email
şifre


Beni hatırla [Yeni Üye]

Her Derde Deva "Keten Tohumu"

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul ile

Tabiat Eczanesinden Reçeteler

Nazan Başoğul
Yazarın tüm yazıları

Keten (Linum usitatissimum); mavi çiçekli ve bir yıllık bir kültür bitkisidir. Latince ismi “Çok Faydalı Bitki" anlamına gelmektedir. Keten, Mısırlılar’dan beri tarımı yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Keten Tohumu halk arasında Bezir, Zeyere Zerek, Bızıktan, Serek gibi adlarla da anılır.

10 bin yıldır gıda olarak da kullanılan keten bitkisi, etkili bir gençlik, sağlık ve güzellik kaynağıdır…Keten, dünyada tarımı yapılan ilk ürünler arasında yer almaktadır. Sadece dokumacılıkta, kumaş yapımında değil, yaklaşık 10.000 yıldır gıda olarak da kullanılmaktadır keten bitkisi. Vatanının Mısır olduğu düşünülmektedir. Çünkü mîlattan en az 5000 yıl önce Mısırlılar keten bitkisini, mumyaları sarmak için yetiştirmeye başlamışlardı. Artık Türkiye ve Hindistan dahil, tüm dünyada yetişmektedir. Uzmanlara göre sağlık açısından ketenin özellikle tohumlarından ve yağından yararlanmak gerekmektedir.

Tarihçesi: Arkeolojik çalışmalar Mezopotamya’da 7 bin yıl önce keten tarımı yapıldığını, Mısır’da mezar odalarında yiyecek olarak keten konulduğunu, mezar odalarında ketenin işleyişini gösteren resimler olduğunu göstermiştir. Mısır’da ilaç olarak M.Ö 2500 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. Tevrat’ta keten tohumu ve çorbası diyet yiyeceği olarak geçer. Bitkiyi Avrupa’da öksürük ilacı olarak ilk Theophrast kullanmıştır.

Mezopotamya’nın antik kentlerinde keten ekimi teşvik edilmekte, Hipokrat tıbbi formüllerinde bu bitkiyi sıklıkla kullanmaktadır.

Rabbimizin küçük bir tahta parçasını andıran bu tohumu pek çok faydalı özellikle yaratması, O’nun sonsuz ilminin ve insanlara olan rahmetinin delillerinden sadece biridir. Yüce Allah'ın tohumlar üzerindeki ilmi, Kur’ân’da şöyle bildirilmiştir:     

"Taneyi ve çekirdeği yaran şüphesiz  Allah'tır. O, diriyi ölüden çıkarır, ölüyü de diriden çıkarır. İşte Allah budur. Öyleyse nasıl oluyor da çevriliyorsunuz?"   (En’âm Suresi, 95) 

Keten tohumu ne içerir?

·     Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri

·     Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif

·     Protein

·     Lignanlar (kansere karşı maddeler)

·     Vitaminler

·     Mineraller

·     Amino asitler  

Keten tohumu; Alfa Linolenik Asit (ALA: Omega-3), Linoleik Asit (LA: Omega-6) ve Oleik Asit (OA: Omega-9), lignan (SDG), müsilaj ve A vitamini (Beta-karoten)  içermektedir. 

Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asidi, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.

100 gr. keten yağı 13.4 mg. E vitamini, 100 gr. keten tohumu ise yaklaşık 450 kcal kalori çerir. Keten tohumunun amino asit profili soya ununa benzer özellikler gösterir.

Keten tohumuna modern ilgi soğuk pres ile tohumlarından elde edilen yağda %50 oranında omega-3 yağ asidi bulunduğunun anlaşılmasından sonra başlamıştır. Omega-3 serisinin en önemli temel yağ asitleri alfa-linolenik asitten (ALA) türetilir. Bu da en bol olarak keten tohumu yağında bulunur.

Keten tohumu 100 gramda toplam 240.6 mg. bitkisel östrojen içerirken, birçok diğer gıda maddesinde bu 100 gramda 17 mg.’ı geçmez.

Etken maddeleri neler? 

% 3-6 müsilaj, %30-45 sabit yağ (%36-50’si linolenik asit ve %23-24’ü linoleik asit), %25 protein, %0,1-1,5 siyanogenetik glikozitler (linamarin ve diglikoziti ve diglikoziti linustatin, lotaustralin ve diglikoziti neolinustatin), iridoit.

Keten tohumu içerdiği alfa-linolenik asit (omega-3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asitin bir kısmı, vücutta uzun zincir omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. Dolayısı ile alfa-linolenik asitin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Keten tohumunun içerdiği omega-3 yağ asiti oranı (omega-6’nın yaklaşık dört katıdır), çözünebilir ve çözünemez liflerce zenginliği ve bir çeşit bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olması nedeniyle keten tohumu beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilir.

Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) seks hormonlarına müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Keten tohumunda bulunan lignanlar birer doğal SERM’dir (östrojeni seçerek alan modülatörler); östrojen kullanımının zararlarından korurken tüm diğer olumlu etkilerinden de yararlanmayı sağlarlar.

Örneğin; östrojenin kemiklerde bağlantı kurup büyümeyi sağlamasına izin verirken; hasar verebileceği göğüs ve rahim içi gibi hassas bölgelere girmesine izin vermezler. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalır.

Keten tohumu omega-3 serisi temel yağ asitlerinden ALA’nın (Alpha Linolenic Acid) en önemli kaynaklarındandır. ALA; EPA ve 3.seri prostaglandin’lerin (PGE3-Hücresel etkinliği düzenleyen hormonlar) prekürsörüdür (İlk başlangıç şekli). Birçok çalışma göstermiştir ki; yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) ve kandaki trigliseridleri düşürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kalp krizine veya tromboz’a (damarda veya kalpte kanın pıhtılaşması) neden olabilen damarlardaki pıhtılaşmayı önlemeye de yardım etmektedir.

İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır.

Suda çözünmeyen lifler dışkı yoğunluğunu arttırarak, bağırsak geçiş zamanını azaltarak kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etki yaparlar.

Keten tohumunda bulunan suda çözünür lifler (musilaj zamkı/sakızı) kan şekeri seviyesini korur, kolesterol seviyesini düşürürler. Beslenmedeki yüksek lif miktarının kanser önleyici etkileri de söz konusudur. 

Yüzyılların etkili doğal ilacı

Antik çağlardan günümüze dışarıdan “lapa” olarak kullanıldı. Ünlü Roma hekimlerinden Celsus (M.S. 3-64) göz hastalıklarında ballı şarapla hazırlanmış keten tohumu lapasını kullanırdı.   XV. yüzyılda Eşref bin Muhammed, keten tohumunu öksürük kesici olarak kullanmıştır.              

Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir, “Doğal İlaçlarla Bitkisel Tedaviler” kitabında, geleneksel halk reçeteleri bölümünde, “Nefes darlığı, astım ve öksürük giderici olarak 500 gr. keten tohumu ayıklanıp temizlenir, tavlanıp dövülür, 1 kg. bal ya da 500 gr. dövülmüş nöbet şekeri ile karıştırılır, sabah, öğle, akşam birer çorba kaşığı hastaya verilir.” diyor.

İbn-i Sina, “El-Kanun Fi’t-Tıbb” kitabında, keten tohumu için “Onun etkisi boy otu tohumu etkisindedir. Olgunlaştırıcı, fazla rutubetiyle temizleyici ve gaz yapıcıdır. Kavrulmuş tohumları da tutucudur, kabız etkiye sahiptir. Bu etki aşırı değildir, normaldir.” demiştir.

Keten tohumu ile reçetelerin süslenme bölümünde, “ Boraks ve incirle yakı yapılırsa ve yüzdeki sivilcelere, lekelere ve yaralara kullanılırsa, iyi gelir. Tırnak kırılmalarına, yarılmalarına, kıvrılmasına karşı, hardalla karıştırılıp, balla yapılarak kullanılırsa etkilidir.” diye ifade ediliyor. Şişlere karşı, “Keten tohumu, eğer küllü su ile birlikte kullanılırsa, içte ve dıştaki yangılı şişlere ve kulak arkasındaki şişlere iyi gelir, onları yumuşatır.” diye belirtiliyor.  

Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname’de, keten tohumunu ve faydalarını şöyle dile getiriyor “Birinci derecede ısıtıcı ve kurutucudur. Siyah ve kırmızısı iyidir. Geçerli olanı büyüğüdür ki sırt ağrılarına faydalıdır. Diş etlerindeki ve yüzdeki şişlikleri giderir. Sesi saf edip, diğer tanelerden daha gıdalı olduğu herkesçe bilinmiştir. Pişmişi nefese faydalıdır. Taşları, böbrek ve idrar torbasından düşürür. İdrarı artırır, doğumu kolaylaştırır. Keten tohumun tesiri, meniyi çoğaltma ve şehveti kamçılamadır.” 

Hayatınızda Keten Tohumuna Yer Verin

Keten tohumunda yok yok; kolesterol düşürücü, felç, kanser, unutkanlık önleyici, bağırsak çalıştırıcı ve temizleyici etkisi bunlardan birkaçı. Uzmanlar, sıvı şeklinde, salataların üzerine serpiştirilerek veya günde bir çorba kaşığı şeklinde tüketmeyi öneriyor.Sağlık açısından pek çok yararı var keten tohumunun. Yüksek oranda lif, Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, protein, B12 vitamini, mineral ve amino asit içeren keten tohumu, özellikle mide-bağırsak sistemindeki sorunlar, fazla kilolar, yüksek kolesterol, yüksek kan şekeri, kemik zayıflığı, kalp-damar sağlığı, romatizmal hastalıklar, bazı deri hastalıkları, yaralar, solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde olumlu etki yapıyor. Anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişmesine rağmen, aslında keten tohumunun, layık olduğu ilgiyi pek de göremediğini söyleyebiliriz. Hatta Türkiye'de birçok doktor bile keten tohumunun şifa dağıttığından habersiz. Oysa, günde bir çorba kaşığı keten tohumu sayesinde pek çok hastalıktan uzak durmak mümkün...  

Keten Tohumu Mucizesi 

Günümüzde Omega-3 yağ asitlerinin sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğu, tüm tıp dünyası tarafından kabul edilen bir gerçektir. Kişinin enerji seviyesini olduğu kadar, konsantrasyon yeteneğini de artıran bu yağ asitlerinin bilinmesi gereken en önemli özelliği ise, vücudumuz tarafından üretilememesidir.

Bu nedenle dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Dolayısıyla bu durum, dünyada tarımı yapılan ilk ürünlerden biri olan ve sağlık açısından pek çok yararı bulunan 4-6 mm uzunluğundaki keten tohumunun önemini daha da artırmaktadır. Çünkü Omega-3 yağ asitlerinin en iyi doğal besin kaynaklarından biri keten tohumudur.

Keten tohumundan elde edilen yağda %50 oranında, vücudumuz için gerekli olan bu yağ asitleri bulunmaktadır. Omega-3 serisinin en önemli temel yağ asitleri, Alfa-Linolenik asitten (ALA) türetilir. Bu da, en yoğun olarak yine keten tohumu yağında bulunur.  

Zayıflatıcı özelliği de var

Keten tohumunu özellikle kadınlar için cazip kılan en önemli özelliği ise, zayıflatıcı özelliğe sahip olması. Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Zayıflatıcı özelliği, aslında içerdiği Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Tıpkı balık gibi etkisi var keten tohumunun. Keten tohumu, somon balığı kadar Omega-3 yağı içeriyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verilebilir. Ancak tabii ki bu, kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye de değişir. Bir uzmana danışmak çok önemli. Nedense 'doğal' gıdaların veya bitkilerin zararsız olduğuna inanılır Türk toplumunda. Oysa bir bitki de bilinçsiz kullanıldığında sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Suyun bile fazlası zarar. Keten tohumunu da dozunu kaçırarak tüketirseniz, bağırsaklar fazla yumuşar ve vücut aşırı su kaybeder. Dolayısıyla aşırı kilo kaybı olur. İdeali günde bir yemek kaşığı. Ama kilo sorununa göre alınması gereken dozaj değişebilir. Aslında bu dozajı insanlar kendileri de ayarlayabilirler. Bağırsaklar fazla yumuşamayacak şekilde kullanılırsa dozu kaçırılmamış olur.  

Keten tohumuyla genç kalın

Anti-aging, dünyada ve Türkiye'de de gittikçe yaygınlaşmaya başladı. İnsanlar 'genç yaşlanmak', zayıf kalmak, formunu korumak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. İşte uzmanlara göre, keten tohumunun burada da olumlu etkileri var. Keten tohumunun yaşlanmayı geciktirdiği belirten uzmanlar, "Keten tohumundaki Omega-3, Vitamin B12 ve lifler, hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktiriyorlar. Zayıflatıcı özelliği de var bu tohumların. Keten tohumu hem kabızlık oluşmasına engel oluyor hem de çok lifli olduğu için de suyla, sütle ya da başka sıvılarla şişerek tokluk hissi de sağlıyor. Ancak aşırı miktarda alınırsa, sonuçta bunda da yağ ve vitamin olduğu için zayıflatıcı etkisi olmaz. Ama 1 veya 1 buçuk çorba kaşığı keten tohumu, günlük tüketim açısından yeterli." deniliyor. Keten tohumunun yararlarının pek bilinmediğine, dolayısıyla insanların bunu pek fazla tüketmediklerine değiniyor uzmanlar. Oysa Türkiye'nin her köşesinde bulunan bu minik tohumlar, hem sağlığa hem de ekonomik olduklarından keseye de hitap ediyorlar.    

“Günde 1 kaşık keten tohumu” her derde deva! 

