email
şifre


Beni hatırla [Yeni Üye]

Kırmızı Pancar ve Sağlığımız

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul ile

Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul
Yazarın tüm yazıları

Hastalıkların kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz. Sentetik ilaçlar ile adeta köşe kapmaca oynuyoruz… Her bir yandan korkuların, yapay gıdaların, kozmetiklerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürününün pazarlandığı günümüzde, sağlıklı kalmak adeta bir sanat! Tabii bu sanat araştırma ve uygulama ile alışverişte başlayıp mutfaktan sofraya devam eden bir zincir…

Alışverişlerimizde tüm günlük ihtiyaçlarımızı doğamıza en uygun doğal ürünleri seçerek, hazırlamada ürünün özelliklerine ve etkilerine dikkat ederek, tüketirken de zamanlama ve oranına hassasiyet göstererek hem çevremiz hem kendimiz hem de ailemiz için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek mümkün...

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan yaşamak ister misiniz? Mide ve bağırsaklarınızı rahatlatarak gaz sancısından kurtulmaya ne dersiniz? Kanınızı adeta yıkayarak mikroplardan arınmak nasıl olur? Karaciğerimizi mutlu etmek, cildimizi güzelleştirmek, sinirlerimizi sakinleştirmek de artık çok kolay… En önemlisi, aynı anda şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmak!

Nasıl mı?

Kırmızı, yuvarlak, tatlı mı tatlı,

Harika olur turşusu, salatası,

Her gün sofralarda kırmızı pancar,

Mazide kalır tüm hastalıklar…

Tabiattan şifamızı alarak kırmızı pancar ile tanışmaya veya tanıyorsanız geçmişten günümüze bu muhteşem bitkiyi tüm özellikleri ile yakından incelemeye ne dersiniz?

Kırmızı Pancar/ beta vulgaris

Ispanakgiller/ chenopodiaceae ailesindendir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin pancar olduğunu ileri sürerler. Kırmızı pancarın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte olup, şeker pancarından daha küçük olan kırmızı pancar ince köklü, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ülkemizde hemen her bölgede yetişir.

Muhteşem sebze “Kırmızı Pancar” nasıl yetişir?

Kırmızı pancar tohumları, bahar başından yaz sonuna kadar ekilebiliyor. Erkenci denen çeşitlerde Ekim’den itibaren ortalama 4- 4,5 ayda, diğer türlerde ise 6 ayda hasat edilebilir. Bol yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebze, gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa karşı da çok dayanaklı. Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamıyor yani bir o kadar da narin!

Kabuğunun ya da etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Çok asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir. Aksi takdirde, büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Yani kırmızı pancar alırken düzgün yuvarlak hatlı, kırmızı-mor renkli, lekesiz ve olgun olanı tercih etmek gerekir.

Vitamin ve mineral zengini "Kırmızı Pancar"

Kırmızı pancar, A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Serinletici, iştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır.

Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, bu bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da güç, sağlık demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler, kansere karşı savaşta etkili bir sebze olmasını sağlamaktadır.Kırmızı pancarın vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketimi çok yaygın değildir.

İnsan vücuduna mucize etkileri

- Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.

- Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur.

- Zerdeçal, mürrisafi veya tarçınla pişirilmiş kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktaki tıkanıkları açar. Böbrek ve safra kesesini temizler.

- Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.

- Kırmızı pancar suyu içmek, rahmin fibromlarını ve miyomları ile göz perdelerini eritir, yüksek kan şekerini ve tansiyonu indirir.

- Prostat, verem ve sinir hastalıklarında faydalıdır.

- Ilık pancar suyu kulağa damlatılırsa, ağrısını keser ve iltihaplanmayı durdurur.

- Kafa derisine sürülürse kepeğe karşı çok iyi gelir.

- Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır.

- Kemik zafiyeti olanlara çok fayda verir.

- Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.

- İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, kansere karşı korur.

- Almanya’da Dr. Sigmund Schmidt ve Macaristan’da Dr. Ferenczi bu bitkiyi lösemi ve kanserde önleyici ve tedavi edici olarak kullanmaktadırlar. 

