email
şifre


Beni hatırla [Yeni Üye]

Doğal Antibiyotik "Sarımsak"

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul ile

Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul
Yazarın tüm yazıları

“Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin” demiştiniz.”  (Bakara Suresi -Âyet 61)

Sarımsak yiyiniz, onunla tedavi olunuz. Zira sarımsak yetmiş derde devadır.” (Hadîs-i şerif)

Hem Yüce Kitabımız’da hem de hadîslerde geçen sarımsak, (Allium sativum), soğanlı bir bitkidir. Soğan ve pırasa ile akrabadır. Vatanı Türkistan’dır. (Orta Asya)

Bileşimi: Sarımsak başında %84,09 su, %13,38 organik madde, %1,53 inorganik madde içerir. 100 gr sarımsakta 38 mg kalsiyum, 13,4 mg fosfor, 1,4 mg demir, 0,2 mg, B1 vitamini, 0,8 mg B2 vitamini, 0,6 mg niasin, 9 mg C vitamini vardır. İçeriğinde ayrıca, 40’tan fazla kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit (bunlara vücut tarafından doğrudan sentezlenmeyip, gıdalarla alınması gereken aminoasitlerin tümü dahildir), germanyum, selenyum, çinko, A, E vitaminleri bulunmaktadır.

Sarımsağın etken maddesi Allin’dir. Allin alındıktan sonra enzimatik olaylarla “Allicin” olarak vücutta değiştirilir. Bu maddenin insan vücudunda oksitleyici etkisi vardır. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren, taşıdığı bu kükürtlü uçucu yağdır. (Allicin) Sarımsak kolera, veba gibi salgın hastalıklarda antiseptik (mikrop öldürücü) olarak kullanılmıştır.

Sıklıkla “sarmısak” olarak da anılan sarımsağın en iyi kaliteye sahip olanı, germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir. Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Dünyanın en kaliteli sarımsağı burada yetişir. Raf ömrü uzun, tadı ve kokusu keskindir. Burada yetişen sarımsaklar bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmadan saklanabilmektedir. Adına festivaller düzenlenen ve ‘beyaz altın’ olarak anılan sarımsak, yetişmek için en iyi toprak özelliğini Taşköprü’de bulduğu için oranın sarımsağı bu kadar ünlüdür. Taşköprü sarımsağı; beyaz, iri ve serttir. Yenildiğinde insanın gözünden yaş getirir.

Antibiyotik etkisiyle sarımsağın yararları nelerdir? 

Sarımsak, tek kelimeyle doğal bir ilaçtır. Uzmanların ifadesiyle “Sarımsak, insan vücudundaki rahatsızlıkların adeta panzehiridir.”  

Eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir drog’dur. Orta çağda  özellikle salgın hastalıklar (kolera, veba gibi) ile mücadelede kullanılmıştır. Sarımsak 1000 yılı aşkın bir süredir adeta ilaç niyetine tüketilmektedir. Milattan 1500 yıl önce, Mısırlı bir doktorun, 22 sarımsak reçetesi vardı. Baş ağrıları, boğaz ağrıları ve halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde sarımsak öneriliyordu. Herodot’a göre Mısırlılar piramitlerin yapımında çalıştırdıkları işçilere güç kazanmak için her öğün sarımsak, soğan ve turp yediriyorlardı. II. Dünya savaşı sırasında, yaralandıkları zaman yaralarının mikrop kapmasını önlemek için, ezerek yaranın üzerine konmak üzere Rus askerlerine sarımsak verilmiştir. 

Uzmanlara göre bu keskin kokulu yumruda, her türlü harika özellik mevcuttur. Kokusu nedeniyle hayatımızın birçok alanında tüketemesek de sağlığımız için faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yapısında bulundurduğu iki kuvvetli antibiyotik, bol iyot ve kükürt ile iştah açıcı özelliği, tansiyon düşürücü, solucan düşürücü, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, kanı sulandırıcı, kan temizleyici, kötü kolesterol LDL’yi düşürücü, kan pıhtılaşmasını azaltıcı etkileri vardır. Antiseptik etkisi, kendine has kokusu ile içindeki allicin’den ileri gelir. Bakteriler üzerinde üremeyi azaltıcı ve öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu engellemektedir. Kansere karşı üstün bir koruyucu, hemeroide faydalı, bronşit, astım, varis, siyatik ve romatizma ilacı olarak sarımsağın faydaları ve kullanıldığı yerler çoktur. 

