email
şifre


Beni hatırla [Yeni Üye]

Mini Bir Mucize "Trabzon Hurması"

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul ile

Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul
Yazarın tüm yazıları

Bilimsel adındaki (Diospyros Kaki)  Diospyros sözcüğü “Tanrı’nın Yiyeceği” anlamına gelen, tadı ham iken buruk olup olgunlaşınca tatlanan “trabzon hurması” adlı meyvesini veren Trabzon hurması ağacı, Abanozgiller’dendir. Anayurdu Japonya ile Çin olan, ama Akdeniz havzası ile Türkiye’de çok iyi gelişen ve kışın yapraklarını döken bu ağaç, 12 m’ye kadar boylanabilir.

Gri renkli gövdesinin kabuğu levhalar halinde çatlak çatlaktır. Açık yeşil renkli sürgünleri, yaşlandıkça griye dönüşerek ağacın dallarını oluşturur. Gene açık yeşil renkli, tüylü, kalın, kısa saplı, kenarları düz, ucu sapa doğru çekik, yeşil renkli damarları belirgin yaprakları, dallara iki sıra halinde almaşık dizili ve 6-15 cm. uzunluktadır.

Bir süs bitkisi kadar güzel olan bu ağacın çiçekleri sarımsı beyaz renkte olup döllendikten 140-160 gün sonra, sonbahar mevsiminde olgunlaşır. Ufak bir portakal büyüklüğünde turuncu renkli, düzgün yüzeyli meyve haline gelir. İyice tatlandığında taze meyve olarak yendiği gibi, dondurularak ya da kurutularak, tatlıları ve reçeli yapılarak da tüketilir.

Trabzon Hurması aslında daha çok, Kocayemiş, Kara hurma, Cennet hurması, Cennet Elması, Japon Elması adlarıyla bilinir. Yöresel adı Uruk hurmasıdır.

Cennet Hurmasının zamanı geçmeden…

Sert ve olgulaşmamış haliyle yenirse ağızda mavru bir burukluk bırakır ve yutmayı zorlaştırdığından olgunlaşmayan meyveleri yememek gerekir. Ama olgunlaşmış haline doyum olmaz. Bal kıvamında, kendine özgü tadı, kokusu vardır. Sevenlerince müptelalık yapar, mevsimi pek uzun değildir. Soğuk iklime dayanıklıdır fakat nedense deniz kenarlarını pek sever. Genellikle kıyıların yüksekçe yerlerinde yetişmektedir.

Meyveler 21°C'de 2-3 hafta muhafaza edilebilir. Buruk meyvelerin yumuşatılması için elma, armut ile birlikte plastik torbada 3-4 gün bekletilmesi yeterlidir.

Bol miktarda protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, mağnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri bulunur.

Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, bu meyveye yüksek düzeyde antioksidan özellik sağlamaktadır. Buruk tadı, içerdiği yüksek miktardaki fenolik bileşiklerden gelmektedir.

100 gr taze trabzon hurmasının içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 77 kalori: 19,7 gr karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,4 gr yağ; 1.69 gr lif: 26 mgr fosfor; 6 mgr kalsiyum; 0,3 mgr demir; 6 mgr sodyum; 174 mgr potasyum: 8 mgr magnezyum; 2.710 IU A vitamini: 0,03 mgr B1 vitamini; 0,02 mgr B2 vitamini; 0,1 mgr B3 vitamini: 66 mgr C vitamini.

Anavatanı Uzakdoğu olan Trabzon hurmasının, birçok yabancı menşeli meyve türleri gibi Türkiye'de başarıyla yetiştirilmektedir. Bu meyvenin Trabzon hurması olarak bilinmesinin sebebi, ilk önce Artvin yöresinde görülmüş olmasıdır. Yıllar önce Artvin'in Trabzon'a bağlı bir bucak olması dolayısıyla, bu meyve Trabzon hurması ismiyle tanınır.  

''Cennet hurması'' olarak da bilinen Trabzon hurması, Türkiye'de Kuzey Anadolu, en fazla Akdeniz Bölgesi'nde Hatay ve Antalya civarlarında yetiştirilmektedir.

