

5 adet taze soğan

1 kase mısır

Çeri domates

Yapılışı: Pancarları su, tuz, şeker ve sirke ilave ederek suda haşlayın. Kabuklarını soyun. Küp küp doğrayın. Üzerine doğranmış yeşillikleri, domatesi ve mısırı ilave edin. Üzerine elma sirkesi ve zeytinyağı ilâve edip karıştırın. Maydanozla süsleyin.

Kırmızı Pancar Salatası-3

Malzemeler:

Yarım kilo kırmızı pancar

Yarım demet taze soğan

Yarım su bardağı ceviz

Yarım su bardağı fındık

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yarım limon

Yapılışı: Kırmız pancarların kabuklarını soyun. Her birini 4 parçaya bölerek haşlayın. Haşladığınız pancarları süzün ve biraz soğumasın bekleyin. Soğuyan pancarları dilimleyin ve servis tabağına alın.
Üzerine kıyılmış taze soğan ve zeytinyağı ile karıştırdığımız yarım limon suyunu ekleyin. Son olarak da dövülmüş ceviz ve fındık ekleyerek servis edin.

Kırmızı Pancarlı Dip Sos

Malzemeler:

2 adet orta boy kırmızı pancar

4  yemek kaşığı yoğurt

1 diş sarımsak

Tuz

İsteğe göre 2 yemek kaşığı mayonez

Sarımsak ya da mayonez eklemeyecekseniz – 2 yemek kaşığı labne peyniri

Yapılışı: Pancarları yumuşayana kadar haşlayın ve soyun. Sarımsağı rendeleyin ya da  havanelinde dövün.  Soyduğunuz pancarları rendeleyin ve geniş bir karıştırma kabına alın. İçine yoğurt, sarımsak ve tuzu ekleyerek iyice karıştırın. Tüm karışımı rondodan geçirin ve servis yapın…

Kırmızı Pancar Çorbası

Malzemeler:

* 2 adet küçük soğan

* 400 gr lahana

* 700 gr kırmızı pancar

* 1 adet limon

* 3 çorba kaşığı sıvıyağ

* 2 lt et suyu

* 2 defne yaprağı

* Yarım tatlı kaşığı kimyon

* 2 çorba kaşığı sirke

* Tuz ve karabiber

* 1 demet maydanoz

* 300 gr süt kreması

* 4 dilim esmer ekmek

* 3 çorba kaşığı margarin

Hazırlanması:

* Soğanları soyup küçük küçük doğrayın.

* Lahanayı ayıklayıp temizleyin. Sert kısımlarını kesip yapraklarını ince ince doğrayın.

* Kırmızı pancarı soyup (bu esnada eldiven kullanmanız önerilir) rendeleyin.

* Limonu yıkayın ve kabuğundan büyük bir parça kesin.

* Büyük bir tencerede yağı kızdırıp soğanları hafifçe kavurun. Lahanayı da ilave ederek kavurmaya devam edin.

* Tencereye kırmızı pancar, limon kabuğu, defne yaprağı, kimyon ve sirkeyi ilave edip kısık ateşte 20 dakika kadar pişirin.

* Tuz ve karabiber ile tatlandırıp ateşten alın. Buzdolabında bir gece bekletin.

* Maydanozu yıkayıp yapraklarını ince ince doğrayın.

* Süt kremasını çırpıp büyük bir kaseye alın.

* Ekmeği küçük küpler halinde kesip margarinde kızartın.

* Çorbayı ısıtın. Limon kabuğunu çıkartıp tuz ve karabiberle tekrar tatlandırın.

* Maydanozu serpip süt kreması veya kıtırlarla servis yapın.

Kırmızı Pancar Turşusu

Malzemeler:

-1 kg kırmızı pancar

-1 su bardağı sirke

-1 su bardağı su

-1 baş sarımsak

-Yarım çorba kaşığı tuz

Yapılışı:

- Pancarlar yıkanır. Çok yumuşak olmamak üzere haşlanır.

