email: şifre: yeni üye
Ana SayfaSiyasetGündemEkonomiDünyaSporYaşamTeknolojiSağlıkTasavvuf
Gülay Ozan [Gönül Erenleri] 8/3/2010

Gülay Ozan
Batı Karadeniz İncisi Kastamonu

Karadeniz'in incisi, medeniyetin beşiği olan Kastamonu'ya yolculuğumuz başladığında sevginin ve dostluğun yaşandığı arabamızla, Küre Dağlarına doğru tırmandık. Ve yol boyunca ağaçlardan topladığımız taze vişne, elma, armut, mürdüm eriğini yemenin güzelliği ve doğanın muhteşemliği ile adeta sarhoş olduk.

Kastamonu'da Kurşunlu Han Hotel'e yerleşir yerleşmez, çevreyi tanımak için hemen dışarıya çıktık. Yöreye ait meşhur etli pide yedik. Şehrin merkezindeki camide kılınan namaz ve şadırvanından içtiğimiz suyun lezzeti ile bu suyu içenin bir kere daha Kastamonu'ya geleceğini öğreniyoruz.

Kurşunlu Han, Kastamonu'nun tarihi dokusunu yansıtan Nasrullah meydanında yer alıyor. 600 yıllık kervansaray Candaroğlu beyliğinin son hükümdarı ve Fatih Sultan Mehmet'in dayısı Kemâlettin İsmail Bey tarafından 1443 yılında yaptırılmış. Bu dönemlerde Kastamonu önemli bir ticaret merkezi olmuş. Oraya gelen kervanlar kervansarayda yemeklerini yerler, atlarını beslerler, dinlenirler ve para vermeden tekrar yola çıkarlarmış.

İşte Osmanlı'nın Anadolulun her yerinde açılmış bu tip konaklar vardır. Biz de bu konakta konakladığımızda, o dönemlerin sıcaklığını yaşadık.

Kastamonu evliyalar şehri...

HZ.PİR ŞEYH ŞABAN-I VELÎ TÜRBESİ: Hazret, 3  yaşında annesini kaybedip yetim kalır. 9 yıllık eğitim ve Eyüp Camisinde Kürsü şeyhi yapıp  icazetnamesini alır. Ancak kendini hep eksik hisseder. Bir gece rüyasında "memleketine sıla yap" hitabını işitince Kastamonu'ya yola çıkar.

Bolu'da Hayreddin Tokadî dergâhında konaklar. Zikre katılır. Ve biat eder. Burada 12 yıl kalır. 1530 tarihinde Kastamonu'ya gönderilir. Şeyh Sünneti Efendi dergâhına yerleşir ve burada sohbetler yapar. 7 yıl dünya yüzü görmeden halvette kalarak evliyalık mertebesine de ulaşır. 1569'da vefat eder. 

Daha sonra tekke içinde onun kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze açılır.

Şeyh Şaban Velî bir gün talebeleri ile beraber tekkenin yaslı olduğu kayanın dibine vurmuş. Vurduktan sonra su çıkmaya başlamış. Suyun tadının Zemzem suyuna benzediğini görünce hayrete düşmüşler. İşte buraya gelenler Asa suyunu içmeden ziyaret etmeden gitmiyorlar.

Hz.Pir hakkında pek çok kitaplar yazılmış. Birinde şöyle anlatılıyor; Pir, Kastamonu'ya varınca bir dergâh açmış. Halktan birisi gelip; "Sen ne iş görürsün?" diye sormuş. Pir Şaban-ı Velî; "Kalp kalaylarım." diye buyurmuş. Vatandaş onu "Kap kalaylarım" diye anlamış ve evine gidip bir çuval bakır kap getirerek; "Şunları kalaylayıver." demiş.  

Bunun üzerine Pir; "Biz kalp dedik ama sen, kap anlamışsın. Neyse zahmet etmişsin getirmişsin. O işi de görüverelim. Yarın gel al." demiş. Ertesi gün çuvalın ağzı bile açılmadığı halde çuvalın kaplarının pırıl pırıl olduğu görülmüş.

Kastamonu; Hititler, Frigler, Persler, Romalılar ve Bizanslılar yönetiminde kalmış. Kastamonu Kalesi, Türk Osmanlı mimarisi örneklerinin yoğun olduğu Kentsel sit alanı ilân edilmiş.

Ilgaz dağı Milli Parkı, dağcılık sporları için mükemmel bir yer. Zengin bitki örtüsü, yaban hayvanları ile görülmeye değer bir ilimiz.

Dünyanın 3. büyük kanyonu Valya kanyonunu görmek için akşam olmasına rağmen hızla yol alıyoruz. Kanyonun son çıkışını görebiliyoruz. İçerlere girmek oldukça zor ama yine de arabadan inip nehrin çağladığı noktaya ayaklarımızı sokuyoruz. Soğuk ve sağlıklı su bizim yorgunluğumuzu alıyor. Güneş dağların arasından kayboluyor.