Trabzon Hurması Vitamin Zengini 

Birçok vitamin türünü içeren Trabzon hurmasının sağlık açısından önemli bir meyve olduğu belirtilmiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Kadıoğlu; Trabzon hurmasının (Diospyros Kaki) dünyada iyi bilinen, üzerinde çok araştırma yapılan bir bitki türü olduğunu belirtmiştir.

Trabzon hurmasının meyvelerinin olgunlaşmadan yenilememesi, olgunlaştığında ise yumuşaması ve muhafaza ömrünün azalmasının tüketim ve pazarlanmasındaki en önemli sorunlar olduğunu ifade eden Kadıoğlu: “Trabzon hurması olarak bilinen bu meyve türünün üretimi, özellikle İsrail’de çok yaygınlaşmıştır. Bu meyve, birçok vitamin türünü içermesi nedeniyle sağlık açısından önemli bir bitkidir.” demiştir. 

Trabzon hurmasının özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca zengin olduğuna dikkati çeken Kadıoğlu, şöyle devam etmiştir:  

“Bu meyvenin 100 gramında 14-20 gram arasında vitamin bulunmaktadır. Yine 100 gramda 0.7 gram protein ve 0.4 gram yağ da içermektedir. 100 gramda 20-25 miligram arasında C vitamini ile riboflavin, niasin ve tiamin gibi bazı B vitamini çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca mineral madde içeriği bakımından zengin olduğu, özellikle potasyum, kalsiyum ve fosforu en yüksek oranlarda ihtiva ettiği, yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.” 

Kadıoğlu, Trabzon hurmasının birçok hastalığa da faydalı olduğunu vurgulayarak, şunları söylemiştir: 

“Yapılan tıbbi araştırmalarda özellikle kalp-damar, sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği belirlenmiştir.” 

Ayrıca zayıflama, 100 gramda 0.3 miligram demir ihtiva etmesi nedeniyle kansızlığın, A, B, C vitaminlerini ihtiva ettiğinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılabilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olduğu da tespit edilmiştir. Cennet hurmasının dış kabuğunun soyulduktan sonra yumuşatılarak yenmesi gastritin giderilmesinde çok yararlıdır.

Cennet meyvası bağırsak florası için mükemmel bir meyvedir.

Bağırsak florasında bulunan yararlı ve zararlı bakterileri dengeler. Kabızlık şikayetine karşı da mükemmel bir çözüm olur.

Özellikle on iki parmak bağırsağı şikayetleri için mükemmel bir yardımcı ve destekleyicidir. 

Soğuk havalarda vücut ısısını korumak için Trabzon hurması tüketilmesini önerilmektedir:

Trabzon hurması protein, yağ ve karbonhidrat (şeker) yönünden oldukça yüksek oranlara sahiptir. Eğer biz günlük olarak belli oranlarda protein, yağ ve şekeri bol olan ürünler tüketmezsek vücut ısımız düşer. Vücut ısısı düşünce de üşümeye başlarız. Bu yüzden özellikle kış aylarında üşümemek için Trabzon hurmasını önerilmektedir. Vücut ısısının dengede kalması için özellikle kış aylarında ortalama 80 kiloluk bir kişinin 80 gram protein, 80 gram yağ ve 384 gram karbonhidrat tüketmesi gerekir. Bu şartlarda vücut gerekli kaloriyi yakacak ve böylelikle vücut ısısı düşmeyecektir. Bu oranlara sahip olan meyvelerin başında ise Trabzon hurması gelmektedir.

Meyvenin Faydaları 

Çocukluğumuzda domates sanıp saldırdığımız, kekremsi tadını alınca yüzümüzü buruşturduğumuz Trabzon hurmasının şimdi tam mevsimi. Olgunlaşınca tadından yenmeyen meyvenin farkı, sadece görüntüsü ve lezzeti değil. Kanserden diş sağlığına, cilt güzelliğinden metabolizmayı dengelemeye kadar vücuda sayısız yararı var ve birçok hastalığın doğal şifa kaynağıdır.

* A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengindir. Kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

* Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

* Kansızlıkta ve A, B, C vitaminlerini ihtiva ettiğinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılır.

* Trabzon hurması devamlı yenildiğinde ishal gidericidir.

* İştah açar, iştahsızlık, gastrit ve mide ile ilgili hastalıklarda fayda sağlar.