- Soyularak yuvarlak dilimlenir. Kavanoza yerleştirilir.

- Tuzla dövülmüş sarımsağa sirke ve su konup karıştırılır.

- Pancarın üzerine dökülüp kavanoz sağa sola sallanır, kapak kapatılır.

- Ertesi gün sofraya alınabilir.

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…  

Nazan Başoğul, 6/2/2010

Bu yazı 6/2/2010 tarihinden itibaren toplam 72110 defa okunmuştur.


Yorumlar
Başlık
Yorum
Yorum yazabilmek için üye girişinizi gerçekleştirmelisiniz.


Yazarın son yazıları
 • Nebevî Bir Uygulama "Hacamat" (11/1/2015)
 • Mutfağımızdaki Doktor "Kekik" (10/4/2015)
 • Enerji Deposu "Fındık" (8/11/2015)
 • Minik Mucize "Bıldırcın Yumurtası" (6/27/2015)
 • Cam Fanusta Minyatür Bahçeler "Terrarium" (5/14/2015)
 • "Yumurta Kabuğu" nun İnanılmaz Faydaları (4/5/2015)
 • Bitkilerin Sarı Altını "Zerdeçal" (3/4/2015)
 • "Kişniş" Mucizesi (2/12/2015)
 • Kan Grupları Nasıl Ortaya Çıkmıştır? (1/10/2015)
 • Doğal Bir İksir "Şalgam Suyu" (12/11/2014)
 • Şeker Hastalığının Düşmanı "Hünnap" (10/23/2014)
 • Sağlıklı Atıştırmalık "Mısır" (9/23/2014)
 • Çekirdeği Toprağa Vermek (8/6/2014)
 • Küçük Kırmızı Mucize "Vişne" (7/23/2014)
 • Doğal Ağrı Kesici "Kiraz" (7/11/2014)
 • Zararlılarla "Doğal Mücadele" (6/27/2014)
 • Suyla Gelen Sağlık "Kaplıcalar" (5/29/2014)
 • Canlı Yaşamın Temeli "Su" (4/18/2014)
 • Kan Grubuna Göre Beslenme (3/16/2014)
 • Çağın Mucizesi "Alkali Beslenme" (1/28/2014)
 • Günümüz Beslenme Hataları (12/11/2013)
 • Doğal Yollarla Güzelleşin (10/20/2013)
 • Evimizdeki Mucize "Karbonat" (9/11/2013)
 • Doğal Yollarla "Saç Bakımı" (8/13/2013)
 • Evde Yapılabilecek “Doğal Temizlik Malzemeleri” (6/18/2013)
 • Kutsal Ot "Adaçayı" (4/24/2013)
 • Kokusuyla Büyüleyen "Lavanta" (3/20/2013)
 • Beynin Dostu "Ceviz" (2/5/2013)
 • Organik Altın "Safran" (1/3/2013)
 • Bir Ecza Deposu "Meyan Kökü" (12/13/2012)
 • Böbrek Doktoru "Gilaburu" (11/2/2012)
 • Yararlı Bir Bitki "At Kestanesi" (10/20/2012)
 • Sonbaharın Habercisi " Kızılcık " (9/15/2012)
 • Her Derdin Devası "Kayısı" (9/4/2012)
 • Ev Yapımı İçecekler (8/4/2012)
 • Ferahlığın Adı "Nane" (7/23/2012)
 • Sağlık Dostu "Kuşburnu" (7/14/2012)
 • Şifanın Bileği "Karanfil" (7/3/2012)
 • Zevkin Tadı "Kahve" (5/17/2012)
 • Çiçeklerin Sultanı " Gül " (4/9/2012)
 • Cebinizdeki Doktor "Kabak Çekirdeği" (3/22/2012)
 • Renk'lerin Hayatımızdaki Etkileri (3/8/2012)
 • Potasyum Deposu "Tarçın" (1/3/2012)