· Erkeklerde cinsel gücü arttırır.

· Bağışıklık sistemini güçlendirir.

· Kabızlığı giderir.

. Öksürüğü keser.

· Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür.

· İktidarsızlık, prostat ve kısırlığa karşı etkilidir.

· Kandaki şekeri düşürür. Kan damarları için faydalıdır.

· Göğüs ve kolon kanserlerine yakalanma riskini azaltır.

· Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur.

· Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir.

· Kan basıncını ayarlamada yararlıdır.

· Bağırsaklardaki çürümeyi, sancı ve iltihaplanmayı engeller.

· Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler.

· Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.

· Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı önler. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.

· Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.

. Hemoroite de iyi gelir. Sebebi ise şişerek bağırsakları doldurmasından kaynaklanmaktadır.

· Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.

· Sağlıklı cilt oluşumuna katkı sağlar. Cilt yapısını yeniler, parlaklık kazandırır ve cildi kurumaktan korur.

. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. 

. Eklemlerdeki sorunların giderilmesinde yardımcı olur. 

Şifa kaynağı

*  Bazı cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

* Kemik sistemimize yarar sağlayıcı özelliği de vardır.

* Keten tohumu aşırı miktarda Omega 3 içerir. Bu yüzden hücre zarı rahatsızlıklarında kullanılabilir. Balık ve et yemeyi sevmeyenler Omega 3 eksikliği yaşarlar. Bu besinler yerine bol miktarda keten tohumu tüketilmesi Omega 3 eksikliğini giderme açısından oldukça önemlidir.

* Keten tohumu özellikle son zamanlarda zayıflamak isteyenlere önerilmeye başlanmıştır. Çünkü yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre keten tohumu insana tokluk hissi verir. Bu da gün içerisinde aşırı yağlı ve kilo yapıcı gıdalardan uzak durmanızı sağlar.

* Düzenli ve doğru kullanıldığı zaman cilt için iyidir. Cildi besler ve yumuşamasını sağlar.

* Keten tohumunun kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan biri de kabızlıktır. Bitki uzmanları tarafından doğal müsil olarak da bilinen keten tohumu içindeki müsilaj sayesinde kabızlığı giderici etki gösterir. Kabızlık için birçok ilaç vardır fakat bu ilaçların yan etkileri oldukça fazladır. Keten tohumu ise bu tür yan etkiler yapmaz. Çünkü tamamıyla doğal bir yapıya sahiptir. Örneğin kabızlık için kullanılan ilaçlar genelde bağırsakları tahriş eder; fakat keten tohumunun böyle bir yan etkisi asla yoktur. Kullandığınız zaman hemen etki etmeyebilir ama birkaç saat içerisinde mutlaka faydasını göreceksiniz. Kabızlığın derecesine göre bazen bir kaç günde sürebilir fakat kesin çözüm sunduğu için bu ayrıntı önemsizdir.

* Ağızda ve diş etinde duyduğunuz ağrılar için de keten tohumunu gargara yoluyla kullanabilirsiniz. Özellikle vejeteryanların mutlaka kullanması gereken bir tohumdur. Çünkü vejeteryanlar insan vücudu için çok önemli olan B12 vitamininden mahrum kalırlar. Bu vitamini içerisinde barındıran tek bitkisel ürün keten tohumudur.

* Ayrıca sindirim ve bağırsak düzenini sağlamada da etkilidir.

* Dışardan aldığımız önemli vitamin türlerinden biri olan B12 vitamini keten tohumu içerisinde bol miktarda vardır.

* Yeni doğan çocuklarda balgam söktürmek için keten tohumu dövülür şekerle yalatılır.

* Nefes darlığı, astım, ses kısıklığı, öksürük ve bronşite faydalıdır. Kavrulmuş ve çekilmiş 1 çorba kaşığı keten tohumu bal ile karıştırılır, yemeklerden bir saat önce yenir.

* Bir fiske keten tohumu, bir tutam hatmi çiçeği cezvede demlenip şekerle içilir.

* Kafi miktarda su ile keten tohumu tozunu ateşte lapa kıvamında pişirip, normal sıcaklıktayken göğüs üzerine konursa, göğsü yumuşatır.

* Böbrek taşlarını düşürür; Bir litre suya, bir yemek kaşığı keten tohumu, bir yemek kaşığı gülhatmi kökü ve yarım kaşık meyan kökü konur. Yarım saat kaynatılıp süzülür, ılık ılık aç karnına 3-4 bardak içilir.

* Toz haline getirilmiş keten tohumu yemeklerden bir saat önce bir çorba kaşığı bir bardak ılık su ile yutulur.

* Kabızlığı giderir; Keten tohumu doğal müshildir. Bir bardak sıcak suya, bir çay kaşığı keten tohumu tozu konup demlenir ve süzülür. Günde bir fincan içilir.

* Az yağlı beslenmeyle yapılan keten tohumu desteğiyle, prostat kanserine önlem alınabilir.

* Keten tohumları şeker hastalarına da tavsiye edilir. 1 yemek kaşığı keten tohumu 1 litre suda su 7/2 litreye dönüşünceye kadar kaynatılır. Elde edilen maya günde 3 kere içilir.

* Akciğer tüberkülozunda, kan tükürmede, dalak şişliğinde, mide ülserinde kullanılır. 10'ar gram keten tohumu unu bal ile macun yapılır, 30-40 gr sabah aç karnına yutulur.

* Mide ülserinde 1 kg keten tohumu havanda dövülür.1 kg sütle kaynatılır. Kıvamlı hale gelince ateşten indirilir yemeklerden yarım saat önce bir yemek kaşığı alınır.

* Dolama, çıban, burkulma, çıkma ve basurda lapası ılık olarak rektum üstüne konulur. İltihap ve şişliklerde, lapa yapılıp üzerine konur

* Barsak iltihaplarını ve karın ağrılarını giderir. Sindirim yolarını dezenfekte eder.* Nezlede, tütsüsü yapılır. Soğuk algınlığında iyi gelir.

* Apseli dişe, sütle karıştırılıp ısıtılır lapa olarak tülbent arasında ağrılı ve apseli dişe dışarıdan konulur. Hayvan apselerine karşı da lapası kullanılır.

* Afrodizyaktır, keten tohumu, bal ve karabaşberle macun yapılıp yutulur.

* Keten tohumu çayı boğaz ve diş eti iltihaplarında gargara olarak kullanılır.

* Karaciğer şişmelerinde keten tohumu lapası ile iyi sonuçlar alınır.

* Sancılı hemoroitlerde keten yağı ile yapılan masaj kısa sürede sancıyı dindirir.

* Öksürüğe, nezleye, üşütmeye karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir.

* Bu çayın buharı burundan teneffüs edilir.

* Akciğer hastalıkları ve zatürrede 80 gr. keten tohumu 40 gr. rezene tohumuna karıştırılarak az sıcak suda lapa yapılır ve iki tülbent arasına konarak göğse ve sırta yerleştirilir.

