email: şifre: yeni üye
Ana SayfaSiyasetGündemEkonomiDünyaSporYaşamTeknolojiSağlıkTasavvuf
Nazan Başoğul [Tabiat Eczanesinden Reçeteler] 10/11/2009

Nazan Başoğul
Şifalı Bitkilerin Toplanması ve Saklanması

 

Değerli Okuyucular,

 

Şifalı Bitkiler insanların ilk dostlarıdır. İnsan dünyaya ayak bastığı andan itibaren şifalı bitkileri tanımış ve hastalıkları tedavi etmiştir. Hazırlanan terkipler, reçeteler nesilden nesile devrede gelmiştir.

 

M.Ö. 4000 yıllarında Mezopotamya’da ilk defa şifalı bitkilerin ve ona bağlı tıp ilminin yazıya döküldüğünü görüyoruz. Bu ilim sonra doğuya Hindistan ve Çin’e ulaşmış, batıda Mısır’da ve kuzeyde Anadolu’ya yayılmıştır.

 

 Hippokrates adlı büyük hekim, tarihin kaydettiği en meşhur şifalı bitkiler hekimidir. Daha sonra 980 yılında İran’ın Afşena kasabasında dünyaya gelen İbn-i Sina’nın birçok yenilikler getirdiğini biliyoruz. 17. yüzyılda şifalı bitkilerle ve hastalıklarla uğraşmaya başlayan Lokman Hekim, 543 senelik ömrünü hizmetle geçirmiş, Rabbimiz’in ona verdiği hikmetle Davut (A.S)’a yardım ederek vezirlik yapmıştır. Bu ilgi günümüze kadar devam etmiş ve yan etkilerinin olmaması nedeniyle tercih edilir olmuştur.

 

Bitkiler, yeşil yapraklarının yardımıyla güneş ışığını emerek fotosentez ile hava içindeki karbondioksidi teneffüs ederek, kökü vasıtası ile elde ettiği suyu, bir fabrika gibi yoğurur, karıştırırlar. Şeker, yağ ve protein gibi maddeleri imâl ederler.

 

Tabiatı incelediğimizde, hayvanların rahatsızlandıklarında karıncaların kekik, koyunların civanperçemi yediklerini, kedilerin kediotuna yöneldiklerini, kargaların bit ve pire istilasına uğradıklarında yuvalarının boşluklarına domates yaprakları yerleştirdiklerini, sığırların bir yeri yaralandığında sinirotunun bol bulunduğu çayırlara yattıklarını görürüz hayretle…

 

Şifalı bitkilerin toplanması sırasında genel olarak özen gösterilmesi gereken konuların başında doğayı koruma kavramı yer almaktadır. Rastladığımız bir bikki kümesinin tümünü toplamamalıyız ki; sonraki mevsimde orada aynı bitkileri bulabilelim. İhtiyacımızdan fazla bitki toplamamaya özen göstermeli ve drog olarak köklerinden yararlanılan bitkilerin soylarının tükenmesine olumsuz katkıda bulunabileceğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Yalnızca sağlıklı, temiz ve haşaratsız (larvasız, kurtsuz ve böceksiz) bitkiler toplanmalıdır.

 

Toplama yapılmayacak yerler ise kimyasal gübre kullanılmış veya ilaçlama yapılmış bahçeler, tarlalar, çayılar, kirli-mikroplu suların kıyıları, tren yolları, karayolları ve endüstri alanları civarlarıdır.

 

Şifalı bitkileri toplayabilmek için onları tanımak gerekir. Dikkat edilmesi gereken konular, doğru zamanda, uygun yerde ve gerektiği gibi toplamaya özen göstermektir. En başarılı tedavileri, yeni toplanmış taze bitkiler sağlar. Taze bitkiler, Şubat sonundan başlayarak Kasım sonuna kadar toplanabilir.

 

 Şifalı bitkilerin en etkili oldukları zamanlar;

 

* Çiçeklerde en etkili zaman, çiçeklenme başlangıcında

 

* Yapraklarda en etkili zaman, çiçeklenmeden önce ve çiçeklenme zamanında

 

* Köklerde en etkili zaman ilkbahar başlangıcında ve sonbaharda

 

* Meyvelerde en etkili zaman olgunluk zamanıdır.