- Bünyesinde olağan dışı seviyelerde barındırdığı nitrat, tansiyonu düşürmede ilaçlar kadar etkilidir. Nitrat vücuda girdiğinde, nitrik aside dönüşmektedir. Nitrik asit, kan basıncını düşük sevilerde tutmak için damarlar tarafından üretilen bir maddedir. Ayrıca kandaki enfeksiyon ile mücadele etmek amacıyla antikorlar tarafından yüksek miktarlarda üretilmektedir.

- Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kansere karşı etkisi olan doğal kırmızı pigmentler yüksek oranda yer alır.Kaynak:- Kalp sağlığını korur.

- Hazmı kolaylaştırır.

- İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.

- Vereme karşı koruyucudur.

- Kansızlığı giderir. Demir eksikliği olanların pancar suyu içmesi tavsiye edilmektedir.

- Sinirleri yatıştırır.

- Kırmızı pancar suyu kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek, yüksek tansiyonunun düşürür.

- Zengin folik asit ve betain oranına sahiptir.

- Böbrekleri çalıştırır.

- İştah açıcı etkisi vardır.

- Sinir iltihabına (Zona) ve uçuğa iyi gelmektedir.

Pancar Nasıl Kullanılır?


Kırmızı pancarın yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır.

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda turşusu meşhur... Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz, aslında en faydalısı bu! Ancak, çeşni vermek için salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar, pancarın sindirimini güçleştirir. Bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika oluyor…

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırmaktadır.

Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söktürür, mide ekşimesini ve mide ağrısını giderir. Kan yapar, karaciğere de faydalı olur. Yapraklarını da taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz.

Kırmızı pancar suyu, kara lahana, ıspanak, havuç veya semizotu suyuyla karıştırılabilir. Günde bir bardak pancar suyu 4 ay süre ile içilirse çok fayda sağlar.

Kırmızı pancar suyunu içerken 30-50gr’dan  başlayarak 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50 gr kırmızı pancar, 150 gr havuç suyuyla karıştırılır. Sonra 75 gr kırmızı pancar, 125 gr havuç suyu, sonra 100 gr kırmızı pancar, 100 gr havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, su ile karıştırılarak içilir.

Pancar,  yüksek tansiyona iyi gelmektedir. İngiltereli bilim adamları gönüllülerle pancar suyunun önemli bir yararını ortaya çıkarmıştır. İngiltere'de bulunan William Harvey Araştırma Enstitüsü'nde görevli uzmanlar, 14 kişilik bir gönüllü grubunu ikiye ayırmış. İlk gruba yarım litre pancar suyu, diğer gruba ise aynı miktarda su içirmişlerdir. Hastaların tansiyonlarını 15 dakikada bir ölçen uzmanlar, pancar suyu içenlerin tansiyonlarının 1 saat içinde düşmeye başladığını gözlemlemişlerdir. Uzmanlara göre, pancarın içindeki bir nitrat türü, ağızdaki bir bakteriyle reaksiyona girerek damarları genişletip tansiyonu düşürmektedir. 

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, günlük bir bardak kırmızı pancar suyu içenlerde, yüksek olan tansiyonun bir saat sonra düştüğünün belirlendiğini ifade etmiştir. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir.

Dikkat! Şeker hastası olanlara zararlı!

Bu kadar olumlu etkisinin yanında, pancarın sakıncalı olduğu durumlar da vardır! Şeker hastalığına karşı koruyor ancak şeker hastası olanlara, içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı zararlıdır. Şeker hastaları kırmızı pancarı dikkatli tüketmelidirler!

Karaciğer temizliği ve cilt problemleri için kırmızı pancar kürü:

Karaciğer rahatsızlıkları, saç dökülmeleri, cilt problemleri, sedef hastalığı, vitiligo (ala) hastalığı, egzama, kurdeşen (ürtiker) gibi hastalıkların giderilmesi için karaciğerin temizlenmesi gerekir.Karaciğerin temizlenmesi için kırmızı pancar kürünün uygulanması gereklidir.

Kırmızı pancar kürünün haşlanarak hazırlanışı:

Kırmızı pancar kürü: Kırmızı pancarı, 1 gece önceden sirkeli suya koyup iyice kirlerinden arınmasını sağlayın. Sabah, 250 gram kırmızı pancarı dörde bölerek 1 litre kaynar suda 3 dakika kaynatın.