* Çıban, gece yanığı ve eziklerin iyileştirilmesinde 80 gr. keten tohumu ile 40 gr ebegümeci lapası yapılarak yaranın üzerine konur.

* Böbrek ağrısı ve kramplarda iki çay kaşığı keten tohumu 6 fincan suda 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika bekletilip süzülür.

* Mide-Bağırsak Temizleyici (Detox Etkisi): 2 çorba kaşığı keten tohumu+ yarım çay kaşığı zencefil+ yarım limon suyu+ 1 tatlı kaşığı balBir bardak suda karıştırılarak içilir hemen arkasından 2 bardak su içilir. 1 ay süreyle her sabah aç karnına içilir (6 ayda bir tekrarlanması önerilir) çok etkili bir temizleyicidir. Mide ve bağırsaklarda birikmiş olan her türlü zararlı maddeler temizlenir.

* Yanıklar İçin: 25 gr keten tohumu+ 100 ml gül suyu karışım 8 saat kısık ateşte demlenir süzülür yanığın üzerine gazlı bezle bağlanır yanık iz bırakmadan geçer.

 Keten Tohumu Yağı; İlaç olarak kullanılan yağ presleme yöntemi ile elde edilir. Kendine özgü hafif acımsı tadı olan yağ koyu sarı renktedir. Yağ bronşit, öksürük, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak hastalıklarında kullanılır. Keten tohumu yağı metabolizmaya iyi gelen doğal yüksek oranda omega 3,6 yağ asiti bulunmaktadır. Ayrıca yağı dıştan el çatlaklarında sıyrıklarda zonada ve sedef hastalıklarında kullanılır. Keten tohumu yağı ağızdan alındığında cilt ve saç için faydalıdır. 

Keten Tohumunun Faydaları

• Keten tohumu içerdiği yağ asitleriyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Alfa linolenik asit bakımından zengindir. İyi kolesterolü yükseltici kötü kolesterolü ve trigliserit düzeyini düşürücü etkisi bulunur. Kanın pıhtılaşmasını azaltır. Damar sertliğinin oluşumunu önleyici özelliktedir.

• Keten tohumu hakkında yapılan araştırmalar onun yüksek tansiyon problemi olanlar içinde yararlı olduğunu göstermektedir.

• Keten tohumu yararları arasında mide bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olması da vardır. Mide ülseri gastrit gibi sorunları olanlar için doğal bir destektir. Bağırsakları çalıştırır ve temizler.

Menopozda meydana gelen rahatsızlıkları giderici özelliği bir diğer keten tohumu faydası olarak belirtilebilir. Bunu içinde bulunan östrojene benzeyen maddeler sayesinde yapar.

Kabızlığa iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yeri olan keten tohumunun içindeki müsilaj, onun kabızlık sorunu  için doğal bir müshil ilacı olması sağlar. Keten tohumunun müshil etkisi mekanik olduğu için diğer kabızlık ilaçlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan yan etkiler görülmez. Kabızlık için kullanılan sentetik ilaçlar etkili olmakla birlikte bağırsakları tahriş etmek gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Keten tohumunun kabızlığa yönelik etkisinin görülmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu keten tohumunun kabızlıkta kullanımına onay vermiştir.

• Keten tohumunu ağız içi ve dişeti problemlerinde gargara şeklinde kullanılabilir.

B12 vitamini içeren tek bitkisel kaynaktır. Bu yüzden vejeteryan beslenenler için diyette keten tohumu yer alması B12 eksikliğinin oluşmasını önler. 

Keten Tohumu Kürleri:

1) Diş apselerini giderici olarak bir miktar keten tohumu sütle karıştırılır ve oluşan pat ısıtılır; sonra lapa olarak tülbent arasında ağrılı ya da apseli dişe dışardan konur.

2) Bir miktar keten tohumu su ile kaynatılır, koyulaşarak pat kıvamını alınca Amerikan bezine dökülür ve pnömonide sırta, karın ağrısında karına, basurda ise rektum üstüne ılık olarak konur.

3) Gece yanığına, çıbana, burkulan ya da çıkan kısma bir miktar keten tohumu lapa şeklinde uygulanır.

4) Nefes darlığı, astım ve öksürük giderici olarak
500 gr. keten tohumu ayıklanıp temizlenir, tavlanıp dövülür, 1 kg. bal ya da 500 gr. dövülmüş nöbet şekeri ile karıştırılır, sabah, öğle, akşam birer çorba kaşığı hastaya verilir.

5) Mide ülserine karşı 1 kg. keten tohumu, 1 kg. sütle kaynatılır. Kıvamlı bir hale gelince ateşten indirilir, yemeklerden yarım saat önce bir kaşık alınır. 

Dr. Aidin Salih’ten keten tohumlu reçeteler

Dr. Aidin Salih, “Gerçek Tıp” kitabında, keten tohumu için, “Özellikle boğmaca, öksürük ve ülser için çok faydalıdır. Kanseri önler ve başlayan kanseri durdurur. Keten tohumu, ısırgan otu ile kaynatılıp sade veya balla yendiğinde kansere iyi gelir.” demektedir.

İshal ve kabızlığa karşı: 1 çorba kaşığı keten tohumu öğütülüp, 1 çorba kaşığı bal ve 3-5 diş dövülmüş sarımsak ile karıştırılır ve yutulur, sonra kaliteli bir su içilir. Bu işlem ishali durdurur, kabızlığı önler.

Kelliğe karşı: Taze kavrulmuş ve öğütülmüş keten tohumu, zeytinyağı ile karıştırılıp kafa derisine sürülürse, kelliği durdurur, saçların uzamasını ve çoğalmasını sağlar.

Kabızlığa karşı: 1 çorba kaşığı keten tohumu taze öğütülür, biraz bal ile karıştırılıp yutulur, üzerine bol su içilir. 1 tatlı ısırgan otu tohumu, 3-5 diş dövülmüş sarımsak ve yarım çay kaşığı zencefil eklenirse, daha da etkili olur. Bu, bağırsakları çalıştırıp kabızlığı önler, şişkinlikleri indirir, kanı temizler, kansere karşı korur, yaraları kapatır.

Veya;1 çorba kaşığı keten tohumu tane olarak, 100 ml. ılık su ile karıştırılır, üzeri bir bez ile sarılıp, 1-2 saat bekletilir. Sabah uyanınca veya akşam uykudan önce veya hem sabah hem akşam suyla yutulur.

Prostat şişliğine karşı: 1 çorba kaşığı keten tohumu tane olarak, 100 ml. ılık su ile karıştırılır, üzeri bir bez ile sarılıp, 1-2 saat bekletildikten sonra günde bir defa tohumlarla beraber içilir. Buna 1-2 ay devam etmek prostat şişliğini giderir.