Batı Karadeniz Bölgesinde, Ilgaz dağları eteklerinde Karaçomak deresinin vadisinde kurulmuş olan Kastomonu'yu, 7 bin yıllık tarihi ile canlı bir müze gibi geziyoruz. Bu müze içinde 2. gün Uğurlu Konaklarında kalıyoruz. Yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip Kastamonu Kalesine ve en önemli dîn ziyaret merkezi olan Şeyh Şaban- Velî Külliyesini odamızın camından görebiliyoruz.


ÂŞIKLI  SULTAN TÜRBESİ
Kastamonu Kalesinin yakınında bulunan bu türbeyi, Kastamonu’nun fethi sırasında şehit düşerek aynı yere gömülen kumandanı ziyaret ediyoruz. Mimari uslubundan 12., 13. yüzyıl Selçuklu yapısı olduğu sanılmaktadır. Zehirli bir okla şehit edildiği bilinmektedir.  Aşıklı Sultan'ın günümüze dek bozulmayan na'şının sadece ayakları dışarıda bırakılmış. Biz de onu görebiliyoruz. Ve dua ediyoruz. Anlatılan o ki; türbede çıkan yangında  mevtanın ayak kısımlarının yandığı  görülür. Aşırı yağan yağmur sonunda sanduka açıldığında, sırt üstü uzunlamasına değil; dizlerini bükmüş, ayaklarını çekmiş olarak yattığı anlaşılır. Şeyh Sünneti Hz. der ki: "Ben Şeyh Şaban-ı Velî Hz.'ne karşı ayaklarımı uzatıp yatamayacağımdan ayaklarımı çektim.

Âşıklı Sultan, şahadet şerbetini içmiş şehitlik rütbesine mazhar olmuş bir kişidir.

Valilik binası önüne geldiğimizde, yaşlı bir teyzenin o meşhur kurtuluş savaşındaki kadın kahramanlarının önünde ağladığını görmemiz,  bizi üzüyor. Teyzenin yanına yaklaşıp biraz olsun onu rahatlatmak istiyoruz. O anda kasketli, elinde kavalı, 70 yaşlarında olan bir adamın yanımıza gelip ağıtlar yakması, şarkılar söylemesi ilgimizi çekiyor. Kastamonu’nun renkli kişileri arasında  dolaşıyoruz. Her tarafta Osmanlı konaklarını,  hamamlarını görebiliyoruz. Ve Kastamonu sarımsağını almadan dönmüyoruz . Münir’e Medresesi içindeki çarşıda, bakırcıların ritmi ile "Allah, Allah..."  diye zikrettiklerini duyabiliyoruz. Keten kenevir ile urgan yapımındaki başarıları ve Kastamonu el dokuma masa örtülerinden hediyelik alıp, ertesi günün programını yapmak üzere uğurlu konaklarında misafir oluyoruz.

Sabah namazını Şeyh Şaban Hz. Camiinde kılıyoruz. Ve Küre dağlarınının tepelerine doğru yolculuğumuz başlıyor.

Anlamlı, duygulu ve büyülü bu şehirde yaşayan tüm hoşgörülü insanlara sevgilerimizi yolluyorum.

Seyyah

Gülay Ozan, 8/3/2010

Bu yazı 8/3/2010 tarihinden itibaren toplam 9136 defa okunmuştur.


Yorumlar
Başlık
Yorum
Yorum yazabilmek için üye girişinizi gerçekleştirmelisiniz.

Doğan Kuşman Doğan Kuşman
ALLAH'A GÖRE ÖLÜ MÜSÜNÜZ?
Allah'ın dirilttiği insanlar denildiğinde, genelde kıyametten sonra dirilme olacağı için, bu dünyada doğmak kelimesi kullanılmaktadır. MERYEM - 15 :Ve selâmun aleyhi yevme vulide ve yevme yemûtu ve yevme yub’asu hayyâ(hayyen).Ve doğduğu günde de...

devamı...
Seyfi Usta Seyfi Usta
Duhan Azabı Nedir...1
Yaşamakta olduğumuz ahir zamanın bu buhranları günlerinde insanlar sürekli feryat etmektedirler. Allahü Teala ise günümüzde yaşanmakta olan bu çok sıkıntılı ve bunaltıcı akımı genel olarak duhan azabı olarak adlandırmaktadır. Rabbimiz, duhan azab...

devamı...