Demlendikten sonra elde ettiğiniz pancar suyunu süzün ve cam bir kavanoza koyun. Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına için. Bu uygulamaya 3 hafta düzenli bir şekilde devam edin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Aşağıda verilen değerler, 100 gr pişirilmiş kırmızı pancarın içerdiği besin değeridir. Sizin hazırlayacağınız kür, 250 gr pancardan oluşacak, dolayısıyla kürdeki değerler de yükselecektir.

32 kalori; 1,1 gr protein; 7,2 gr karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr yağ; 0,8 gr lif; 23 mgr fosfor; 14 mgr kalsiyum; 0,5 mgr demir; 43 mgr sodyum; 208 mgr potasyum; 23 mgr magnezyum; 20 IU A vitamini; 0,03 mgr B1 vitamini; 0,04 mgr B2 vitamini; OJ5 mgr B3 vitamini ve 6 mcgr folik asit.

Daha Zinde Bir Vücut İçin Kozmik Şerbet Tarifi

500 gr (2 Bardak) sebze suyu çıkması için

- Yüzde otuz kırmızı pancar

- Yüzde otuz havuç

- Yüzde on lahana

- Yüzde on ıspanak

- Yüzde on maydanoz

- Yüzde on tere otunun suyu sıkılır. Karışıma bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilâve edilir.

Not: Mide rahatsızlığı olanlar, lahananın miktarını azaltabilir. Karışım beden ısısında olmalı, asla soğuk içilmemelidir.  Arzu edilirse içine az miktarda sıcak su ilâve edilebilir.  Karışım içindeki oranlar, isteğe göre her gün değişik kullanılabilir.

Kırmızı Pancar Salatası-1

Malzemeler:

2 pancar

2 diş sarımsak

2 y.k. zeytinyağı

1 y.k. elma sirkesi

1/2 y.k. maydanoz

1/2 y.k. fesleğen

1/2 soğan

Karabiber

Taze pancarı soymadan tuzlu suda 30-40 dakika kadar haşlayın. Soğuk suda çalkalayıp kabuklarını soyun. Kabukları soyulmuş pancarları çok ince dilimler halinde kesin. Bir büyük tabağa dilimleri dizin. Zeytinyağı, sirke, ufak doğranmış soğanları, ince ince kıyılmış maydanoz ve fesleğeni, sarımsağı çok hafif olarak mikserde çekip karabiberi de ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı tabaklara dizmiş olduğunuz pancarların üstüne gezdirip servisinizi yapın.

Kırmızı Pancar Salatası - 2

Malzemeler:

6 adet kırmızı pancar

1 tutam maydanoz

1 tutam dereotu

5 adet taze soğan

1 kase mısır

Çeri domates

Yapılışı: Pancarları su, tuz, şeker ve sirke ilave ederek suda haşlayın. Kabuklarını soyun. Küp küp doğrayın. Üzerine doğranmış yeşillikleri, domatesi ve mısırı ilave edin. Üzerine elma sirkesi ve zeytinyağı ilâve edip karıştırın. Maydanozla süsleyin.

Kırmızı Pancar Salatası-3

Malzemeler:

Yarım kilo kırmızı pancar

Yarım demet taze soğan

Yarım su bardağı ceviz

Yarım su bardağı fındık

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yarım limon

Yapılışı: Kırmız pancarların kabuklarını soyun. Her birini 4 parçaya bölerek haşlayın. Haşladığınız pancarları süzün ve biraz soğumasın bekleyin. Soğuyan pancarları dilimleyin ve servis tabağına alın.
Üzerine kıyılmış taze soğan ve zeytinyağı ile karıştırdığımız yarım limon suyunu ekleyin. Son olarak da dövülmüş ceviz ve fındık ekleyerek servis edin.

Kırmızı Pancarlı Dip Sos

Malzemeler:

2 adet orta boy kırmızı pancar

4  yemek kaşığı yoğurt

1 diş sarımsak

Tuz

İsteğe göre 2 yemek kaşığı mayonez

Sarımsak ya da mayonez eklemeyecekseniz – 2 yemek kaşığı labne peyniri

Yapılışı: Pancarları yumuşayana kadar haşlayın ve soyun. Sarımsağı rendeleyin ya da  havanelinde dövün.  Soyduğunuz pancarları rendeleyin ve geniş bir karıştırma kabına alın. İçine yoğurt, sarımsak ve tuzu ekleyerek iyice karıştırın. Tüm karışımı rondodan geçirin ve servis yapın…