Hamile bayanlara beslenme tavsiyesi: Hamileliğin son iki ayında hurma yemek, ıslatılmış keten tohumu içmek, sarımsak yutmak, safran ve zeytinyağı kullanmak rahmi güçlendirir ve doğum yolu kaslarına esneklik verir!

Emziren annelerde göğüsteki şişliklere karşı: Taze öğütülmüş keten tohumu, az bir miktar su ve bal ile yoğrulup yağlı kağıda sürülür, göğüslere koyulup sabitleştirilir. 2-3 saat bekletildikten sonra ateşi düşürür, şişliği indirir.

* Keten tohumunu 7’den, 70’e herkes kullanabilir.

* Öğütülmüş keten tohumu bekletilmeden tüketilir.

* Kronik koliti olanlar keten tohumunu öğütmeden kullanmalıdır.      

* Keten tohumu en az bir bardak su ile içilmelidir.  

Keten tohumu lapası nasıl yapılır?

Sıcak lapa: İhtiyaç olan bir miktarda keten tohumu dövülür veya öğütülerek un haline getirilir. Bir cezvede su kaynatılır ve kaynamakta olan suya azar azar un haline getirilen keten tohumu konarak diğer taraftan da karıştırılır. Pelte haline gelinceye kadar hafif ateşte karıştırılıp indirilir. 

Soğuk lapa: İhtiyaç olan bir miktarda keten tohumu dövülür veya öğütülerek un haline getirilir. Üzerine azar azar oda sıcaklığında su konarak lapa kıvamına getirilir.Keten tohumu lapası, zatürre, bronşit hastalıklarında, içi boşalması istenen çıban, kör çıban ve şişler üzerine konur. Lapaların her çeşidi bir keten bez veya gazlı bez arasında kullanılır. Ancak, içi boşalması istenen çıbanlar ve şişler üzerine doğrudan uygulanır.  

Modern Tıptaki Yeri:

Keten tohumu gerçekten de yumuşatıcı etkiye sahiptir. Çünkü bileşiminde müsilaj vardır. Bu yüzden apseleri olgunlaştırır ve patlatır. Keten tohumu modern tıpta lapa şeklinde kullanılır. Bilindiği gibi lapa eczacılıkta, vücuda uygulanacak, süt, enfüze, dekokte, şarap ya da su içinde çözündürülmüş müsilajlı ya da nişastalı maddeler ya da tozları içeren yumuşak pattır. Genellikle sıcakta hazırlanır. Keten Tohumu Lapası modern tıpta da kullanılır. Bunun için keten tohumu su ile pat haline getirilir. Sonra bu pat uygun yoğunluğu alana kadar ısıtılır. 

Keten tohumu çayı: 1 tatlı kaşığı ezilmemiş tohum, 1 bardak suya eklenir ve arada bir karıştırılarak, 20-30 dakika bekletilir. Tohumların suyu sıkılmadan süzülür ve hafifçe ılıklaştırılarak içilir. 

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

* Kaynatılarak içilebilir.

* Dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilir.* Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Keten tohumunun çok özel bir tadı veya kokusu yoktur, ama kavrulunca güzel bir tada kavuşur.

* Tohum şeklinde de tüketilebilir.

* Yemeklere, yoğurda, salatalara, müsliye, pasta, börek gibi unlu mamullere karıştırılarak da tüketilebilir.

* Günde 1-1.5 çorba kaşığı keten tohumu sağlıklı kalmak açısından yeterlidir. Dozunu kaçırmamakta yarar var. 

Keten Tohumunun Kullanılması  

Günlük 1 çay kaşığı keten tohumunu havanda dövülür. 1-2 yudum su ile birlikte içilir. 1 ay düzenli olarak kullanılır. 1 hafta-10 kadar ara verilir. Yine bir ay kullanılır. Tekrar 1 hafta -10 gün ara verilir. Yani bir kürü alışkanlık haline getirerek aralıksız kullanmak uygun değildir.  

Günlük Olarak Keten Tohumu Ne Kadar Alınmalıdır?

Keten tohumu günde genel olarak  1-1.5 yemek kaşığı oranında alınması tavsiye edilmektedir. 2 yemek kaşığını aşması önerilmemektedir. Yemeklerden önce 1 çorba kaşığı keten tohumu tozu  alınır ve bol su içilir.

Keten tohumunun faydalarından yararlanmak için keten tohumu ile ilgili bilgi sahibi olmak yanında ‘keten tohumu nasıl kullanılmalı’ sorusunun da yanıtını da bilmek gerekir. Keten tohumu kullanım bakımından hassas bir besindir doğru biçimde tüketilmediği takdirde keten tohumu zarar verici olabilir.

Şifalı özelliği olan keten tohumu çeşidi sarı keten tohumudur. Ancak bunun yerine kuş yemi olarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır. Bu yüzden satın aldığınız yerin dürüstlüğünden ve ürün kalitesinden emin olmanız gerekir.

Keten tohumunu öğütülmüş hazır halde almayın. Daha önceden hazır  öğütülmüş olan keten tohumunun ne zaman öğütüldüğünü bilmek mümkün olmayacağından taze olarak kullanma imkanını kaybetmiş olabilirsiniz. Her zaman taze olarak kullanmaya çalışın. Keten tohumunu aldıktan sonra evde kendiniz az miktarda öğütün ve kullanın.

En iyisi tüketilecek kadar bir miktarı öğütüp hemen tüketmek daha sağlıklıdır.

Keten tohumunu kullanırken bir sıvı ile tercihen su ile alınması önerilir. Bunun yanında keten tohumu yoğurt bal ile karıştırılarak ya da salatalara katılarak da alınabilir. 

Keten Tohumunun Zararları Var mıdır?

•Prostat kanseri şüphesi olan kişiler kullanmamalı.

•Hormonal etkileri sebebiyle hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.

•Sentetik ilaçların mide-bağırsak sisteminden emilimini engelleyebileceği için ilaçlarla aynı anda değil  2 saat ara ile alınması gerekir.

•Yanlış kullanım tarzı ve miktarı sonucu  keten tohumu yan etkileri ortaya çıkabilir.

•Doğru koşullarda saklanmalı ve kullanılmalıdır. Çabuk bozulmaya yatkın olması sebebiyle yanlış şekilde alımı bağışıklık sistemine olumsuz etkilerde bulunur.

•Keten tohumunun kansere yönelik olumlu etkileri hakkında araştırma yapan Dr. Budwig bazı önemli uyarılarda bulunmuştur.

•Keten tohumunun ve de bilhassa keten tohumu yağının taze olarak tüketilmesini, buzdolabında  -7 derecede saklanmasını ve soğuk zincirle dağıtılması gerektiğini söylemiştir. Bozulduğu takdirde ve de bu şekilde tüketildiğinde kansere sebep olacak bir takım zarar verici maddelerin üreyebileceğini belirtmiştir.

•Eczane veya aktarlarda sıcak ortamda bulunan ürünler kullanılmamalıdır.