 

 Bitkileri toplama zamanı ise;

 

* Bitkilerin yer üstü kısımları bitki çiçek açmadan evvel veya çiçekte iken

 

* Çiçekler tamamen açılmadan evvel veya tomurcuk halinde iken

 

*Yaprakları toplanacak bitkiler, bitki çiçek açmaya başladığı zaman

 

* Kökler, (toprak altı kısmı) bitkinin toprak üstü dalları kuruduktan sonra

 

*Tohumlar olgunlaştıktan sonra, bir kısmı ise henüz olgunlaşmadan

 

*Ağaç ve dal kabukları, bitki yapraklarını döktükten sonra veya ilkbaharda bitkiye su yürümeye başladığında

 

Bitkiler hiçbir zaman yağmurlu, sisli ve rutubetli havalarda toplanmamalıdır! Toplanması için en uygun saat ise 10-16 arasıdır. Bu saate kadar güneş yükselmiş ve sabah kırağısı ile nemlenmiş olan bitkileri kurutmuş olacaktır. Yalnızca temiz ve lekesiz olan bitkiler toplanıp kullanılmalıdır. Toplanılan bitkiler naylon poşetlere konmamalıdır. Bu durumda bitkiler terlemeye başlar ve kuruturken kararırlar. Kurutulmak üzere toplanan bitkiler, kökler hariç kesinlikle yıkanmamalıdır!

 

Yanlışlıkla zehirli bitki toplamamak için toplamadan önce söz konusu bitkinin kesin olarak teşhis edilmesi gerekir. Örneğin maydanozgiller ailesine ait bitkilerin arasında zehirli türler de vardır. Bazı bitkilerin de zehirli ikizleri vardır. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

 

Şifalı bitkilerin kurutulması, içerdikleri etkin maddelerin değişime uğramasını veya yok olmasını önler. Ayrıca mantarların ve bakterilerin yaşam alanları da böylece kurutulmuş olur. Kurutma için en uygun ortam, havadar ve gölgeli bir yer olacaktır. Tıbbî bitkilerin 1 yılın sonunda etkileri azaldığından her yıl taze olarak toplanıp kullanılmalıdır.

 

Güneş altında kurutulmak istenen bitkiler, çiçek, yaprak ve meyvelerinde bulunan yağları yitirirler. En ideali, bitkilerin büyücek bir elek üstüne yayılarak veya demet halinde saplarından bağlanıp yüksek bir yere asılarak kurutulmasıdır. Bitkilerin tam anlamıyla kurumasına çok dikkat edilmelidir. Isı, ışık ve oksijen, bitkilerin etki gücünün en büyük düşmanlarıdır.

 

Kuruma aşaması sona erdiğinde bitkiler ince ince kıyılarak hava almayan kaplarda kullanıma hazır biçimde saklanmalıdır. Saydam cam kaplar ışık geçireceği için loş ortamda saklanmalıdır.

 

Sakladığınız bitkilerin bulunduğu ortamdaki oksijeni en aza indirmek için saklama kabını tıka basa doldurmalı ve içinden kullandıkça daha küçük kaplara aktararak sıkışık kalmaları sağlanmalıdır.

 

Bitkilerin saklandığı kapların üstüne toplama tarihi ve içerik hakkında bilgi veren etiketler yapıştırılmalıdır. Çünkü bitkiler kuruyup ince kıyıldıktan sonra birbirinden kolayca ayırt edilemezler.

 

Bitkilerin kışa saklanması için temiz bez torbalar, baskısız, boyasız kağıtlar, karton ve tahta kutular, kese kağıtları, renkli cam kavanozlar (özellikle yeşil renk) kullanılabilir.

 

Şifalı bitkilerin yapraklarından ne kadar koparırsak onların şifacı güçlerini o kadar artırmış oluruz. Bu, bitki bilimi açısından mantıklı bir yaklaşımdır. Çünkü bitkilerin kimyasal bileşikleri onların savunma mekanizmalarının bir bölümünü oluşturur. Bitkinin yaprağını kopardığımızda bitki buna saldırıya uğramış gibi cevap verir ve kendisini koruyacak olan şeyleri daha fazla salgılar. Araştırmalar, enfeksiyon kapmış, böcek istilasına uğramış ya da yaprakları koparılmış olan bitkilerde, bizim ilaç olarak kullandığımız birtakım kimyasalların düzeyinin yükseldiğini göstermiştir.

 

Değerli okuyucular, bitki çayı veya karışımlardan hazırlanan terkiplerde günümüzde gr. ölçüsü kullanılmaktadır. Günümüz öncesi kullanılan eski ölçüleri bilgi olarak sizlerle paylaşmak istedim…

 

Dirhem: 3,5-4 gram kadardır.

 

Miskâl: 4,5-5 gram kadardır.

 

Dânik (Dânek): Dirhemin altıda biri: 0,6-0,7 gram kadardır.

 

Kırat: 4 veya 5 buğday tanesi ağırlığıdır ki: 0,2-0,3 gram kadar bir ölçüdür.

 

Tusuc: İki buğday tanesi ağırlığıdır ki: 0,2 gram kadar bir ölçüdür.

 

Astar: 6 dirhem (24 gram) kadardır.