Kırmızı Pancar Çorbası

Malzemeler:

* 2 adet küçük soğan

* 400 gr lahana

* 700 gr kırmızı pancar

* 1 adet limon

* 3 çorba kaşığı sıvıyağ

* 2 lt et suyu

* 2 defne yaprağı

* Yarım tatlı kaşığı kimyon

* 2 çorba kaşığı sirke

* Tuz ve karabiber

* 1 demet maydanoz

* 300 gr süt kreması

* 4 dilim esmer ekmek

* 3 çorba kaşığı margarin

Hazırlanması:

* Soğanları soyup küçük küçük doğrayın.

* Lahanayı ayıklayıp temizleyin. Sert kısımlarını kesip yapraklarını ince ince doğrayın.

* Kırmızı pancarı soyup (bu esnada eldiven kullanmanız önerilir) rendeleyin.

* Limonu yıkayın ve kabuğundan büyük bir parça kesin.

* Büyük bir tencerede yağı kızdırıp soğanları hafifçe kavurun. Lahanayı da ilave ederek kavurmaya devam edin.

* Tencereye kırmızı pancar, limon kabuğu, defne yaprağı, kimyon ve sirkeyi ilave edip kısık ateşte 20 dakika kadar pişirin.

* Tuz ve karabiber ile tatlandırıp ateşten alın. Buzdolabında bir gece bekletin.

* Maydanozu yıkayıp yapraklarını ince ince doğrayın.

* Süt kremasını çırpıp büyük bir kaseye alın.

* Ekmeği küçük küpler halinde kesip margarinde kızartın.

* Çorbayı ısıtın. Limon kabuğunu çıkartıp tuz ve karabiberle tekrar tatlandırın.

* Maydanozu serpip süt kreması veya kıtırlarla servis yapın.

Kırmızı Pancar Turşusu

Malzemeler:

-1 kg kırmızı pancar

-1 su bardağı sirke

-1 su bardağı su

-1 baş sarımsak

-Yarım çorba kaşığı tuz

Yapılışı:

- Pancarlar yıkanır. Çok yumuşak olmamak üzere haşlanır.

- Soyularak yuvarlak dilimlenir. Kavanoza yerleştirilir.

- Tuzla dövülmüş sarımsağa sirke ve su konup karıştırılır.

- Pancarın üzerine dökülüp kavanoz sağa sola sallanır, kapak kapatılır.

- Ertesi gün sofraya alınabilir.

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…  

02 Haziran 2010 Çarşamba

Son Yazılar

Nazan Başoğul
04.10.2017, Bilimsel adı viscum album olan ökse otu sarımsı yeşil, oval yaprakları olan sarmaşık şeklinde büyüyen bir bitkidir. Ökse otuna bazı yörelerde çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek veya gövelek denileb...
Nazan Başoğul
23.08.2017, Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda , Simbiyoz (iki canlının yardımlaştıkları ortak yaşam) olarak yaşayan süt asidi (laktik asit) bakterileri ile aşılanmış (mayalanmış) sütten üret...
Nazan Başoğul
12.07.2017, Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuzun faydalarını düşündüğümüzde karpuzun çekirdeği akla gelmez ve bu çekirdekler genellikle çöpe atılır. Oysaki karpuzun çekirdekleri kurutulup, kavrulara...
Nazan Başoğul
12.06.2017, Cümlelerimize “seviyor, sevmiyor…” diye başlarsak, eminim herkesin aklına ilk gelen şey papatyalardır. Bilimsel açıdan hiçbir doğruluğu olmayan papatya fallarının sevildiğine emin olmak isteyen birç...
Nazan Başoğul
01.05.2017, Yurdumuzda yaklaşık üç türü doğal olarak yetişen sumak, antepfıstığı ailesine mahsup ve yaklaşık iki yüzün üzerinde türe sahip bir ağaçtır. Aslında ona bodur bir ağaç demek daha doğru olacaktır. İ...
Nazan Başoğul
02.04.2017, Her evde mutlaka bulunan soğan kabuğunun faydalarını öğrenince artık çöpe atmayacaksınız. Soğan kabuğu aslında birçok kişi bilmese de çok faydalıdır. Vücudun neredeyse tüm bölgelerine etkisi va...
Nazan Başoğul
17.02.2017, Balık yağı özellikle soğuk denizlerde veya derin denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen yağlara verilen isimdir. Balık yağı, bu balıkların tüketilmesi ya da bu balıklardan özel birtakım işlemler...