•Keten tohumu ve yağının herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması ve de ürün kalitesinin belirtilen kriterleri %100 karşılaması gerekir. 

Mutfaklarımızda Keten Tohumu

Batıda fırıncılık sektörü tüketicinin talebini karşılamak üzere karışık tahıl ekmeklerine öğütülmüş keten tohumu ekleme yoluna gitmiştir.

Öğütülmüş keten tohumu ayrıca hazır karışımlarda (kekler vb), dondurulmuş hamur işlerinde ve hazır eritilerek servis yapılan ürünlerle gıda endüstrisine girmiştir. Ayrıca tavuklara keten tohumu yedirilerek elde edilen N-3’çe zenginleştirilmiş yumurtalar da vardır.

Sizler de mutfakta keten tohumunu el altında bulundurarak, onu öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.

Günlük 2000 kcal.’ye eşdeğer besin tüketen bir insan için günde 1 çorba kaşığı öğütülmemiş keten tohumu kullanımı N-3 yağ asitleri kullanımı açısından yeterli katkıyı sağlayacaktır.

Yaptığınız hamur işlerinde her bir bardak unun içinden 2 çorba kaşığı un alıp yerine 2 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu katabilir veya yağca bir değişim yapmak istiyorsanız her 1 ölçü yağ yerine 3 ölçü öğütülmüş keten tohumu katabilirsiniz.

Laboratuvar çalışmalarında öğütülmüş veya öğütülmemiş tohumların fırında 2 saat boyunca 178 derece sıcaklıkta N-3 yağ asitlerini ve lignanlarını neredeyse hiç yitirmediği tespit edilmiştir. Fakat keten tohumu yağı iyi bir N-3 yağ asiti kaynağı olsa da, tohumdaki lif ve lignanlarını yitirmiştir. Keten tohumu yağının kullanım esnasında ısıya maruz bırakılmaması tavsiye edilmektedir (yemekler piştikten sonra ve salatalarda) .

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı (Flax seed oil) yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asitleri, bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.

100 gr. keten yağı 13,4 mg. E vitamini içerir.

İçerdiği N–3 yağ asidi oranı, Omega–6’nın yaklaşık dört katıdır.

Bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olması nedeniyle keten tohumu beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilir. Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) seks hormonlarına müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Keten tohumunda bulunan Lignanlar birer doğal SERM’dir (östrojeni seçerek alan modülatörler); östrojen kullanımının zararlarından korurken tüm diğer olumlu etkilerinden de yararlanmayı sağlarlar. Örneğin; östrojenin kemiklerle bağlantı kurup büyümeyi sağlamasına izin verirken; hasar verebileceği göğüs ve rahim içi gibi hassas bölgelere girmesine izin vermezler. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalır. Keten tohumu 100 gramda toplam 240,6 mg. bitkisel östrojen içerirken, birçok diğer gıda maddesinde bu 100 gramda 17 mg.’ı geçmez.

Keten tohumun dışındaki selüloz tabakası sebebiyle bu tohumun direkt olarak tüketildiğinde ince bağırsak cidarını yaralayabildiği bilinmektedir. Ayrıca bütün olarak tüketildiğinde insan vücudunda selülozu parçalayacak enzim olmadığı için içerisindeki faydalı maddelerden kişi yeterince faydalanamaz. Bundan dolayı soğuk preslenmiş keten tohumu yağının natürel haliyle tüketilmesinin çok daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Beslenmede ideal yağ asidi dengesini sağlamak için, ana yağımızı tekli doymamış yağ asidi oranı yüksek soğuk sıkım zeytinyağı olarak seçmeli, doymuş ve trans yağları (hidrojene) minimuma indirmeli, tahıla - ekmeğe bağlılığımızı düşürmeli, bol bol yeşil yapraklı gıdalar tüketmeli ve mutfağımızı ketentohumu yağıyla takviye etmeliyiz.

Keten tohumu yağı içerdiği alfa-linolenik asit (N–3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asidin bir kısmı, vücutta uzun zincir N–3 yağ asitleri EPA ve DHA’ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. Dolayısı ile alfa-linolenik asidin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir. Keten tohumu yağı üzerine yapılan araştırmalar, düzenli keten tohumu yağı kullanımının dolayısı ile alfa linolenik yağ tüketiminin, arteriosklerozun (damar sertliği) gelişmesini önlediği görülmüştür. Ayrıca iltihabi hastalıklarda ve oto bağışıklık rahatsızlıklarında da etkili olabileceğini göstermektedir. N–3’çe dengeli beslenmenin kanseri engelleyici özellikleri de tespit edilmiştir. Yağ asitleri dengesinin N–6, doymuş yağ asitleri ve trans yağlar tarafına kayması sadece daha az N–3 tüketmemiz anlamına gelmemekte aynı zamanda bu yağlar, alfa-linolenik yağ asidinin uzun zincir N–3 yağ asitlerine dönüşmesi engelleyerekten vücudumuz N–3 yağ asitlerinden gerekli faydayı sağlamasını engellemiş olurlar.

Sizler de mutfakta % saf Origo keten tohumu yağını el altında bulundurarak, onu kolaylıkla salatalarınıza, hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.  

Günlük 2000 kcal.’ye eşdeğer besin tüketen bir insan için günde 1 tatlı kaşığı natürel Origo keten tohumu yağı kullanımı N–3 yağ asitleri kullanımı açısından yeterli katkıyı sağlayacaktır.

Keten tohumuna modern ilgi soğuk pres ile tohumlarından elde edilen yağda %50 oranında omega-3 yağ asidi bulunduğunun anlaşılmasından sonra başlamıştır. Omega-3 serisinin en önemli temel yağ asitleri Alfa-Linolenik Asitten (ALA) türetilir. Bu da en bol olarak Keten Tohumu Yağında bulunur. Bilindiği gibi vücudumuz temel yağ asitlerini kendisi üretememektedir ve bu yüzden dışardan besinlerle veya Keten Tohumu Yağı gibi ek gıdalarla alınması gerekmektedir.

·   Kolestrol ve Tansiyonu Düzenler, Kalp Hastalarına Karşı Koruma Sağlar: Araştırmalar keten tohumu yağının kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını saptamıştır. Keten tohumu yağının kullanımı yüksek tansiyon, kolesterol ve anjin'i de önlemektedir. Boston's Simmons College’ de yapılan bir araştırma keten tohumu yağının ikincil kalp krizlerini ve dolaşım bozukluklarını engellediğini ortaya çıkarmıştır.

·   Gut ve Cilt Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar: Cilt hastalıklarında keten tohumu yağı yalnızca eklemlerdeki iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın yükselttiği kolesterol oranını da düşürür. Gut hastalığında keten tohumu yağının kullanımı hastalığın neden olduğu eklem ağrılarını ve şişkinliği giderir.