Uzmanlar, sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı insanı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek oralara kan gitmesini sağladığını belirtmektedirler. Ayrıca bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerden temizlemek suretiyle genç ve dinç olmayı, uzun yaşamayı sağladığını kaydetmektedirler.   

Vücudun doğal panzehiri sarımsağın faydaları nelerdir?

1)   Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi gelir.

2)   Yara ve çıbanları iyileştirir.

3)   Krampları yok eder.

4)   Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendirir.

5)   Bağırsak kurtlarını, diğer parazitleri öldürür.

6)   Mide ve bağırsakları dezenfekte eder.

7)   İştahı açar.

8)   Nezleyi yok eder, nefes borusu rahatsızlıklarına ve bronşite iyi gelir.

9)   Bilhassa veremlilerin yemeleri tavsiye edilir.

10) Tansiyonu ve ateşi düşürür.

11) Bağırsak gazlarını ortadan kaldırır.

12) Grip mikrobunu öldürerek bu hastalığa karşı korur.

13) İdrar yolundaki taş oluşumunu engeller.

14) Kalp adalelerini güçlendirir.

15) Kalbi besleyen koroner damarlarını genişletir.

16) Cinsel gücü artırır.

17) İdrar söktürür.

18) Vücudu sivrisinek ve haşerelerden korur.

19) Safra salgısının salınımını artırır.

20) Kabızlığı önler.

21) Saç dökülmesini yavaşlatır.

22) Sesi güzelleştirir.

23) Kan grubu A olanlar için daha faydalıdır.

24) Müzmin öksürüğe, seyahat sebebiyle su değişikliğinde yararlıdır.

25) Kan pıhtılaşmasını ve sarılığı önler.

26) Hazımsızlığı giderir, gırtlak iltihabını önler.

27) Kelliğe ve saçkırana çare, bronşite karşı etkilidir.

28) Sara hastalarına iyi gelir.

29) Su çiçeğini tedavi eder, kolerayı önler.

30) Romatizmaya karşı iyi gelir ve kolesterolü düşürür.

31) Kurşun ve yılan zehirlenmelerinde etkilidir.

32) İnsanı sakinleştirir.

33) Sarılığı önler.

34) Sigaranın zararını azaltır.

35) Saçlarda kepeği engeller.

36) Balgamı keser.

37) İltihaplı hastalıklarda kullanılır.

38) Cüzzamda faydalıdır. 

Doğal Antibiyotiğinizi kendiniz yapabilirsiniz…

Sarımsak, soğan doğal antibiyotiktir. Bunları çok fazla tüketmek gerekir. Yarım litre kaynatılmış ve soğutulmuş suya, bir baş sarımsak ve yarım limon kabuğu, dilim dilim doğranıp içine atılır. Kapağı kapatılıp  (Alüminyum folyoyla sarıp ışık alması engellenebilir.) karanlık bir ortamda 4 gün bekletilir. Sonra içinden posası alınır. Kışa girerken ya da kış aylarında bu doğal antibiyotiğin yemeklerden önce bir yemek kaşığı tüketilmesi önerilir. Dışarıdan gelen mikrop ve virüslere karşı etkilidir. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Not: Tarif bir kişiliktir. Daha fazla su ve ölçü ile de yapılabilir.

Bitkisel Tedavide Kullanım Alanları:

Anadolu’da yaşayan insanların yıllardır kullandığı yıllanmış sarımsak ekstraktı şöyle hazırlanmaktadır:1 kilo sarımsak soyulup iyice ezilir. Bir kavanozun içine konulan ezilmiş sarımsakların içine 1 litre su, 5 adet de limon sıkılarak karıştırılır. Bu karışıma 1 litre de sirke eklenir. Bunlar karıştırıldıktan sonra kavanozun kapağı iyice sıkılıp, karanlık ve serin bir yerde 6 ay ile 10 ay arasında bekletilir.Daha sonra yıllanan sarımsak, günde 1 tatlı kaşığı tüketilir. Hiçbir yan etkisi olmayan bu karışımın kokusuz ve çok lezzetli bir tadı vardır.