* Bağırsak iltihaplarının tedavisinde fayda sağlar.

* Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılarak saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saç güzelleşmektedir.

* Antioksidanlardan zengin olması sebebiyle kanserden korunmak için önemli bir yeri vardır.

* Safranın hararetini teskin eder.

* Genel olarak Trabzon hurması zayıflığın giderilmesine, kansızlığa, vitamin eksikliğine iyi gelmektedir.

* Bu meyve yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, iştahı açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.

 * Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılıp sık sık saçlar yıkanırsa saçlara iyi gelir ve sık sık yüzler yıkanırsa cildi güzelleştirmektedir.

* Tanen yönünden de zengin olduğundan, damar büzücüdür. Bu niteliğiyle diyarenin iyileştirilmesinde etkili olur. Söz konusu etkisinden yararlanılması için bolca yenmesi tavsiye olunmaktadır.

* Zengin beta karoten ve A vitamini içeriği ile cilt başta olmak üzere dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin oluşumu ve gelişmesi için önemlidir.

* Bağışıklık sistemi için önemli olan C vitamini, metabolizmayı destekleyen, büyüme ve gelişmede rol alan, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlayan B vitaminleri, az miktarda bulunsa da anemiyi (kansızlık) önleyen demir, hayati önemi olan kas kasılması ve sinir akımında görevli potasyum, diş-kemik sağlığında etkili kalsiyum ve fosfor içeriği ile yeterli ve dengeli beslenmeyi desteklemektedir.

* Trabzon hurmasının yaprakları kaynatılıp saç ve yüz yıkanırsa cilt ve saçları güzelleştirmektedir.

* Yaprakları ise kaynatılarak elde edilecek su temizlik işlerinde kullanılırsa, deterjan gibi temiz yüzeyler ve eşyalar elde edilmektedir.

* İştah açıcı özelliği olan Trabzon hurmasının, ağacının kabuğunun da sıkıştırıcı etkisinden ötürü kanamayı durdurmakta kullanıldığı bilinmektedir.

* İyice olgunlaşmış meyve çiğ yendiğinde bağırsak gevşeticisi olarak ve hemoroid tedavisi için kullanılırken pişirilerek tüketildiğinde ishale iyi gelmektedir.

* Kurutulmuş olgun meyve solunum yolları şikayetlerinde, toz haline getirildiğinde ise kuru öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

* Ham meyvenin suyu ise hipertansiyon tedavisinde yararlı olmaktadır.

* Yeşil olarak toplanıp yapraklarla birlikte saklanarak olgunlaştırılan meyveler çok tatlı olduğu gibi ateşi düşürmekte ve bunun yanı sıra alkol bağımlılığı ve özellikle yumuşak doku iltihaplarının tedavisinde kullanılmaktadır.

* Dilimlenerek gündüz güneşe gece ise çiğe maruz bırakılan meyvenin yukarıdaki tedavilerin yanı sıra parazit düşürücü olarak da işe yaradığı belirtilmektedir.

* Çiçeğinin sapı ve çiçek zarfı öksürük ve hıçkırığı geçirmekte kullanılmaktadır.

* Japonya’da hurma suyu balıkçı ağlarını küflenmekten korumakta ve daha kaygan hale getirmekte kullanılmaktadır.

Hurmaları yumuşatmak ve çabuk olgunlaştırmak için; 

En kolay yöntem, bir poşet içine veya kutuya elma ile veya muz ile beraber koymak. Elma veya muz, yanındakileri çabucak olgunlaştıran etilen gazı çıkardıkları için bu yöntem işe yaramakta, en serti bile bir haftaya kalmadan yumuşacık olmaktadır.

Cennet Hurmasını kurutsak da mı saklasak?

Çin’de olgunlaşınca veya kurutularak yenen hurma, tanenli asidinden kurtulsun ve kurusun diye donda bırakılmaktadır. Japonya’da ise değeri çok daha fazla bilinmekte, özel ve geleneksel bir yöntemle kurutularak sakladıkları hurma, yılbaşının olmazsa olmaz yiyeceklerinden biri olmaktadır.