·   Kabızlık, Hemoroid be Divertiküler Rahatsızlıklara Karşı Koruma Sağlar: Keten tohumu elyaflı yapısıyla bağırsaklardaki dışkının geçişini kolaylaştırarak kabızlık ve hemoroiti engeller. Safra taşlarını oluşumunu engeller ve oluşmuş taşları yok eder.

·   Akne, Egzama ve Sedef Hastalıklarını İyileştirir: Keten tohumu yağında bulunan temel yağ asidinin cildi iyileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir. Kırmızı lekeler, sedef gibi deri hastalıkları, EFA’nın antiinflamatuar etkilerine direnemeyip yok olurlar.  Güneş yanıkları keten tohumu yağıyla tedavi edildiğinde daha hızlı iyileşir.

·   Saç ve Tırnakları Besler: Keten tohumu yağında bolca bulunan Omega–3 yağ asitlerinin saç ve tırnakların sağlıklı büyümesine etki ettiği gözlemlenmiştir.

·   Uyuşukluk ve Karıncalanma Gibi Bozukluklara Sebep Olan Sinir Sistemi Rahatsızlıklarını Azaltır: Keten tohumu yağındaki EFA’lar sinir tepilerinin iletimini hızlandırır. Bu yağın sinir besleyici özellikleri Parkinson hastalığının tedavisinde ve diyabet, skleroz gibi hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılabilir.

·   Kanser Rizkini Azaltır ve Yaşlanma Etkilerini Geciktirir: Keten tohumu yağında bulunan lignanların göğüs, kolon, prostat ve hatta deri kanserine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Toronto Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, göğüs kanserine yakalanan kadınların, kanserin ilerleme derecesine bakılmaksızın, keten tohumu yağıyla yapılan tedaviye cevap verdiklerini saptamıştır. Çalışmalar lignanların yaşlanmanın çeşitli etkilerini de geciktirdiğini ortaya çıkarmıştır.

·   Menopoz Belirtilerini, Adet Kramplarını ve Kadınlarda Kısırlığı Tedavi Eder: Keten tohumu yağındaki hormon dengeleyici lignanlar ve bitki östrojenleri, kadınların östrojen ve progesteron oranını dengelemeye yardımcı oldukları için adet sorunları ve menopozla savaşta çok yararlıdırlar. Keten tohumu yağı rahim fonksiyonlarını arttırır ve bu yüzden kısırlık problemlerini ortadan kaldırır.

·   Proetat, Erkekte Kısırlık ve İktidarsızlığa Karşı Etkilidir: Keten tohumu yağındaki EFA’lar, prostatın şişip iltihaplanmasını engeller. Prostatın belirtisi olan idrar torbası şişmesi bu yağın kullanımından sonra azalır. EFA’lar aynı zamanda sperm sağlığını da korur ki bu da erkelerde kısırlık tedavisinde çok önemlidir. EFA’lar penise kan pompalanmasını hızlandırarak, iktidarsızlığı ortadan kaldırır.  

Keten Tohumu Yağının Bilinen Bazı Faydaları

* Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.

* Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir.

* Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde yararlıdır.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir.

* Kalp-damar hastalıklarından korur.

* LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür.

* Yüksek tansiyonu düşürür.

* Romatizmal hastalıkları önler.

* Sinir sistemini güçlendirir.

* Hafızayı güçlendirir.

* Kan şekerini dengeler.

* Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.

* Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.

* Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

* Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır.

* Nasırlarda kompres olarak kullanılır.

* Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar.

* Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.

* Öksürüğü giderir.

* Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır.

* İktidarsızlık, prostat ve kısırlığa karşı etkilidir.

* Yüksek Kolesterol ve Trigliserit seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

* Düzenli kullanıldığında kan şekeri seviyesini düşürür ve dengeler.

* Karaciğer ve Pankreas fonksiyonlarını güçlendirir ve bu organların toksinleri temizleme yeteneğini artırır.

* Keten yağı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

* Keten yağı, damar duvarlarının esnekliğini iyileştirdiğinden damar kireçlenmesi ve kalp enfarktüsünden koruyucu etkisi vardır.

* Keten yağı içerisindeki yüksek Alfa Linolenik Asit(ALA) sayesinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

* Keten Tohumu yağı içerisindeki omega 3 ve omega6 yağ asitleri sayesinde çocuklarda ve yetişkinlerde hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

* Hamile ve Emziren annelerde bebeğin beyin ve retina gelişimini destekler.

* Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.

* Keten yağı kemiklerde kalsiyum toplanmasına destek olarak güçlenmelerini sağlar.

* Keten yağı mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.

* Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa önlemeye yardımcı olur.

* Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. (Özellikle menopoz döneminde yararlıdır.)

* Keten yağı menopoza bağlı şikâyetlerin hafiflemesine yardımcı olur.

* Düzenli kullanıldığında Kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.

* Keten yağı romatizmal hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

* Cilt yaşlanma etkilerini geciktirir.

* Sinir sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.

* Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.

* Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır

* Keten Tohumu yağı Nasırlarda kompres olarak kullanılır.

* Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar.

* Keten Tohumu yağı Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.

* Öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.

* Keten Tohumu yağı ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır.  

Sıkı ve yumuşak bir cilt için Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı ve keten tohumu cildi yumuşatmaya yarayan Omega-3 kaynağıdırlar ve aynı zamanda cildi sağlıkla besleyen karoten ve E vitamini bakımından da zengindirler.

Keten tohumu yağı cildinizi sıkı ve yumuşak yapar. Keten tohumu içeriğindeki lignan adı verilen koruyucu fıtonutrient’ler bakımından da zengindir ve bu da cildinizin hem genç hem de yumuşak kalmasını sağlar.

Daima küçük şişelerde ve dondurulmuş olan keten tohumu yağlarını tercih edin ve şişeyi açtıktan sonra da altı hafta içinde tüketmeye bakın ve asla ısıtmayın, ideal dozaj günde bir ya da iki yemek kaşığı taze çekilmiş keten tohumu ya da bir yemek kaşığı soğuk presli organik keten tohumu yağıdır.  

Endüstriyel Kullanım Alanları

*  Tohumundaki liflerden faydalanılarak tekstilde kullanılır.

*  Cam parçaları tahta yapılara tutturmak amacıyla kullanılan macunun yapımında kullanılır. Bu macun keten tohumu yağının ve kireç taşının belli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir.

*  İzolasyon maddesi olarak kullanılır.

*  Ahşap taklidi, bir tür yer kaplaması olan Linoleumun yapımında kullanılır.  

Yan etkileri ne, kullanırken neler dikkat edilmeli?    

*Diğer ilaçlarla aynı zamanda kullanılmamalıdır, enzimleri geciktirir.     

*Olgunlaşmamış tohumlar kullanılmamalıdır, toksik olabilir.     

*Tohumlar, en az 10 misli sıvıyla alınmazsa bağırsak tıkanmasına neden olabilir.     

*Öğütüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmesi gerekir, aksi halde hem besin değeri düşer hem de toksik etki gösterir.       