Bir Başka Tarif: 25 adet limon sıkılır. İçerisine 250 gr iyice ezilmiş sarımsak konur. 25 gün serin bir yerde bekletilir, süzülür. Renkli cam bir kavanozda muhafaza edilir. Bir çay bardağı ılık suya bir kaşık konur, akşam yemeklerinde içilir. Uzun zaman devam edilmelidir, kısa zamanda faydası görülür. 

Aterosklerozda (damar sertliği) kolesterol, yüksek tansiyon, idrar söktürücü, mide-bağırsak enfeksiyonlarında ve bakterisit olarak bir baş sarımsak ezilir. 200-300 gr yoğurtla karıştırılır. Bir gece bekletilir. Ertesi günü 2-3 defada yenilir.  

Tansiyon  düşürücü olarak 10 gr sarımsak ezilir. Ilık suda bir gün bekletilir. Bezle süzülür. Elde edilen hülasadan günde 3 defa, 15-30 damla içilir. İştah açıcı, teneffüs ve hazım cihazı antiseptiği olarak (alkalatür) şeklinde günde 3 defa, 30-40 damla içilir. 

Kurt düşürücü olarak, bir diş sarımsak ezilir. Suyu bir miktar ekmek kabuğuna emdirilip yenilir veya sarımsak şurubu yapılır, aynı maksatla içilir.Bir baş sarımsak, kabukları soyulmadan buharda veya pilav içinde pişirilerek yenilirse kurtların düşmesine yardımcı olur.  

Sarımsak Şurubu: 100 gr sarımsak ezilir. 1 bardak su, 200 gr şekerle bir müddet bekletilir, süzülür. Elde edilen şuruptan günde 2-3 kaşık içilir.  

Sinirleri yenileyici olarak, 1 bardak süte bir diş ezilmiş sarımsak konur, kaynatılır. Yatarken sıcak olarak içilir.  

Ağrılarda, yeteri kadar sarımsak, koyun sütü ile haşlanır. Tereyağı ile pişirilir. Bal ilave edilip macun haline getirilir. Günde bir miktar yenilirse mafsal, sırt, siyatik ve cerrahi yara ağrılarını gidermekte eşi bulunmaz bir ilaç olur. Bu ilaç kanı yakıp basur meydana getirebilir. Zararını önlemek için salatalık, marul veya ebegümeci tohumları ile birlikte kullanılır.  Bir baş sarımsak dövülür. Bir tatlı kaşığı öğütülmüş çemen otu ve bal ile karıştırılıp macun haline getirilir. Her akşam ağrıyan eklemlere sürülür. Üzerine yağlı kağıt konarak sabaha kadar bekletilir.  

Sokmalarda,  sarımsak dövülüp macun haline getirildikten sonra yılan ve akrebin soktuğu yerlere merhem gibi sürülürse; gayet faydalı olup zehiri çeker ve vücu­du ısıtır. 

Soğuktan meydana gelen bütün şişmelerde sarımsak, panzehir olarak kullanılır.  

Tansiyon Düşürücü olarak, 100 gr sarımsak doğranır. 1 bardak suda 10 dakika kaynatılır, ezilir. Şekerle tatlandırılıp günde 3 kaşık yenir.  

El ve ayak titremesinde; sedef çiçeği, incir, sarımsak beraber yenilir. 

Gripte; iki diş sarımsak, 1 çay bardağı sütle kaynatılıp içilir. 

Sarılıkta, sarımsak suyu çıkarılır. Sabahları aç karına 1-2 kaşık içilir.  

Romatizmada, romatizma hastaları her sabah bir diş sarımsak yemelidirler. Sarımsak uçucu yağı bakterisittir. Bakterileri öldürür. Üremeyi azaltır. 

Nefes Darlığı ve Bronşitte, 1 kg sarımsak iyice ezilir. Yarım kg limonun suyu çıkarılır. Sarımsağın üzerine ilave edilir. Kavanoza konulur. 1 hafta bekletilir. Her gün aç karına 1 tatlı kaşığı, 1 çay kaşığı balla karıştırılır. Bir miktar su ilave edilip içilir.

Tansiyon için, 1 kg suya bir baş sarımsak doğranır. 10 dakika kaynatılır. Günde 3 defa 1 fincan içilir. Tansiyon için iki baş sarımsak ezilir. Üzerine 1 bardak su, 100 gr şeker konulur,  eritilir, bezle sıkılır. Suyundan günde iki kaşık içilir.  