 

Vukiye (Okka): 10-12 dirhem (40-46 gram) kadar bir ölçüdür.

 

Rıtl: 460,8 gram kadar bir ölçü.

 

Menne: 1028 gram kadardır.

 

Habbe: 168 gram kadardır.

 

Kıst: 408 gram kadardır.

 

Makıstı Şaburî: 1928 gram kadardır.

 

Derhemî: 15 gram kadardır.

 

Mil’aka: 10 gram kadardır.

 

Son yıllarda giderek artan bir ilgiyle büyüyen doğal yaşama dönüş ve tabiatın iyileştirici etkisinden faydalanma eğilimi, “Şifalı Bitkilerin” önemini artırmaktadır. Aynı zamanda şifamız için vesile teşkil etmektedir. Elbette ki “Tevfik Allah’tandır.”

 

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…

   

 

Nazan Başoğul, 10/11/2009

Bu yazı 10/11/2009 tarihinden itibaren toplam 17931 defa okunmuştur.


Yorumlar
Başlık
Yorum
Yorum yazabilmek için üye girişinizi gerçekleştirmelisiniz.


Yazarın son yazıları
 • Sıcak para (2/15/2011)
 • “Milleti yaşat ki devlet yaşasın” (9/4/2010)
 • Firavun duası (8/20/2010)
 • Oynatmaya az kaldı! (8/5/2010)
 • Elemtere fiş kem gözlere şiş… (7/19/2010)
 • Bayramınız Kutlu Olsun... (7/8/2010)
 • “Ha bu da bana bi’ ders olsun!.." (4/21/2010)
 • Kekolar ağlamasın (3/25/2010)
 • Zihniyet Depremi (3/17/2010)
 • Allah düşürmesin… (3/7/2010)
 • Sattık mı? Satıldık mı? TT dosyasını açıyoruz (II) (2/20/2010)
 • Sattık mı? Satıldık mı? TT dosyasını açıyoruz (I) (2/13/2010)
 • Hanımlar önden buyurun… (2/2/2010)
 • Ekonomide kanama(!) (1/22/2010)
 • Ülkesini seven bir işadamı; Eczacıbaşı (1/14/2010)
 • AVM (1/8/2010)
 • Türkiye'nin kurtuluş reçetesi (12/30/2009)
 • Ekonomi darda, bankalar kârda (12/21/2009)
 • 40 katır mı 40 satır mı? (12/8/2009)
 • 40 katır mı 40 satır mı? (12/8/2009)
 • Türkiye makasa giriyor (12/1/2009)
 • Kurban bayramı ve Türkiye'de hayvancılığın durumu (11/26/2009)
 • Türk Lirası nasıl bir yol izlemeli? (11/17/2009)
 • Dolar'a neler oluyor? (11/9/2009)
 • Türkiye ne yapmalı? (10/31/2009)
 • Kriz bitti mi? (10/21/2009)
 • EKO-POLİTİK / Türkiye in, İsrail out (10/15/2009)
 • G-7’den G-20’ye (II) (10/9/2009)
 • G-7’den G-20’ye (10/7/2009)
 • EKO-POLİTİK / Stratejik işbirliği (9/28/2009)
 • Üretmeden olmaz (9/18/2009)
 • Ekonomi de insan için (9/17/2009)

 • Doğan Kuşman Doğan Kuşman
  ALLAH'I HAYATINDAN ÇIKARANLAR
  Öyle şey olmaz diyeceksiniz de; aslında hak veriyorsunuz da, ne de olsa nefsimize dokunduğu için tepki gösteririz. Allah insanlara zikretmeyi farz kılmış biliyor musunuz? Bu zikir sizlere öğretilen İslâm’ın beş şartı değil tabi. Kur’an-ı Kerim...

  devamı...
  Seyfi Usta Seyfi Usta
  Mehdi Resul’ü İnkar Edenlerin İbretlik Sonu..!
  Bilemiyorum sizin pencerenizden bazı gerçekler nasıl görünüyor? Sadece birkaç yıl önce İslam ve Müslüman düşmanlarına şuursuzca hizmet edenlerden bazıları, Ergenekon operasyonuyla birlikte adice bir kurgu ve tuzak ile Ergenekon resulü diye iftira a...

  devamı...