*Kilo problemli kişilerin tohumları, 100 gramının 470 kcal enerji vermesi nedeni ile parçalanmamış olarak (örneğin, salata, yoğurt, ekmekle) alması gerekir.     

*Fazla miktarda alınırsa akut abdominal ağrı (örneğin, apandisit) yapabilir.  

Rabbimiz, oldukça küçük boyutuna rağmen keten tohumunun içinde, insan yaşamı için son derece faydalı ve önemli maddeler yaratmıştır.

Doğal östrojen, Omega-3 ve B 12 vitamini kaynağı Keten Tohumundan şifa bulmanız dileklerimle…..

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…..  

18 Eylül 2011 Pazar

Son Yazılar

Nazan Başoğul
04.10.2017, Bilimsel adı viscum album olan ökse otu sarımsı yeşil, oval yaprakları olan sarmaşık şeklinde büyüyen bir bitkidir. Ökse otuna bazı yörelerde çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek veya gövelek denileb...
Nazan Başoğul
23.08.2017, Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda , Simbiyoz (iki canlının yardımlaştıkları ortak yaşam) olarak yaşayan süt asidi (laktik asit) bakterileri ile aşılanmış (mayalanmış) sütten üret...
Nazan Başoğul
12.07.2017, Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuzun faydalarını düşündüğümüzde karpuzun çekirdeği akla gelmez ve bu çekirdekler genellikle çöpe atılır. Oysaki karpuzun çekirdekleri kurutulup, kavrulara...
Nazan Başoğul
12.06.2017, Cümlelerimize “seviyor, sevmiyor…” diye başlarsak, eminim herkesin aklına ilk gelen şey papatyalardır. Bilimsel açıdan hiçbir doğruluğu olmayan papatya fallarının sevildiğine emin olmak isteyen birç...
Nazan Başoğul
01.05.2017, Yurdumuzda yaklaşık üç türü doğal olarak yetişen sumak, antepfıstığı ailesine mahsup ve yaklaşık iki yüzün üzerinde türe sahip bir ağaçtır. Aslında ona bodur bir ağaç demek daha doğru olacaktır. İ...
Nazan Başoğul
02.04.2017, Her evde mutlaka bulunan soğan kabuğunun faydalarını öğrenince artık çöpe atmayacaksınız. Soğan kabuğu aslında birçok kişi bilmese de çok faydalıdır. Vücudun neredeyse tüm bölgelerine etkisi va...
Nazan Başoğul
17.02.2017, Balık yağı özellikle soğuk denizlerde veya derin denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen yağlara verilen isimdir. Balık yağı, bu balıkların tüketilmesi ya da bu balıklardan özel birtakım işlemler...


18.09.2011 tarihli haber arşivi

En Çok Okunan Makaleler

Nazan Başoğul
11.09.2013, Yaşadığımız dünya her geçen gün biraz daha kirleniyor, doğallığını kaybediyor. Kuraklık, sel felaketleri derken insanoğlu zor günler- zor anlar yaşamak, ölümcül hastalıklarla boğuşmak durumunda kalı...
Nazan Başoğul
23.03.2011, Geliştirilen saklama teknikleri ve yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında limon adlı meyvesini piyasada bulabildiğimiz Limon ağacı, Turunçgiller'dendir. Anayurdu Hindistan ile Uzakdoğu ...
Nazan Başoğul
11.05.2010, Kabakgiller familyasındandır. Cırtatan kavunu, Eşekhıyarı, Ebu Cehil Karpuzu, Acıdüvelek, Acıdülek, Yaban hıyarı, Çakal kavunu olarak da bilinir.Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir sürünücü bitk...
Nazan Başoğul
17.02.2010, “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çiçeği, kabuğu ve kırmızı taneleriyle hususi bir meyvedir. İnsanlığın ilk tanıştığı meyvelerden biri olduğu düşünül...
Nazan Başoğul
09.03.2010, “Hani siz, “Ey Musa biz (her zaman kudret helvası, bıldırcın eti) bir yemeği yemeye katlanamayız. Rabbine bizim için dua et de toprağın yetiştirdiği acur, sebze, sarımsak, mercimek ve soğandan versin”...
Nazan Başoğul
22.03.2012, Kabak Çekirdeği; Kabak (Cucurbita) türlerinin çekirdeğidir, tohumudur. İçeriği; Kabak Çekirdeği; sabit yağ, karotenoidler, biraz uçucu yağ, kukurbitin isimli amino asit, rezin, B, E, K vitamini içe...
Nazan Başoğul
16.11.2011, Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hip...

En Çok Okunan Güncel Haberler

Esed’in Kışlası TSK’ya Geçti
TSK, Suriye’de faaliyetlerine başladı.
PKK Paris’te Öcalan Posteri Astı
PKK üyeleri, Paris'te AFP binasına terör örgütü elebaşının resimlerini astı.
Trabzon'da Tarihî Hezimet
Trabzonspor, Teleset Mobilya Akhisarspor'a 6-1 mağlup oldu.
Esed Türkiye'nin Çekilmesini İstedi
Beşar Esed, Türkiye'nin İdlib’ten çekilmesini istedi.
Tatbikat 27. Gününde
Habur Sınır Kapısı çevresinde süren tatbikat 27 gündür sürüyor.
Çin Türk Büyükelçisinden Memnun
Başdanışman Abdülkadir Emin Önen, temmuz ayında Çin'in Başkenti Pekin’e Büyükelçi olarak atanmıştı.
Peşmerge ve Haşdi Şabi Çatıştı
Çatışma, Irak'ın Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde çıktı.
Melih Gökçek'ten Veda Havası
Melih Gökçek, "Bundan sonra daha güzel şeyler yapılacaktır." diye konuştu.
Türk Askerine Coşkulu Karşılama
Türk askeri İdlib’de sevgi gösterileriyle karşılandı.
İdlib'de Provokasyon
Esed, Türkiye'nin Afrin'i kuşatma herakatını da içiren İdlib intikalini provoke etmeye çalışıyor.

Yazarlar

Dr. Abdulcabbar Boran
Mustafa Seyit
Lütfi Tümtürk
Sibel Yiğit
Seyfi Usta
Nazan Başoğul
Gönül Maraşlıoğlu
Mehtap Abdi
Gülay Ozan
Ender Eker
Deniz Temuçin
Mustafa G. Güler
Emek Durmuş
Mustafa Oğuz
Saliha Güner
Diş Doktoru Gülbeyaz
Mustafa Müjdeci
Durdu Bahadır
B. Tugay Keçeci
Ayşe Müjdeci
İlkay Yılmaz
Korkut Eser
Salih Erdin
Kudret Değirmenci
Ayten Qurbanova
Meral Okan
Kenan E. Akmaz
Halim Albayrak
Ali Gürbüz
İsmail Veyseloğlu
Barış Aksoy
Taha Erdem
Şule Betül Dağ
Pervane Qarayeva
Zeren Çelebi

©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.