Kolesterolde, bir kg. kaynar suya, üç diş sarımsak, iki tutam Frenk maydanozu, bir tutam lavanta çiçeği, üç tutam adaçayı konur. Günde 3 fincan içilir.  

Sarımsak, Aids hastalarında sıkça görülen yemek borusu, boğaz ve ağızdaki mantar enfeksiyonlarında faydalıdır. Aids, verem gibi ağır hastalığa yakalananlar, her sabah üç baş sarımsak dövüp ballı su ile karıştırarak içmelidirler.  

Basurda, sarımsak ezilir, pişirilir. Haricen lapa halinde basurun üzerine konur.

Migrende, sarımsak ezilir, suyu çıkarılır. Buruna çekilirse faydalı olur.  

Diş ağrısında, ağrıyan yer ezilmiş sarımsakla ovulur. 

Saçları büyütmek için sarımsak suyu çıkarılır, saçlar bu suyla ovulur, taranır. 

Buğday bitlenmesini önlemek için suyu çıkarılır, su ile karıştırılıp üzerine serpilir.

Sarımsak ezilir, oda içerisine konulursa zehirli hayvan giremez.  

Gripte, koruyucu olarak buruna tampon şeklinde (sarımsak suyu) pamuğa emdirilerek konulur.  

Sağırlıkta, sarımsak soyulur, koyun ödüyle kaynatılır. Kulağa birkaç damla damlatılırsa sağır kulağı açar, sağırlığı giderir. Kulağa damlatılan sarımsak suyu, kulak zarını iyileştirir, birleştirir.  

Egzamada, sarımsak pişirilip ezilir. Aynı miktar bal ile macun yapılır. Geceleri krem gibi sürülür. Sabah yeşil prina sabun ile yıkanır. Cildin üzeri kapalı tutulur. Gece yine sürülür. Birkaç gün devam edilir. (Sargıda naylon kullanılmaz.)  

Yaraları iyi edici olarak taze sarımsak lapa halinde yara üzerine konur. Aynı maksatla bir miktar sarımsak ezilir. Sıkılarak suyu alınır. 1 gramına 10 gr kaynatılmış su konur. Usarenin bozulmaması için 10 damla sirke konulur. Bu usare yaraların pansumanında, mantarlarda ve bilhassa saç hastalıklarında (saçkıran vs.)’nin tedavisinde kullanılır. Bitleri öldürür.  

Sarımsak, arpacık, egzama ve basur memelerine faydalıdır. Sarımsak ezilir, tuz, zeytinyağı ve balla macun yapılır. Baştaki cerahatli yaralara ve çocuklardaki konaklara sürülürse iyi gelir. Sarımsak yakılır, külü balla karıştırılır. Yüzdeki ve vücuttaki lekelere sürülürse iyi gelir. Vücuttaki alaca hastalığında, sarımsak balla karıştırılıp cilde sürülür.  

Baş ağrısında, soyulmuş sarımsak ezilir. Alın şakaklara konulur.  Sarımsak lapa halinde uyuz, kel, saçkıran, kepek, saçların büyütülmesi gibi yerlerde tatbik edilir.

Solucan düşürücü olarak (özellikle şeritlere karşı) 10 gr sarımsak ezilir. 100 gr kaynar su veya süte yavaş yavaş karıştırılır. Soğuduktan sonra süzülür. Elde edilen bu mayi ile iki defa lavman yapılır. Çocuklar için solucan ve kurt dökücü olarak ikindi üzeri bir dilim kızarmış ekmek üzerine bol sarımsak ezmesi sürülür. Üzerine biraz zeytinyağı damlatılıp, yedirilir.  

Romatizma ve siyatikte, bir baş sarımsak iyice ezilir. Bir miktar su ile kuvveti çıkıncaya kadar kaynatılır, süzülür. Elde edilen bu suya 15 gr toz karabiber, 150 gr saf zeytinyağı konulur. Suyu gidinceye kadar hafif ateşte tutulur. İçerisine 15 gr günlük, 10 gr kafur toz halinde konulur, 2 dakika kaynatılır. Ağrılı bölgeye masaj yapılır.  

Yaralarda, mikrop öldürücü olarak pansuman için sarımsak haşlanır, ince bir bezle sıkılır.  Elde edilen suyuna 10 misli kaynatılmış su ve sirke ilave edilip kullanılır.  