02.06.2010 tarihli haber arşivi

En Çok Okunan Makaleler

Nazan Başoğul
11.09.2013, Yaşadığımız dünya her geçen gün biraz daha kirleniyor, doğallığını kaybediyor. Kuraklık, sel felaketleri derken insanoğlu zor günler- zor anlar yaşamak, ölümcül hastalıklarla boğuşmak durumunda kalı...
Nazan Başoğul
23.03.2011, Geliştirilen saklama teknikleri ve yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında limon adlı meyvesini piyasada bulabildiğimiz Limon ağacı, Turunçgiller'dendir. Anayurdu Hindistan ile Uzakdoğu ...
Nazan Başoğul
11.05.2010, Kabakgiller familyasındandır. Cırtatan kavunu, Eşekhıyarı, Ebu Cehil Karpuzu, Acıdüvelek, Acıdülek, Yaban hıyarı, Çakal kavunu olarak da bilinir.Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir sürünücü bitk...
Nazan Başoğul
17.02.2010, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çiçeği, kabuğu ve kırmızı taneleriyle hususi bir meyvedir. İnsanlığın ilk tanıştığı meyvelerden biri olduğu düşünül...
Nazan Başoğul
09.03.2010, “Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin”...
Nazan Başoğul
22.03.2012, Kabak Çekirdeği; Kabak (Cucurbita) türlerinin çekirdeğidir, tohumudur. İçeriği; Kabak Çekirdeği; sabit yağ, karotenoidler, biraz uçucu yağ, kukurbitin isimli amino asit, rezin, B, E, K vitamini içe...
Nazan Başoğul
16.11.2011, Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hip...

En Çok Okunan Güncel Haberler

Esed’in Kışlası TSK’ya Geçti
TSK, Suriye’de faaliyetlerine başladı.
PKK Paris’te Öcalan Posteri Astı
PKK üyeleri, Paris'te AFP binasına terör örgütü elebaşının resimlerini astı.
Trabzon'da Tarihî Hezimet
Trabzonspor, Teleset Mobilya Akhisarspor'a 6-1 mağlup oldu.
Esed Türkiye'nin Çekilmesini İstedi
Beşar Esed, Türkiye'nin İdlib’ten çekilmesini istedi.
Tatbikat 27. Gününde
Habur Sınır Kapısı çevresinde süren tatbikat 27 gündür sürüyor.
Çin Türk Büyükelçisinden Memnun
Başdanışman Abdülkadir Emin Önen, temmuz ayında Çin'in Başkenti Pekin’e Büyükelçi olarak atanmıştı.
Peşmerge ve Haşdi Şabi Çatıştı
Çatışma, Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde çıktı.
Melih Gökçek'ten Veda Havası
Melih Gökçek, "Bundan sonra daha güzel şeyler yapılacaktır." diye konuştu.
Türk Askerine Coşkulu Karşılama
Türk askeri İdlib’de sevgi gösterileriyle karşılandı.
İdlib'de Provokasyon
Esed, Türkiye'nin Afrin'i kuşatma herakatını da içiren İdlib intikalini provoke etmeye çalışıyor.

Yazarlar

Dr. Abdulcabbar Boran
Mustafa Seyit
Lütfi Tümtürk
Sibel Yiğit
Seyfi Usta
Nazan Başoğul
Gönül Maraşlıoğlu
Mehtap Abdi
Gülay Ozan
Ender Eker
Deniz Temuçin
Mustafa G. Güler
Emek Durmuş
Mustafa Oğuz
Saliha Güner
Diş Doktoru Gülbeyaz
Mustafa Müjdeci
Durdu Bahadır
B. Tugay Keçeci
Ayşe Müjdeci
İlkay Yılmaz
Korkut Eser
Salih Erdin
Kudret Değirmenci
Ayten Qurbanova
Meral Okan
Kenan E. Akmaz
Halim Albayrak
Ali Gürbüz
İsmail Veyseloğlu
Barış Aksoy
Taha Erdem
Şule Betül Dağ
Pervane Qarayeva
Zeren Çelebi

©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.