Japon usulü kurutulan ve “korogaki” adıyla bilinen kuru hurmalar, aynı bizim kuru incirlere benzer biçimde pudra şekerine bulanmış gibi görünmektedir. Bu pudramsı tabaka, kuruduğunda meyvenin yüzeyine çıkan şekerden dolayı kendiliğinden oluşmaktadır.

Henüz sert durumdaki hurmalar, saplarına dokunulmadan ince kabukları bir bıçakla soyulur. Trabzon hurması kabuğu soyulmadan kurutulması güçtür. Sıcaklık ve kuru hava ister. Daha sonra iplere asılarak kurumaları sağlanır.

Diğer bir yöntem ise, sapına ip bağlanmış hurmayı ipinden tutarak kaynamakta olan suya daldırıp bir kaç saniyede çıkarıp öyle asmaktır.

Soymadan dörde dilimlenerek bırakılırsa yine kurur.

Cennet Hurması ile neler yapılır?

Trabzon hurmasını meyve olarak yemenin dışında, birbirinden leziz tatlılara dönüştürebilirsiniz.

"Trabzon hurmalı revani"yi denemeye ne dersiniz?

Meyve, revaninin üzerindeki sosta kullanılmaktadır.

Sostan önce revaninin tarifi:

4 yumurta, bir su bardağı esmer şekerle köpürtülür. Üzerine bir buçuk su bardağı buğday unu, iki çorba kaşığı irmik, bir paket kabartma tozu eklenir ve hamur sönmeden karıştırılır. Pişirdiğimiz kalıp önce yağlanır, sonra bol haşhaş dökülür ve kalıbın içi haşhaşla kaplanır. Üzerine revani harcı dökülür, önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında pişirilir.

Bu şekilde yapılan revaninin üzerine 2 buçuk bardak su, 2 su bardağı toz şeker ve bir dilim limonla birlikte hazırlanan şerbet eklenir. Tabiî burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı; şerbet soğuk, tatlı sıcak olmalıdır.

Üzerine dökülecek sos ise şu şekilde hazırlanmaktadır: Dört olgun Trabzon hurması iki çorba kaşığı şekerle parçalayıcıdan geçirilerek püre haline getirilir. Akışkan hale gelen sos, revanini üzerine dökülür ve hindistan cevizi ile servis edilir.

Cennet Meyvesi Keki:

İçindekiler:

1 ¼ bardak (cup) cennet meyvesi püresi (iki tane büyük )

1 tatlı kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

2 bardak un

1 tatlı kaşığı tarçın

½ tatlı kaşığı muskat

½ tatlı kaşığı toz karanfil

110 gr tereyağ

½ bardak şeker

½ bardak esmer şeker

1 yumurta

½ bardak kefir (ya da süt + 1 tatlı kaşığı limon suyunu 15 dk kadar bekletip de kullanın.)

1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi

Yapımı:

 1. Fırınınız 175C’ye ayarlanarak ısıtılır.
 2. Cennet meyvelerinin kabuğu soyulup püre yapılır.
 3. Bir kaba un, kabartma tozu, karbonat, muskat, tarçın ve toz karanfil elenir.
 4. Bir başka kapta tereyağ ve şeker, elektrikli çarpıcı yardımıyla 3 dk kadar karıştırılır. Yumurta ve meyve püresi de eklenip iyice karıştırılır. Çırpıcı bir kenara konulup unlu karışımın yarısı bir spatula yardımı ile sulu karışıma yedirilir.
 5. Kefir (ya da limonlu süt) eklenir, yine iyice karışmaları sağlanıp kalan un ve portakal kabuğu rendesi eklenir.
 6. 22cm çapındaki fırın kabı yağlanır ve kek karışımı dökülüp fırında 40 dk kadar pişirilir.
 7. Kürdan ile test edilip fırından alınır, soğutma teli üzerinde 10 dk bekletilir, sonra da kalıptan çıkartılır.
 8. Servis yaparken üzerine pudra şekeri eleyebilirsiniz.

Cennet Bombası

Güneyde, Adana-Mersin yöresinde cennet hurmasından yapılan bir tatlıdır.

3-4 tane olgun yumuşak hurma, çatalla iyice ezip püre haline getirilir. Bir fincan dövülmüş ceviz içi ile karıştırılır. Bir tabağa yayılarak yerleştirilir. Üzerine kaymak konulur ve iki kaşık da bal gezdirilir. En sonunda da ceviz taneleriyle süslenir.  