Nasırda, siğillerde ve et benlerine karşı bir diş sarımsak ezilir, hastalıklı bölgeye konularak 10-15 gün devam edilir. Hastalıklı cildin dışına taşırmamaya dikkat edilmelidir.  

Vücuda batan herhangibir şeyi çıkarmak için taze sarımsak yaprakları gül ile ezilir, batık olan yere konulursa derhal çıkarır.  

Hızlı çöküntülerden kendini korumak isteyen yaşlı insanlar, hemen hemen her gün sarımsak yutmalı veya dövülmüş üç diş sarımsağı bal şerbeti ile içmelidirler. 

Böbrek ve Safra taşlarını eritmek için: 100 gr limon suyu, 100 gr zeytinyağı, 3 baş ezilmiş sarımsak, 50 gr maydanoz yapraklarının sıkılmış suyu karıştırılır ve her akşam bu karışımdan 50 gr içilir.  

Karaciğer Temizliği için: Bir cam kap içine 200 gr zeytinyağı ile bir baş dövülmüş sarımsak karıştırılır. Kapağı kapatılıp buzdolabına konulur. 24 saat sonra süzülür ve günde 30-50 gr sarımsaklı zeytinyağı, aynı miktarda limon suyu ile karıştırılarak içilir. Karaciğeri, mideyi, barsakları temizler. Yemek ve salata üzerine de kullanılabilir. 

Uykusuzluğa karşı: 24 tane limonun suyu, 350 gr dövülmüş sarımsak, bir cam kap içerisinde üzeri üç kat bezle kapatılarak oda sıcaklığında bir hafta bekletilir. Sonra süzülüp buzdolabına konulur. Karışım bitene kadar sabah-akşam birer yemek kaşığı içilir. Bu karışım aynı zamanda damar açıcı ve temizleyicidir. Limon yerine doğal sirke de kullanılabilir.  

Yan etkileri

Sarımsağın aşırı tüketiminin bazı yan etkileri olabilir. Sarımsağın yapısında yüksek oranda kükürt bileşikleri bulunması, bir takım alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, aşırı miktarlarda çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında bağırsak gazlarına ve bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine de neden olabilir.

Özellikle tansiyon problemi olanlar daha dikkatli olmalıdır. Çiğ sarımsak tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlarda çiğ sarımsak bir tür anemiye (kansızlığa) neden olmaktadır.

Fazla kullanıldığında sarımsak baş ağrısı yapar, dimağa ve gözlere zarar verir, gözün görme gücünü, cinsi istek ve arzuyu azaltır, balgam ve susuzluk yapar, safrayı artırır, ağız kokusunu bozar. Süt emziren anneler, sarımsak yerlerse süt emen çocuk ishal olur. Basuru olanlar, vücudu hararetli olanlara, ishal olanlara sarımsak zararlıdır. Cilt hastaları ve hamileler sarımsak yememelidir. 

Eğer kendinizi diğer günlerden daha yorgun, halsiz ve ağırlaşmış hissediyorsanız, gözlerinizde kararmalar veya pul pul olmalar yaşıyorsanız, hafif baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü mevcutsa sarımsaktan şüphelenebilirsiniz… 

Limon suyu ve sarımsak mucizesi! 

2 litre limon suyu ve 40 diş soyulmuş sarımsak ezilir ve koyu renkli veya üzeri kağıtla kaplı kavanoza konulur. 25 gün boyunca normal ılık bir yerde saklanıp her gün çalkalanır. Sarımsaklar içinde erir. 25 gün sonra sabah aç karına yarım veya içilebiliyorsa bir çay bardağı, kavanoz bitene kadar içilir. Kavanoza asla su, şeker, vs. ilave edilmez. Ancak çay bardağına konulan kısma istenirse su ilave edilerek içilebilir. Karışım içildikten sonra en az yarım saat bir şey yiyip içilmez. Mümkünse her sabah aynı saatte içilmesi tavsiye edilir. 

Kanıtlanmış Yararları: 

1) Tüm damar iltihaplarını tedavi eder. Tıkanan damarları açar, damar sertliğini ve hipertansiyonu önler.

2) Kolesterol ve lipidi düşürür, zararlı yağların yakılmasını sağlar, bazal metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını sağlar. Kilo verdirir. İştah açar. Şekeri düşürür, pankreasın yenilenmesini sağlar

3) Böbrek ve safra taşlarını eritir, idrar söktürür, vücuttaki şişkinlik ve tüm dokulardaki ödemi ortadan kaldırır.

4) Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek mide ve on iki parmak barsağı ülserinin kesin tedavisini yapar.

5) Tüm romatizmal iltihabı önler, ağrıyı dindirir, kireçlenmeyi önler, eklem yüzeylerinin yenilenmesini sağlar.

6) Beyin hücreleri ve tüm sinir sistemlerinin yenilenmesini sağlar. Sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri-refleks hızını artırır, felçlere ve vertigo’da fayda verir.

7) Vücudun bağışıklık sistemini son derece kuvvetlendirir ve her türlü alerjiyi, özellikle damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini kökünden keser, kansere karşı tüm vücudu korur.  

Çiğ sarımsağın kokusundan kurtulmak için: 

1- Sarımsaklı yemekten sonra yarım ya da bir demet maydanoz yiyin.

2- Bir çay kaşığı kahve için.

3- Karanfil çiğneyin.

4- Kekik ya da nane gibi kokulu otlar yiyin.

5- Ağzı misvaklayın.

6- Elma yiyin. 

Sarımsak Yağının Faydaları: 

-   Kandaki kolesterol miktarını ve yüksek tansiyonu düşürür.

-   Mikrop öldürücüdür.

-   Kanserden korur.

-   Damar sertliğini önleyici, kalbi kuvvetlendirici etkileri vardır.

-   Bağırsak solucanların düşürülmesine yardımcı olur.

-   Astım, bronşit, verem, nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır.

-   Balgam söktürür.

-   Saç dökülmesinde ve saç kırılmasında kullanılmaktadır.

-   Saçların uzamasına yardımcı olur.

-   Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür.

 -  Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar esnasında faydalıdır.

-   Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur.

-   Mesane taşlarını düşürür, böbreklerde taş oluşmasını önler. 

Sarımsak Sütü: İki- üç diş sarımsak ezilir veya ince kıyılır. Bir su bardağı soğuk süte eklenir ve hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır. Üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. İhtiyaç duyulduğunda bir bardak taze demlenmiş sarımsak sütü, soğutulmadan içilir.  

Sarımsak, gerçekten saymakla bitmeyecek ve tamamı da bilinemeyecek kadar yararı olan bir ni’mettir. Bedenin bütün salgı bezlerini çalıştırarak ve vücudu zehirlerden temizleyerek genç ve dinç olmayı, uzun yaşamayı sağlayan bu bitki, ilkçağlardan beri insanoğlunun kullandığı hem gıda hem de şifa iksiridir. Kokusunu hoş görmeniz dileklerimizle… 

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…

09 Mart 2010 Salı

Son Yazılar

Nazan Başoğul
04.10.2017, Bilimsel adı viscum album olan ökse otu sarımsı yeşil, oval yaprakları olan sarmaşık şeklinde büyüyen bir bitkidir. Ökse otuna bazı yörelerde çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek veya gövelek denileb...
Nazan Başoğul
23.08.2017, Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda , Simbiyoz (iki canlının yardımlaştıkları ortak yaşam) olarak yaşayan süt asidi (laktik asit) bakterileri ile aşılanmış (mayalanmış) sütten üret...
Nazan Başoğul
12.07.2017, Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuzun faydalarını düşündüğümüzde karpuzun çekirdeği akla gelmez ve bu çekirdekler genellikle çöpe atılır. Oysaki karpuzun çekirdekleri kurutulup, kavrulara...
Nazan Başoğul
12.06.2017, Cümlelerimize “seviyor, sevmiyor…” diye başlarsak, eminim herkesin aklına ilk gelen şey papatyalardır. Bilimsel açıdan hiçbir doğruluğu olmayan papatya fallarının sevildiğine emin olmak isteyen birç...
Nazan Başoğul
01.05.2017, Yurdumuzda yaklaşık üç türü doğal olarak yetişen sumak, antepfıstığı ailesine mahsup ve yaklaşık iki yüzün üzerinde türe sahip bir ağaçtır. Aslında ona bodur bir ağaç demek daha doğru olacaktır. İ...
Nazan Başoğul
02.04.2017, Her evde mutlaka bulunan soğan kabuğunun faydalarını öğrenince artık çöpe atmayacaksınız. Soğan kabuğu aslında birçok kişi bilmese de çok faydalıdır. Vücudun neredeyse tüm bölgelerine etkisi va...
Nazan Başoğul
17.02.2017, Balık yağı özellikle soğuk denizlerde veya derin denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen yağlara verilen isimdir. Balık yağı, bu balıkların tüketilmesi ya da bu balıklardan özel birtakım işlemler...