 • Çöldeki Anahtar "Aloe Vera" (12/5/2011)
 • Kalbin En İyi İlâcı "Alıç" (11/16/2011)
 • Gençlik Aşısı "Böğürtlen" (10/27/2011)
 • Şifa Deposu "Zeytin Yaprağı" (10/11/2011)
 • Her Derde Deva "Keten Tohumu" (9/18/2011)
 • Huzurlu Yaşam İçin "Sarı Kantaron" (8/3/2011)
 • Doğa Harikası "Polen" (7/10/2011)
 • Doğanın Doktoru "Zeytinyağı" (6/9/2011)
 • Altın Değerinde Bir Meyve "Altın Çilek" (5/2/2011)
 • Doğal Taşların Dili (4/12/2011)
 • Vücudumuzun Doktoru "Limon" (3/23/2011)
 • Karaciğer Dostu "Deve Dikeni" (3/6/2011)
 • Kendisi Küçük, Şifası Büyük "Çörek Otu" (2/23/2011)
 • Himalaya Tuzu (2/5/2011)
 • "Taş"ın Suyunu Çıkarmak (1/25/2011)
 • Misk-i Amber (1/8/2011)
 • Asrın İlâcı -"Propolis" (12/28/2010)
 • Mini Bir Mucize "Trabzon Hurması" (12/18/2010)
 • Beş Bin Yıllık Mucize İlâç "Keçiboynuzu" (12/11/2010)
 • Soğuk Algınlığı Düşmanı "Ekinezya" (12/3/2010)
 • "Kudret Narı" nın Kudretli Faydaları (11/23/2010)
 • "Kâbe" Dünyanın Merkezinde (11/14/2010)
 • Kâinatta, Canlılarda ve Doğadaki Mükemmel Estetik "Altın Oran" (10/27/2010)
 • Ginseng ve Faydaları (10/12/2010)
 • Kanserin Düşmanı "Zerdeçal" (9/28/2010)
 • Mucize İçecek "Kefir" (9/15/2010)
 • Karpuz ve Çekirdekleri ile Gelen Sağlık (8/28/2010)
 • Canlılığın Hayati Özü " Su " (8/18/2010)
 • Unutturulan "Geleneksel İçeceklerimiz" (8/6/2010)
 • "Kil" ile Gelen Güzellik (7/24/2010)
 • Mükemmel Gıda "Anne Sütü" (7/13/2010)
 • Doğal Mucize -"Maden Suyu" (6/30/2010)
 • İsveç Şurubu (6/16/2010)
 • Mesir Macunu - Kuvvet Macunu (5/21/2010)
 • "Acı Kavun"un Faydaları ve Kullanımı (5/11/2010)
 • Bitkisel Yağların Faydaları (5/3/2010)
 • Kur'ân'da Dikkat Çekilen Bitkiler (4/21/2010)
 • Bal'daki Şifa (4/11/2010)
 • Günlük Hayatımızı Kolaylaştıran Reçeteler (4/3/2010)
 • Misvak ve Faydaları (3/26/2010)
 • Bitkilerle Zayıflama (3/17/2010)
 • Doğal Antibiyotik "Sarımsak" (3/9/2010)
 • "Doktor Sülükler" Hayat Veriyor... (2/27/2010)
 • "Nar" ın Bilinmeyen Faydaları ve Önemi (2/17/2010)
 • Sağlıklı Çay - "Yeşil Çay" (2/7/2010)
 • Bitkilerin Yan Etkileri (1/31/2010)
 • Zencefil ve Faydaları (1/25/2010)
 • Doğal Cilt Bakım Kremleri (1/17/2010)
 • İnsanlara Sunulan Bir Nimet : Yağmur (1/11/2010)
 • Bitkilerle Saç Bakımı (1/3/2010)
 • İlaç Niyetine "Üzüm Çekirdeği" (12/27/2009)
 • Şifalı Bitkisel Yağlar (12/20/2009)
 • Bunları Biliyor Muydunuz? (12/12/2009)
 • Macunlar (12/5/2009)
 • “Zemzem” Suyunun Sırrı (11/29/2009)