 
Önsöz / İslam'ın 28 Basamağı
İslam "Teslim" demektir, bizdeki 4 emanetin teslimi... Bu 4 teslim, 7 safhada yaşanır ve bu 7 safha 28 basamağa yayılmıştır. 7 cennetin ve 7 cehennemin olması tümü ile pozitif istikamette bulunduğumuz safha ve negatif istikamette bulunduğumuz safhaya karşılık gelmektedir. Bu 28 basamak Allah'a yaklaşım basamaklarımızdır. Önce 7 safhayı özetlersek:
  1. (3. basamak) Allah'a ruhumuzu ulaştırmayı dilemek,
  2. (14. basamak) Mürşide tabiyet (tarikat, tasavvuf ehli olmak)
  3. (21.basamak) Hidayete ermek (Ruhun yaşarken Allah'a ulaştırılması, nefs tezkiyesi burada tamamlanır) (1. teslim)
  4. (25. basamak) Fizik vücut teslimi (2. teslim)
  5. (26. basamak) Nefs teslimi (nefs tasviyesi burada tamamlanır) (3. teslim)
  6. (27. basamak) İrşad olmak (Allah'ın hikmeti öğretmesi bu basamakta tamamlanır)
  7. (28. basamağın 4. kademesi) İradeyi Allah'a teslim etmek (4. teslim)

Bu yazı dizimizde 28 basamağın tümünü teker teker ayetler ışığında inceleyeceğiz.

Son Dakika
Yazarlarımız
“Rabbinize icabet edin!” Dr. Abdulcabbar Boran
Güneş ve Ay
Avrupa'da tırmanan İslam Düşmanlığı Mustafa Seyit
Ne Var? Ne Yok?
Birlik ve Beraberliğin Sağlanması Lütfi Tümtürk
Olaylar ve Yorumlar
Fırtınanın ortasında bir derviş ne yapar? Sibel Yiğit
Seyir Halleri
 Evliya Olmak MÜMKÜN MÜ? 2.Bölüm Gönül Maraşlıoğlu
Gönül Penceremizden
Enerji Deposu ˝Fındık˝ Nazan Başoğul
Tabiat Eczanesinden Reçeteler
Duhan Azabı Nedir...1 Seyfi Usta
Bir de bizden dinleyin!
Yakarışımsın Mehtap Abdi
Bir Yürek Mesafesi
SELÂHADDÎN-İ EYYÛBÎ Gülay Ozan
Gönül Erenleri
Tebliğsiz adalet olur mu? Emek Durmuş
Hayat Gibi
ALLAH'A GÖRE ÖLÜ MÜSÜNÜZ? Doğan Kuşman
Olayın İç Yüzü
Muhtelif Mustafa Oğuz
Bakış Açısı
ilahi aşk Saliha Güner
Düşünce-Günce
Bayramda Dişlere Dikkat Diş Doktoru Gülbeyaz
Dişler Yolunda
15.06.2013 Düsseldorf Konferans Ender Eker
Almanya'dan
655 Mustafa Müjdeci
Her şey insan için
NİCE BAYRAMLARA... Durdu Bahadır
Hidayet Esintileri
Tuz Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler B. Tugay Keçeci
Evrenin Zerafeti
Allah'a Ulaşmayı Dilemenin Hayatımızdaki Yansımaları Deniz Temuçin
Bir İnsan Yetişirken
Fizik aktivite ve kilo kontrolü Ayşe Müjdeci
Sağlık Pınarı
İlmel Yakîn, Aynel Yakîn ve Hakkul Yakîn hasıl etmek ne anlama gelir? Mustafa G. Güler
Kur'an ne diyor?
Dedikodu nedir? İlkay Yılmaz
Az Öz
Bizim Terör Korkut Eser
Politik Köşe
BORSA VE BEKLENTİLER Salih Erdin
Borsada bu hafta
Diyarbakır:Teksas! Kudret Değirmenci
Spor Gündemi
Hasretine hasretim Ayten Qurbanova
Umut Gülü
Suç ve ceza Kenan E. Akmaz
Belçika'dan
Tek Allah'ın Tek Dini Halim Albayrak
Dinlerin Birleştirilmesi
Belirsizlik Sıkıntısı Meral Okan
Tasavvuf
Bulutların Üzerinde Olmak Ali Gürbüz
Gül'e Özlem
Evvel Zaman Icinde 4 İsmail Veyseloğlu
Mavera
Bilişim Köşesi Taha Erdem
Bilim Köşesi
Referandum İmtihanı Barış Aksoy
Dünyadan
Seven, Sevilen Kişidir! Şule Betül Dağ
En Hayırlı Dost Kimdir
Sana o kadar çok ihtiyacım varki Rabbim! Pervane Qarayeva
Kalp Kalbe
FASLIN ASLI YOK ŞİMDİ Zeren Çelebi
muzik
©2010 Hak Aynası, yazarlarımızın yorumları kendilerine aittir, gazetemiz için bağlayıcı değildir.

Siyaset | Gündem | Ekonomi | Dünya | Spor | Yaşam | Teknoloji | Sağlık | Tasavvuf