09.03.2010 tarihli haber arşivi

En Çok Okunan Makaleler

Nazan Başoğul
11.09.2013, Yaşadığımız dünya her geçen gün biraz daha kirleniyor, doğallığını kaybediyor. Kuraklık, sel felaketleri derken insanoğlu zor günler- zor anlar yaşamak, ölümcül hastalıklarla boğuşmak durumunda kalı...
Nazan Başoğul
23.03.2011, Geliştirilen saklama teknikleri ve yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında limon adlı meyvesini piyasada bulabildiğimiz Limon ağacı, Turunçgiller'dendir. Anayurdu Hindistan ile Uzakdoğu ...
Nazan Başoğul
11.05.2010, Kabakgiller familyasındandır. Cırtatan kavunu, Eşekhıyarı, Ebu Cehil Karpuzu, Acıdüvelek, Acıdülek, Yaban hıyarı, Çakal kavunu olarak da bilinir.Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir sürünücü bitk...
Nazan Başoğul
17.02.2010, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çiçeği, kabuğu ve kırmızı taneleriyle hususi bir meyvedir. İnsanlığın ilk tanıştığı meyvelerden biri olduğu düşünül...
Nazan Başoğul
09.03.2010, “Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin”...
Nazan Başoğul
22.03.2012, Kabak Çekirdeği; Kabak (Cucurbita) türlerinin çekirdeğidir, tohumudur. İçeriği; Kabak Çekirdeği; sabit yağ, karotenoidler, biraz uçucu yağ, kukurbitin isimli amino asit, rezin, B, E, K vitamini içe...
Nazan Başoğul
16.11.2011, Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hip...

En Çok Okunan Güncel Haberler

Esed’in Kışlası TSK’ya Geçti
TSK, Suriye’de faaliyetlerine başladı.
PKK Paris’te Öcalan Posteri Astı
PKK üyeleri, Paris'te AFP binasına terör örgütü elebaşının resimlerini astı.
Trabzon'da Tarihî Hezimet
Trabzonspor, Teleset Mobilya Akhisarspor'a 6-1 mağlup oldu.
Esed Türkiye'nin Çekilmesini İstedi
Beşar Esed, Türkiye'nin İdlib’ten çekilmesini istedi.
Tatbikat 27. Gününde
Habur Sınır Kapısı çevresinde süren tatbikat 27 gündür sürüyor.
Çin Türk Büyükelçisinden Memnun
Başdanışman Abdülkadir Emin Önen, temmuz ayında Çin'in Başkenti Pekin’e Büyükelçi olarak atanmıştı.
Peşmerge ve Haşdi Şabi Çatıştı
Çatışma, Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde çıktı.
Melih Gökçek'ten Veda Havası
Melih Gökçek, "Bundan sonra daha güzel şeyler yapılacaktır." diye konuştu.
Türk Askerine Coşkulu Karşılama
Türk askeri İdlib’de sevgi gösterileriyle karşılandı.
İdlib'de Provokasyon
Esed, Türkiye'nin Afrin'i kuşatma herakatını da içiren İdlib intikalini provoke etmeye çalışıyor.

Yazarlar

Dr. Abdulcabbar Boran
Mustafa Seyit
Lütfi Tümtürk
Sibel Yiğit
Seyfi Usta
Nazan Başoğul
Gönül Maraşlıoğlu
Mehtap Abdi
Gülay Ozan
Ender Eker
Deniz Temuçin
Mustafa G. Güler
Emek Durmuş
Mustafa Oğuz
Saliha Güner
Diş Doktoru Gülbeyaz
Mustafa Müjdeci
Durdu Bahadır
B. Tugay Keçeci
Ayşe Müjdeci
İlkay Yılmaz
Korkut Eser
Salih Erdin
Kudret Değirmenci
Ayten Qurbanova
Meral Okan
Kenan E. Akmaz
Halim Albayrak
Ali Gürbüz
İsmail Veyseloğlu
Barış Aksoy
Taha Erdem
Şule Betül Dağ
Pervane Qarayeva
Zeren Çelebi

©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.