   
  Önsöz / İslam'ın 28 Basamağı
  İslam "Teslim" demektir, bizdeki 4 emanetin teslimi... Bu 4 teslim, 7 safhada yaşanır ve bu 7 safha 28 basamağa yayılmıştır. 7 cennetin ve 7 cehennemin olması tümü ile pozitif istikamette bulunduğumuz safha ve negatif istikamette bulunduğumuz safhaya karşılık gelmektedir. Bu 28 basamak Allah'a yaklaşım basamaklarımızdır. Önce 7 safhayı özetlersek:
  1. (3. basamak) Allah'a ruhumuzu ulaştırmayı dilemek,
  2. (14. basamak) Mürşide tabiyet (tarikat, tasavvuf ehli olmak)
  3. (21.basamak) Hidayete ermek (Ruhun yaşarken Allah'a ulaştırılması, nefs tezkiyesi burada tamamlanır) (1. teslim)
  4. (25. basamak) Fizik vücut teslimi (2. teslim)
  5. (26. basamak) Nefs teslimi (nefs tasviyesi burada tamamlanır) (3. teslim)
  6. (27. basamak) İrşad olmak (Allah'ın hikmeti öğretmesi bu basamakta tamamlanır)
  7. (28. basamağın 4. kademesi) İradeyi Allah'a teslim etmek (4. teslim)

  Bu yazı dizimizde 28 basamağın tümünü teker teker ayetler ışığında inceleyeceğiz.

  Son Dakika
  Yazarlarımız
  “Rabbinize icabet edin!” Dr. Abdulcabbar Boran
  Güneş ve Ay
  Avrupa'da tırmanan İslam Düşmanlığı Mustafa Seyit
  Ne Var? Ne Yok?
  Kurtuluş İslam Birliğinde Lütfi Tümtürk
  Olaylar ve Yorumlar
  Allah'sız Adalet Mümkün mü? Sibel Yiğit
  Seyir Halleri
  Mehdi Resul’ü İnkar Edenlerin İbretlik Sonu..! Seyfi Usta
  Bir de bizden dinleyin!
  Nebevî Bir Uygulama ˝Hacamat˝ Nazan Başoğul
  Tabiat Eczanesinden Reçeteler
  “BU ASRIN MÜCTEHİD-İ VE OSMANLI ” Gönül Maraşlıoğlu
  Gönül Penceremizden
  Rabbin hiç terk etmedi seni Mehtap Abdi
  Bir Yürek Mesafesi
  SELÂHADDÎN-İ EYYÛBÎ Gülay Ozan
  Gönül Erenleri
  Tebliğsiz adalet olur mu? Emek Durmuş
  Hayat Gibi
  ALLAH'I HAYATINDAN ÇIKARANLAR Doğan Kuşman
  Olayın İç Yüzü
  Muhtelif Mustafa Oğuz
  Bakış Açısı
  ilahi aşk Saliha Güner
  Düşünce-Günce
  Bayramda Dişlere Dikkat Diş Doktoru Gülbeyaz
  Dişler Yolunda
  15.06.2013 Düsseldorf Konferans Ender Eker
  Almanya'dan
  655 Mustafa Müjdeci
  Her şey insan için
  NİCE BAYRAMLARA... Durdu Bahadır
  Hidayet Esintileri
  Tuz Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler B. Tugay Keçeci
  Evrenin Zerafeti
  Allah'a Ulaşmayı Dilemenin Hayatımızdaki Yansımaları Deniz Temuçin
  Bir İnsan Yetişirken
  Fizik aktivite ve kilo kontrolü Ayşe Müjdeci
  Sağlık Pınarı
  İlmel Yakîn, Aynel Yakîn ve Hakkul Yakîn hasıl etmek ne anlama gelir? Mustafa G. Güler
  Kur'an ne diyor?
  Dedikodu nedir? İlkay Yılmaz
  Az Öz
  Bizim Terör Korkut Eser
  Politik Köşe
  BORSA VE BEKLENTİLER Salih Erdin
  Borsada bu hafta
  Diyarbakır:Teksas! Kudret Değirmenci
  Spor Gündemi
  Hasretine hasretim Ayten Qurbanova
  Umut Gülü
  Suç ve ceza Kenan E. Akmaz
  Belçika'dan
  Tek Allah'ın Tek Dini Halim Albayrak
  Dinlerin Birleştirilmesi
  Belirsizlik Sıkıntısı Meral Okan
  Tasavvuf
  Bulutların Üzerinde Olmak Ali Gürbüz
  Gül'e Özlem
  Evvel Zaman Icinde 4 İsmail Veyseloğlu
  Mavera
  Bilişim Köşesi Taha Erdem
  Bilim Köşesi
  Referandum İmtihanı Barış Aksoy
  Dünyadan
  Seven, Sevilen Kişidir! Şule Betül Dağ
  En Hayırlı Dost Kimdir
  Sana o kadar çok ihtiyacım varki Rabbim! Pervane Qarayeva
  Kalp Kalbe
  FASLIN ASLI YOK ŞİMDİ Zeren Çelebi
  muzik
  ©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.

  Siyaset | Gündem | Ekonomi | Dünya | Spor | Yaşam | Teknoloji | Sağlık | Tasavvuf