Cennet Zerdesi

4-5 tane olgun cennet hurması, kabuğu soyularak iyice ezilip yarım kilo süt ve iki kaşık nişasta ile karıştırılarak pişirilir. Hurmanın kendi şekeri yeterli olmadığı için 2-3 kaşık şeker ya da bal ilavesi gerekir. Kaselere boşaltınca üzerine bol hindistan cevizi serpilir.

İstenirse vanilya, zencefil veya tarçın da kullanılabilir.

Ayrıca, yine olgun cennet hurmaları ezilerek pasta ve keklerde marmelat gibi de kullanılabilir.

Trabzon Hurmalı Kuplar:

2 adet kup

Malzemeler:

 • 2 adet trabzon hurması, iyice olgun, yumuşak
 • 1 adet muz
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 avuç dövülmüş ceviz, hindistan cevizi, fındık, vb.
Hazırlanması:
 1. Bir trabzon hurmasını yıkayıp dörde bölün. İçini kaşıkla çıkarıp çatalla veya patates eziciyle ezip kupa doldurun.
 2. Bir muzun yarısını dilimleyip hurmanın üzerini kapatacak şekilde dizin. Bir kaşık balı üzerine gezdirin.
 3. Üzerine cevizi serpiştirin. Buzdolabında iyice soğutup servis yapın. Veya 15 dk derin dondurucuda bekletin.

Cennet Hurması Turşusu ve Tükenmezi

Hurmanın henüz olgunlaşmamış halinden gövdesine bıçak batırıp bütün olarak kurulur turşusu.

Tükenmez

Aynı turşu gibi kurulur ama bu tatlı turşudur. Kekremsi, dili uyaran, kokulu, egzotik hayaller kurduran tatlı bir içecektir.

Malzeme: Muşmula (ham) 3 kg, Sert Cennet Hurması 1,5 kg, Vişne 2 avuç, Ayva 2 adet, Elma 1 kg, Armut 1 kg, Toz şeker 1,5 su bardağı, Portakal 1,5 kg.

Yapılışı: Portakal, muşmula, cennet hurması, ayva, armut, elma ve vişneleri iyice yıkayıp süzülmeleri için bir kenara bırakılır. Diğer taraftan bir küçük fıçı bulunamazsa büyükçe bir cam kavanoz içine iyice yıkanmış olan meyveleri doldurulur. Üzerlerine toz şekerler serpilerek kavanoz su ile doldurulur. Bu halde hiç dokunmadan 10-15 gün kadar bir süre meyveler olgunlaşmaya bırakılır. Bu süre içinde fermante olup tat ve kokuları suya geçecek olan içeceği tüketmeye başlayabilirsiniz.

Ancak kavanozdan alınacak her bir bardak içecek için kaba o miktarda soğuk su ve bir miktar şeker katarak içeceğin devamını sağlayabilirsiniz.

Bu kadar yararı ve pratik kullanımı olan “Tanrı’nın Yemişi”  Trabzon Hurmasının, tatlı yerine tüketilerek sağlığımızın korunmasında yardımcı olması dileklerimle…

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…    

18 Aralık 2010 Cumartesi

Son Yazılar

Nazan Başoğul
08.05.2019, Tereyağı, yüzlerce yıldır yemeklerde ve kahvaltılarda kullanılan bir besindir. Artan sıcaklıkla kısa zamanda bozulabilen bir yiyecektir. Daha çok soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü; Orta Asya-Rusya-Anada...
Nazan Başoğul
07.04.2019, Kenevir yağı kenevir bitkisinden çıkartılan yoğun, yapışkan ve reçineli bir maddedir. Belirli ülkelerde marihuananın yasal hale getirilme çabaları dolayısıyla son yıllarda çok popüler oldu.Cannabidi...
Nazan Başoğul
04.03.2019, Kenevir Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. Saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan kenevir, insanlık tarihinin e...
Nazan Başoğul
23.01.2019, Balkabağı, lifli yapısı ve su oranı yüksek içeriğiyle hafif ve besleyici bir meyvedir. Bu lezzetli meyvenin %90’ı sudan oluşur. Hem çekirdeği hem de meyvenin içi tüketilebilir. A, B, C, K ve E vitam...
Nazan Başoğul
20.12.2018, Buğday bitkisinden gelişip olgunlaşan taneler yüzyıllardır en çok tüketilen besin maddesidir. Buğday tanesinin yalnızca olgun hali değil gelişmemiş ham hali de besin olarak tüketilebilmektedir. Buğd...
Nazan Başoğul
18.11.2018, Botanik biliminde “Junglans Regia” olarak geçen ceviz ağacı, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlayan bir bitki türüdür. Ceviz yaprağı geçmiş zamanlardan beri bir çok hastalık için şifa olarak kullanılır....
Nazan Başoğul
10.10.2018, Ülkemizde yetişen sağlık mucizelerinden birisi de karahindiba isimli bitkidir. Karahindiba Nisan ve Mayıs aylarında yetişen, çok yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Çiçekleri sarı, yaprakları yeş...