 • Şifalı Bitkisel Çaylar (11/23/2009)
 • Her Derde Deva "Isırgan Otu" (11/15/2009)
 • Yazarlarımız
  “Rabbinize icabet edin!” Dr. Abdulcabbar Boran
  Güneş ve Ay
  Avrupa'da tırmanan İslam Düşmanlığı Mustafa Seyit
  Ne Var? Ne Yok?
  Kurtuluş İslam Birliğinde Lütfi Tümtürk
  Olaylar ve Yorumlar
  Allah'sız Adalet Mümkün mü? Sibel Yiğit
  Seyir Halleri
  Mehdi Resul’ü İnkar Edenlerin İbretlik Sonu..! Seyfi Usta
  Bir de bizden dinleyin!
  Nebevî Bir Uygulama ˝Hacamat˝ Nazan Başoğul
  Tabiat Eczanesinden Reçeteler
  “BU ASRIN MÜCTEHİD-İ VE OSMANLI ” Gönül Maraşlıoğlu
  Gönül Penceremizden
  Rabbin hiç terk etmedi seni Mehtap Abdi
  Bir Yürek Mesafesi
  SELÂHADDÎN-İ EYYÛBÎ Gülay Ozan
  Gönül Erenleri
  Tebliğsiz adalet olur mu? Emek Durmuş
  Hayat Gibi
  ALLAH'I HAYATINDAN ÇIKARANLAR Doğan Kuşman
  Olayın İç Yüzü
  Muhtelif Mustafa Oğuz
  Bakış Açısı
  ilahi aşk Saliha Güner
  Düşünce-Günce
  Bayramda Dişlere Dikkat Diş Doktoru Gülbeyaz
  Dişler Yolunda
  15.06.2013 Düsseldorf Konferans Ender Eker
  Almanya'dan
  655 Mustafa Müjdeci
  Her şey insan için
  NİCE BAYRAMLARA... Durdu Bahadır
  Hidayet Esintileri
  Tuz Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler B. Tugay Keçeci
  Evrenin Zerafeti
  Allah'a Ulaşmayı Dilemenin Hayatımızdaki Yansımaları Deniz Temuçin
  Bir İnsan Yetişirken
  Fizik aktivite ve kilo kontrolü Ayşe Müjdeci
  Sağlık Pınarı
  İlmel Yakîn, Aynel Yakîn ve Hakkul Yakîn hasıl etmek ne anlama gelir? Mustafa G. Güler
  Kur'an ne diyor?
  Dedikodu nedir? İlkay Yılmaz
  Az Öz
  Bizim Terör Korkut Eser
  Politik Köşe
  BORSA VE BEKLENTİLER Salih Erdin
  Borsada bu hafta
  Diyarbakır:Teksas! Kudret Değirmenci
  Spor Gündemi
  Hasretine hasretim Ayten Qurbanova
  Umut Gülü
  Suç ve ceza Kenan E. Akmaz
  Belçika'dan
  Tek Allah'ın Tek Dini Halim Albayrak
  Dinlerin Birleştirilmesi
  Belirsizlik Sıkıntısı Meral Okan
  Tasavvuf
  Bulutların Üzerinde Olmak Ali Gürbüz
  Gül'e Özlem
  Evvel Zaman Icinde 4 İsmail Veyseloğlu
  Mavera
  Bilişim Köşesi Taha Erdem
  Bilim Köşesi
  Referandum İmtihanı Barış Aksoy
  Dünyadan
  Seven, Sevilen Kişidir! Şule Betül Dağ
  En Hayırlı Dost Kimdir
  Sana o kadar çok ihtiyacım varki Rabbim! Pervane Qarayeva
  Kalp Kalbe
  FASLIN ASLI YOK ŞİMDİ Zeren Çelebi
  muzik
  ©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.

  Siyaset | Gündem | Ekonomi | Dünya | Spor | Yaşam | Teknoloji | Sağlık | Tasavvuf