18.12.2010 tarihli haber arşivi

En Çok Okunan Makaleler

Nazan Başoğul
11.05.2010, Kabakgiller familyasındandır. Cırtatan kavunu, Eşekhıyarı, Ebu Cehil Karpuzu, Acıdüvelek, Acıdülek, Yaban hıyarı, Çakal kavunu olarak da bilinir.Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir sürünücü bitk...
Nazan Başoğul
11.09.2013, Yaşadığımız dünya her geçen gün biraz daha kirleniyor, doğallığını kaybediyor. Kuraklık, sel felaketleri derken insanoğlu zor günler- zor anlar yaşamak, ölümcül hastalıklarla boğuşmak durumunda kalı...
Nazan Başoğul
23.03.2011, Geliştirilen saklama teknikleri ve yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında limon adlı meyvesini piyasada bulabildiğimiz Limon ağacı, Turunçgiller'dendir. Anayurdu Hindistan ile Uzakdoğu ...
Nazan Başoğul
09.03.2010, “Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin”...
Nazan Başoğul
22.03.2012, Kabak Çekirdeği; Kabak (Cucurbita) türlerinin çekirdeğidir, tohumudur. İçeriği; Kabak Çekirdeği; sabit yağ, karotenoidler, biraz uçucu yağ, kukurbitin isimli amino asit, rezin, B, E, K vitamini içe...
Nazan Başoğul
16.11.2011, Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hip...
Nazan Başoğul
17.02.2010, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çiçeği, kabuğu ve kırmızı taneleriyle hususi bir meyvedir. İnsanlığın ilk tanıştığı meyvelerden biri olduğu düşünül...

En Çok Okunan Güncel Haberler

Japonya'da FETÖ Okulu Kapatıldı
Japonya’nın Şibuya bölgesinde bir FETÖ okulu kapatıldı.
Mayıs'ta İşsizlik Düştü
Mayıs ayı işsizlik oranı %9.7 olarak gerçekleşti.
ABD Ürünlerine Ek Vergi
ABD menşeli bazı ürünlerde ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı.
Brunson'a İkinci Ret
ABD'li Brunson ile ilgili adli kontrol ve yurt dışı yasağının kaldırılması ikinci kez reddedildi.
Ekonomide İyiye Gidiş Başladı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ekonomide iyiye gidişin başladığını söyledi.

Yazarlar

Dr. Abdulcabbar Boran
Mustafa Seyit
Lütfi Tümtürk
Sibel Yiğit
Seyfi Usta
Nazan Başoğul
Gönül Maraşlıoğlu
Mehtap Abdi
Gülay Ozan
Ender Eker
Deniz Temuçin
Mustafa G. Güler
Emek Durmuş
Mustafa Oğuz
Saliha Güner
Diş Doktoru Gülbeyaz
Mustafa Müjdeci
Durdu Bahadır
B. Tugay Keçeci
Ayşe Müjdeci
İlkay Yılmaz
Korkut Eser
Salih Erdin
Kudret Değirmenci
Ayten Qurbanova
Meral Okan
Kenan E. Akmaz
Halim Albayrak
Ali Gürbüz
İsmail Veyseloğlu
Barış Aksoy
Taha Erdem
Şule Betül Dağ
Pervane Qarayeva
Zeren Çelebi

©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.